לפיד: התקבלתי ללימודי תואר שלישי על פי הכללים

העיתונאי שעבר לפוליטיקה הגיב בפייסבוק לפרסום ב"הארץ", כי התקבל ללימודי דוקטורט בבר אילן ללא תואר ראשון: "מצטער על הצורך ללכלך כך"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים316
טלילה נשר

יאיר לפיד הגיב (שלישי) בעמוד הפייסבוק שלו . "אם אני לא מתרגש מהעניין אין סיבה שתיקח דברים כל כך קשה" כתב לפיד בתגובה להודעה של אחד הגולשים בנושא. "תסתכל על הצד החיובי שבעניין: מישהו מוטרד מכניסתי לזירה הפוליטית. מעניין רק למה".

לגולש אחר ענה לפיד, איש התקשורת לשעבר שהודיע באחרונה על התמודדותו במערכת הבחירות הקרובה: "בקיצור רב אשיב שקבלתי ללימודי הדוקטורט הייתה בהתאם לכללי האוניברסיטה. אני רק מצטער על הצורך של אנשים ללכלך כך".

מוקדם יותר ללימודים בתוכנית לפרשנות ותרבות, המחייבת סיום תואר ראשון בהצטיינות. על פי הודעת המל"ג, היא "החלה בבדיקת העניין ופנתה לאוניברסיטת בר אילן בבקשה לקבל את התייחסותה".

האוניברסיטה מסרה בתגובה לפרסום, כי לפיד התקבל לתוכנית לתארים מתקדמים, הנחשבת לאחת מתוכניות הדגל של המוסד, על סמך "הישגיו הספרותיים והעיתונאיים".

בדרישות הסף של התוכנית נכתב בין היתר כי "המסלול מיועד לסטודנטים ולסטודנטיות שסיימו את לימודי התואר הראשון בהצטיינות ואשר מגלים יכולת ללימודים רחבי אופקים". עוד נכתב כי "המסלול מוצע לתלמידי תואר שני ושלישי בלבד, זאת בהתבסס על ההנחה שלימוד בין-תחומי יהיה משמעותי ואפקטיבי רק לסטודנט שלמד דיסציפלינה אחת או שתיים ביסודיות בלימודי תואר ראשון". חרף הדרישה להצטיינות בתואר, לפיד התקבל כשאין בידיו תואר ראשון.

בתגובה לפניית "הארץ", הבהירה המל"ג את עמדתה העקרונית בסוגייה וכתבה כי "ככלל, אין קבלה לתואר שני במוסדות להשכלה גבוהה ללא סיום תואר ראשון תחילה". יחד עם זאת, הבהירה כי ישנה "אפשרות ללמוד קורסים בודדים מהתואר השני, אף קודם לסיום התואר ראשון, זאת בתנאי שהסטודנט הינו בסטטוס של תלמיד שלא מן המניין, וזאת עד לקבלת התואר הראשון".

המועצה הדגישה כי במצב שכזה מעמד הסטודנט יהיה שלא מן המניין, עד לסיום התואר הראשון, ואפשרות זו מוגבלת למספר חודשים, לכל היותר שנה.

בכיר בבר אילן: זה פוגע בנורמות האקדמיות

מרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן, שבחר להתראיין בעילום שם, אמר כי "אוניברסיטאות עושות הנחות ו'השקעות לטווח ארוך' לאנשים שהן יודעות שאחר כך יעשו טוב למוסד, בין שהם יהיו קצינים בכירים או פוליטיקאים שהאוניברסיטה תוכל להתהדר בהם ולהיעזר בהם. המוסדות יודעים שכשאותם בכירים יגיעו לעמדות מפתח הם יתגמלו אותם, וזוהי בפירוש נטייה שיש בכל המוסדות".

לדברי המרצה, תופעה זו גורמת בבירור לפגיעה בנורמות האקדמיות. "האוניברסיטאות פועלות מתוך מחשבה ברורה שממילא הבכיר הזה לא יהיה חוקר באקדמיה, לא ישקיע, לא ילמד ולא יהיה חוקר ולכן ניתן לו. בחלקו זה נעשה מטעמי יוקרה ובחלקו מטעמי תקציב, למשל כשנפתחים קורסים ייעודיים לקבוצות בממסד הציבורי והפרטי. הנוהג הוא בגדר תועלת הדדית שתצמח לשני הצדדים שמטבע הדברים מביאה להורדת רף הדרישות".

בהתייחס לבדיקת ההתנהלות סביב לימודיו של לפיד, אמר המרצה: "לא ייתכן שמקבלים אדם על סמך טורים בעיתון. אני רוצה להאמין שהוא לפחות הגיש משהו שווה ערך. על סמך טורים, הישגים ספרותיים ועיתונאיים אפשר לכל היותר לקבל תואר דוקטור של כבוד". בתגובה לבקשת ה"ארץ" לקבל הבהרות בסוגיית הקבלה ממוסדות אחרים, כתבה האוניברסיטה העברית כי זו "מחייבת מעוניינים בלימודי תואר שני להחזיק בתואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר ולבצע לימודי השלמה במידת הצורך". אוניברסיטת חיפה מסרה כי "תנאי הקבלה ללימודים מפורסמים בצורה ברורה" אולם "כל בקשה חריגה נבדקת לגופה". אוניברסיטת בן גוריון מסרה כי "תנאי ראשון לקבלה ללימודי תואר שני הוא תואר ראשון בציון גבוה ויכולות לימודיות גבוהות. קבלה לתואר שלישי נעשית בכפוף לתואר שני עם תזה בציון 85 לפחות".

בר אילן: קיבלנו שני סופרים במסלול דומה

בחודש יוני האחרון התקבל לפיד גם ללימודי תואר שלישי, עליהם נכתב כי "על מנת להתקבל...נדרשת השלמת שתי שנות לימוד בתואר השני במסלול". עוד על פי תנאי הקבלה, לאחר השלמת שנתיים אלו, "יגישו הסטודנטים המעוניינים בדוקטורט הצעה לדוקטורט ובעקבותיה ייעשו לתלמידים מן המניין לתואר שלישי". בהקשר זה, ציינה המל"ג כי "קבלה ללימודי דוקטורט שהם מחקריים במהותם היא אך ורק על בסיס הצגת תואר שני עם תזה (מסלול מחקרי), כתנאי קדם. במקרים מיוחדים, תהליך הקבלה לדוקטורט מתקיים במקביל לסיום עבודת המאסטר (תואר שני של הסטודנט)".

בתגובה לפרסום המקורי טענו בבר אילן כי "השנה התקבלו עוד שני סטודנטים למסלול זה, שניהם סופרים. נוהל הקבלה אושר על ידי הוועדה לתואר שני וגם בשנים עברו התקבלו סטודנטים במסלול הזה". טרם נמסרה תגובתה של אוניברסיטת בר אילן להודעת המל"ג.

Read this article in English: 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ