תשובת המל"ג בעניין לפיד: לבר אילן לא היה אישור לקבלו

המועצה להשכלה גבוהה: נענינו ב"תשובות לא מספקות" באשר לקבלת לפיד ללימודי דוקטורט ללא תואר ראשון; בר אילן: קיבלנו כך כבר 20 סטודנטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הודיעה היום (שני) כי נוכח תוצאות הביניים של בדיקת קבלתו של יאיר לפיד ללימודי תואר שני ושלישי ללא תואר ראשון, תימשך הבדיקה בנושא קבלה ללימודים לתארים מתקדמים באוניברסיטת בר אילן. הפרשה פורסמה לראשונה ב"הארץ".

בהודעת המל"ג נכתב כי "בדיקת האגף האקדמי שבמועצה להשכלה גבוהה מעלה כי התוכנית שאוניברסיטת בר אילן מקיימת במסגרת הלימודים לתואר שני ב'פרשנות' לא אושרה במל"ג מעולם".

עוד נכתב כי "תשובות המוסד שהתקבלו עד כה במועצה להשכלה גבוהה אינן מספקות" וכי "לאור ממצאי הביניים - בדיקת הנושא תימשך". מאוחר יותר ביקשה המל"ג להבהיר כי התכנית מוכרת, אך היא לא זכתה לאישור לקבל תלמידים שלא סיימו תואר ראשון.

בתגובה לדברים מסרה אוניברסיטת בר- אילן כי היא "מביעה תמיהה רבה על ההודעה של המועצה להשכלה גבוהה. כל תוכניות הלימודים בבר-אילן מאושרות ע"י המל"ג וכך גם התוכנית לפרשנות ותרבות. הקבלה של סטודנטים לתואר שני בלי תואר ראשון מעוגנת בתקנון האוניברסיטה לגבי מקרים מיוחדים, ובשנים האחרונות התקבלו לתכניות השונות כ- 20 סטודנטים בדרך זו, בהם מנהלים, רואי חשבון, סופרים ועיתונאים".

יאיר לפידצילום: הדר כהן

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אמש פורסמה תגובת לפיד, איש התקשורת לשעבר שעבר באחרונה לפוליטיקה, בעמוד הפייסבוק שלו. "אם אני לא מתרגש מהעניין אין סיבה שתיקח דברים כל כך קשה" כתב לפיד בתגובה להודעה של אחד הגולשים בנושא. "תסתכל על הצד החיובי שבעניין: מישהו מוטרד מכניסתי לזירה הפוליטית. מעניין רק למה".

לגולש אחר ענה לפיד: "בקיצור רב אשיב שקבלתי ללימודי הדוקטורט הייתה בהתאם לכללי האוניברסיטה. אני רק מצטער על הצורך של אנשים ללכלך כך".

בכיר בבר אילן: זה פוגע בנורמות האקדמיות

מרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן, שבחר להתראיין בעילום שם, אמר כי "אוניברסיטאות עושות הנחות ו'השקעות לטווח ארוך' ביחס לאנשים שהן יודעות שאחר כך יעשו טוב למוסד, בין שהם יהיו קצינים בכירים או פוליטיקאים שהאוניברסיטה תוכל להתהדר בהם ולהיעזר בהם. המוסדות יודעים שכשאותם בכירים יגיעו לעמדות מפתח הם יתגמלו אותם, וזוהי בפירוש נטייה שיש בכל המוסדות".

לדברי המרצה, תופעה זו גורמת בבירור לפגיעה בנורמות האקדמיות. "האוניברסיטאות פועלות מתוך מחשבה ברורה שממילא הבכיר הזה לא יהיה חוקר באקדמיה, לא ישקיע, לא ילמד ולא יהיה חוקר ולכן ניתן לו. בחלקו זה נעשה מטעמי יוקרה ובחלקו מטעמי תקציב, למשל כשנפתחים קורסים ייעודיים לקבוצות בממסד הציבורי והפרטי. הנוהג הוא בגדר תועלת הדדית שתצמח לשני הצדדים שמטבע הדברים מביאה להורדת רף הדרישות".

בהתייחס לבדיקת ההתנהלות סביב לימודיו של לפיד, אמר המרצה: "לא ייתכן שמקבלים אדם על סמך טורים בעיתון. אני רוצה להאמין שהוא לפחות הגיש משהו שווה ערך. על סמך טורים, הישגים ספרותיים ועיתונאיים אפשר לכל היותר לקבל תואר דוקטור של כבוד".

בתגובה לבקשת ה"ארץ" לקבל הבהרות בסוגיית הקבלה ממוסדות אחרים, כתבה האוניברסיטה העברית כי זו "מחייבת מעוניינים בלימודי תואר שני להחזיק בתואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר ולבצע לימודי השלמה במידת הצורך". אוניברסיטת חיפה מסרה כי "תנאי הקבלה ללימודים מפורסמים בצורה ברורה" אולם "כל בקשה חריגה נבדקת לגופה". אוניברסיטת בן גוריון מסרה כי "תנאי ראשון לקבלה ללימודי תואר שני הוא תואר ראשון בציון גבוה ויכולות לימודיות גבוהות. קבלה לתואר שלישי נעשית בכפוף לתואר שני עם תזה בציון 85 לפחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ