שר הפנים אימץ את המלצות הוועדה הבין-משרדית

118 משפחות עובדים זרים יגורשו על ילדיהם, 257 בקשות להישאר אושרו

מתוך 701 הבקשות שהוגשו למדינה, 635 נבחנו והוחלט לגרש יותר ממאה משפחות. כ-260 משפחות יאלצו להמשיך להמתין לבחינת בקשתם

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

שר הפנים אלי ישי החליט לאמץ את החלטות הוועדה הבין-משרדית שבחנה את בקשות משפחות ילדי העובדים הזרים למעמד, וקבע כי 257 בקשות יאושרו. עוד הוחלט כי 118 בקשות יידחו ו-260 משפחות יאלצו להמשיך להמתין לבחינת בקשתם.

באוגוסט 2010 החליטה הממשלה על הענקת מעמד לילדים שוהים בלתי חוקיים ובני משפחתם העומדים בקריטריונים שקבעה ועדה בין-משרדית. בעקבות ההחלטה, הוגשו לרשות האוכלוסין וההגירה 701 בקשות למעמד, מתוכן נדחו על הסף 65 בקשות שלא עמדו בקריטריונים.

מאז, המשפחות ממתינות להחלטות משרד הפנים בעניינן ומצוקתן גוברת. זאת, מכיוון שבני המשפחה אינם בעלי מעמד חוקי והם לא רשאים לעבוד בישראל, זה כשנה וחצי, אך מנגד לא ניתן לגרשם מהמדינה.

635 בקשות נבחנו בהתאם להחלטת הממשלה על ידי ועדה מייעצת לשר הפנים שהוקמה במיוחד לצורך זה. הוועדה דנה בנושא מספר חודשים, ועל פי המלצותיה 257 בקשות עומדות, כאמור, בקריטריונים ומגישיהם זכאים למעמד.

עשו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

המלצות הוועדה הוגשו לשר ישי לפני מספר חודשים ובאוקטובר פורסמו ב"הארץ" המלצותיה הראשוניות. בימים האחרונים החליט ישי לאמץ את ההמלצות ובימים אלו עתידות להישלח הודעות למשפחות שחלקן יאלצו להתחיל בהתארגנות לעזיבת הארץ.

היום ייערך דיון בנושא בוועדת העובדים הזרים בכנסת, בראשות ח"כ ניצן הורוביץ מסיעת מרצ.

"עמותת ילדים ישראלים" מסרה בתגובה לפרסום: "מאוד תמוה ששר הפנים נזכר, יום לפני הדיון בועדת עו"ז בנוגע לעיכוב של משרד הפנים במתן התשובות למשפחות, להחזיר תשובה לחלק מהמשפחות. את הבקשות סיימו לבדוק כבר באוגוסט ומאז הן יושבות על שולחנו של השר ומחכות לאישורו. יש להחזיר תשובות לכל המשפחות שממתינות למעלה משנה וחצי ובינתיים סובלות מהטרדות של פקחי עו"ז. כמו כן, יש לאפשר לקבוצת של כמה עשרות ילדים שהתחילו השנה כיתה א' להגיש בקשה למעמד. לא סביר כי ילדים אלו ישלמו את מחיר הסחבת הבלתי מתקבלת על הדעת של משרד הפנים. כל עוד הדרישות הבסיסיות הללו לא יאומצו, נמשיך ואף נחריף את המאבק במשרד הפנים אשר ביד אחד מגרש ילדים חפים מפשע וביד השנייה מביא מאות אלפי עובדים חדשים".

הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים, לפני כשנתייםצילום: דודו בכר

עו"ד אסנת כהן ליפשיץ מ"הקו החם לעובדים הזרים" אמרה כי "פעם נוספת נחשף ניסיונו של השר ישי להלך אימים על ממשלת ישראל ועל הציבור כולו. הנתונים המבישים שנחשפו הבוקר מלמדים שרק מספר זעום של ילדים יזכו לקבל מעמד בישראל. המסקנה היא כי בניגוד לרצונו של הציבור, קבוצה גדולה של ילדים טרם קיבלה מעמד והיא נתונה למצוקה ולאי יציבות שעה שהוריהם אינם יכולים לעבוד בישראל ולפרנס אותם בכבוד. על הממשלה לקבל לאלתר החלטה חדשה שתסדיר את מעמדם של הילדים ותשים קץ לרדיפת המשפחות".

Read this article in English: Interior Minister approves residency for 257 foreign worker families, rejects 118 cases

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ