אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב מצרה את צעדיהם של מבקשי המקלט המתגוררים בדרום העיר. בשבועות האחרונים הוציאה העירייה צווי סגירה לעסקים שהפעילו מבקשי מקלט באזור התחנה המרכזית ובמדרחוב נווה שאנן. כמו כן, הבהירה החודש העירייה לחברות הקבלן המספקות לה שירותים כי מאפריל לא תאפשר להן עוד להעסיק זרים בלי היתרי עבודה. זאת, על אף שרבים מעובדי הניקיון המועסקים דרך חברות הקבלן הם מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה, שהמדינה אינה מעניקה להם אישור לעבוד. הקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב והאגודה לזכויות האזרח מתכוונות לעתור לבג"ץ נגד ההוראה של העירייה.

במכתב שהגיע ל"הארץ", מזהיר סגן מנהל אגף החשבות של העירייה, יהושע ניב, את חברות הקבלן מהעסקת זרים ללא רישיון עבודה והיתר שהייה בתוקף. "הרינו להזכירך כי הינך מחויב להעסיק במסגרת מתן השירותים לעירייה עובדים בעלי אזרחות ישראלית, או עובדים זרים בעלי רשיון עבודה ושהייה בתוקף בלבד", נכתב.

העירייה מאיימת לנקוט צעדים נגד כל מי שיפר הוראה זו. עיריית תל אביב העסיקה ב-2011 כ-830 עובדי קבלן באמצעות 18 חברות שונות, בעיקר בתחום הניקיון. רבים מהעובדים הם מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן, המהווים רוב מוחלט של מבקשי המקלט בישראל. המדינה אמנם החליטה לא לגרשם בשל המצב בארצותיהם, אך הם אינם רשאים לעבוד בישראל. בקשותיהם אינן נבחנות באופן פרטני ולכן הם אינם יכולים לקבל מעמד של פליט או רישיון עבודה. עד כה לא מנעה העירייה את העסקתם בחברות הקבלן.

מספרה בבעלות עובד זר בשכונת נוה שאנן בדרום תל אביבצילום: הדר כהן

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות שלנו ישירות אליכם

לפני כשנה, בתגובה לעתירה לבג"ץ של ארגוני זכויות אדם, הצהירה המדינה כי לא תבצע פעולות אכיפה כלפי מסתננים שלא ניתן לגרשם למדינות מוצאם לפני תחילת פעולתו של מתקן הכליאה למסתננים בנגב. המדינה התחייבה להודיע לעותרים 30 יום לפני תחילתן של פעולות האכיפה. ראש הרכב השופטים, עדנה ארבל, קבעה כי "עמדת המדינה, לפיה אין להעניק אישורי עבודה, לצד האמירה כי בשלב זה לא יינקטו פעולות נגד מעסיקים, יש בה משום איזון ראוי, בהתחשב במציאות הקשה והרגישה שנוצרה".

לפני כחודש יצאה עיריית תל אביב למבצע אכיפה באזור התחנה המרכזית, בשיתוף המשטרה ויחידת עוז. בהודעתה, תיארה זאת העירייה כ"פעילות אכיפה ממוקדת רב-מקצועית נגד עסקים בלתי חוקיים, המהווים מטרד עבור תושבי רחוב נווה שאנן ורחובות נוספים". המבצע הוביל לסגירה מיידית של ארבעה בתי עסק, ל-21 המלצות לכתבי אישום בגין ניהול עסקים ללא רישיון ולהוצאת 15 צווי סגירה מנהליים עקב ליקויים תברואתיים ובטיחותיים. כמה מהעסקים חדלו לפעול, אך על פי עדויות שונות, אחרים ממשיכים לפעול בסתר. מפעיליהם מסבירים כי אין להם דרך אחרת להתפרנס.

עו"ד ד"ר יובל לבנת מהקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב מוחה על התנהלות העירייה ואומר כי הרשויות בישראל כופות על מבקשי המקלט מצב בלתי אפשרי. "הניסיונות להלך אימים על מעסיקים - שלא יעסיקו את מבקשי המקלט מחד והעובדה שלא מאפשרים למבקשי מקלט לפתוח עסקים מאידך - זוהי תנועת מלקחיים שנועדה להותיר את מבקשי המקלט חסרי יכולת לפרנס את עצמם". הוא מסביר כי ללא רישיונות כדין, מתפתחת כלכלה שחורה. "לא ברור לי מה היתרונות שלה למדינה או לעירייה. מבקשי מקלט מובטלים אף עלולים ליפול למעמסה על רשויות הרווחה של העירייה או חלילה להידרדר לפשע. נראה לי שעדיף, כל עוד הם בישראל ואין כוונה לגרש אותם, שיוכלו להתפרנס".

המשנה למנכ"ל עיריית תל אביב, רובי זלוף, אמר בתגובה כי מטרת פעולות העירייה לאכוף את החוק והן אינן מכוונות נגד אוכלוסייה מסוימת. "אין פה שום עניין של מי שמפעיל את העסק. יש פה עניין אחד ברור - עסק שלא עומד בתנאים שהוא נדרש לעמוד בהם - לא יפעל", מסביר זלוף. בהתייחס להוראה לחברות הקבלן, מדגיש זלוף כי העירייה אינה קובעת מי רשאי לעבוד ומי לא, אך לדבריו, חובתה לאכוף את החוק. "אנחנו מחויבים לשמור על כך שמי שאין לו אישור עבודה לא יוכל לעבוד. לכן העירייה תבדוק בהתאם לתהליך שהיא תקבע אם לאותם עובדים יש אישורי עבודה. למי שיש אישורים כדת וכדין אין בעיה. למי שאין - הוא לא יוכל לעבוד, צר לי".

לפי נתוני עיריית תל אביב, מתגוררים בתחומי העיר כ-40 אלף מהגרי עבודה וכ-20 אלף מבקשי מקלט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ