קבלן דירות בקרית מלאכי דורש מחיר מופקע מעולים אתיופים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

ועדת הקליטה והעלייה של הכנסת סיירה שלשום בקרית מלאכי, באזור שבו נחשפו גילויי הגזענות כלפי עולי אתיופיה בעיר. למרות ההד הציבורי הגדול, ניכר היה בסיור כי אווירת האפליה כלפי בני העדה נמשכת. כך גם טוענים תושבי העיר בני העדה שנכחו בסיור.

אבי טזרה, בן 35, סטודנט לתואר ראשון ומ"פ בצנחנים המתגורר בעיר, סיפר כי ניסה לרכוש לפני חמישה חודשים בית בפרויקט דירות חדש בשכונה במזרח העיר וקיבל תשובה מתחמקת מהקבלן שבונה את הפרויקט, יעקב ועקנין. "הקבלן ישר אמר לי: אתה לא תוכל לעמוד במחיר הזה, עזוב אותך. עוד לפני שאמר לי מה המחיר או שידע מה התקציב שלי. כשהתעקשתי הוא אמר לי 980 אלף שקל. רק אחרי שביררתי עם השכנים שכבר רכשו דירה ושאינם אתיופים, ששילמו על אותה דירה 740 אלף שקל, הבנתי שהוא פשוט לא רצה למכור לי". יש לציין כי הקבלן ועקנין הוא אחד היחידים הבונים היום בעיר, ולכן רבים מהתושבים שרוצים לרכוש בה דירה תלויים בו.

לדברי טזרה, כשחזר לקבלן הוצעה לו חלופה "שתתאים למידותיו" הכלכליות. "הוא הציע לי בית רקוב בבניין ישן שאינו ראוי למגורי אף אדם, בשכונה ישנה בכניסה לעיר. הוא אמר לי 'זה מתאים לך', כלומר קבע בשבילי שזה מה שמתאים לי. גם אחרי שסירבתי, הוא התעקש שאני 'לא מתאים לבניין הזה'. עד היום לא הצלחתי לקנות דירה טובה יותר מהדירה הישנה שלי, וזה לא בגלל הכסף".

טזרה מציין כי האפליה כלפי תושבי העיר בני העדה האתיופית קיימת בכל התחומים, לרבות החינוכיים. "הילד שלי בן שלוש. במאמצים עילאיים השארתי אותו בגן עם עוד ילד עולה מאתיופיה, כאשר כל השאר ישראלים ותיקים. ניסו לגרום לי להוציא אותו מהגן בכמה דרכים, אבל אני התעקשתי בשביל להגיד 'אנחנו כאן'". לדבריו, "יצאתי השבוע לחודש מילואים. אני שונא את המחשבה שאני יוצא להילחם גם בעבור אלה שלא רוצים אותי ביניהם. כך שגם אם אמות באחת הפעולות המבצעיות, הם יגידו 'עוד כושי מת'".

הקבלן יעקב ועקנין, שבבעלותו חברת הבנייה י.ע.ו, הגיב לטענות שהציג מחיר שונה לקונה בן העדה האתיופית ואמר כי "אני מוכר לכל מי שמוכן לשלם". ראש עיריית קרית מלאכי, מוטי מלכה, מסר בתגובה כי "המכרזים בשכונה הם מול המינהל ואנשים פרטיים בונים שם. אני יכול להתערב לבן אדם פרטי למי למכור? אותו קבלן כבר מכר את כל מה שיש לו, כך שלא יכולתי להגיד לו מה לעשות". לדבריו, "אני הולך להעביר החלטה שכל יזם שבונה בקרית מלאכי שיפלה קהילה או עמותה, נבטל לו את היתר הבנייה במקום. כמעט 800 יחידות דיור נמכרו לבני הקהילה האתיופית עד היום. יותר מלהגיש תלונה ולטפל בזה אני לא יכול. אני לא אחראי לגל הגזענות בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ