השכר של אקדמאי ישראלי ותיק כפול משל אקדמאי עולה מאתיופיה

רבע מהאקדמאיות האתיופיות מרוויחות שכר מינימום או פחות. על פי משרד הקליטה רוב האקדמאים בני העדה לא עובדים בתחום התואם את השכלתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אקדמאים ישראלים ותיקים מרוויחים פי שניים מאקדמאים ותיקים עולי אתיופיה העובדים באותם תחומים ובאותן שעות עבודה. כך עולה מדו"ח בנושא "מאפייני התעסוקה של אקדמאים יוצאי אתיופיה הוותיקים", שפרסמו מכון מאיירס-ג'וינט ומכון ברוקדייל לפני כשבועיים לבקשת משרד הקליטה.

הנושא הועלה שלשום לסדר היום על ידי יושב ראש ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, ח"כ דני דנון, בעת סיור של הוועדה יחד עם תושבי קרית מלאכי במוקדים שבהם אירעו גילויי גזענות כלפי בני העדה בעיר. בישראל 2,000 ילידי אתיופיה בעלי השכלה על-תיכונית, הנמצאים בארץ 20 שנה לפחות. החוקרים בדקו קבוצה מייצגת של 920 עולים, שהושוו ל-580 אלף יהודים בעלי השכלה על-תיכונית שנולדו בארץ.

החוקרים גילו כי משלחי היד העיקריים שבהם מועסקים בני העדה האקדמאים הם עריכת דין, הנדסה, חינוך והוראה ועבודה סוציאלית. שיעור התעסוקה של גברים יוצאי אתיופיה בעלי השכלה אקדמית בתחום הדורש ידע אקדמי עומד על 37%, לעומת 48% בגברים יהודים ותיקים. אצל נשים ניכר פער גדול יותר: רק 22% מקרב יוצאות אתיופיה בעלות השכלה אקדמית מועסקות בתחום המצריך את הלימודים שרכשו, לעומת 41% בכלל הנשים היהודיות הוותיקות.

חיים סנבטו, מהנדס אלקטרוניקה, אתמול. שלח קורות חיים לעשרות מעסיקים וזומן לשני ראיונות בלבדצילום: עבדאללה שמא

הפער המשמעותי ביותר בין שתי הקבוצות נמצא בבחינת השכר בכלל ושל אקדמאים בפרט. גברים אקדמאים יוצאי אתיופיה עובדים 49 שעות שבועיות בממוצע, מרוויחים 47 שקל בממוצע לשעה ומשכורת חודשית של 9,411 בלבד. לעומתם, גברים ותיקים עובדים 47 שעות שבועיות בממוצע, מרוויחים 85 שקל בממוצע לשעה ומשתכרים 17,252 שקל לחודש. פער דרמטי נמצא גם אצל הנשים: יוצאות אתיופיה אקדמאיות העובדות 36 שעות שבועיות בממוצע מרוויחות 35 שקל לשעה בלבד ומשתכרות 4,646 שקל בחודש, לעומת נשים אקדמאיות ותיקות העובדות מספר שעות זהה בשבוע, מרוויחות 64 שקלים בממוצע לשעה ובסך הכל 9,981 שקל בחודש.

מהדו"ח עולה עוד כי רבע מהנשים האקדמאיות יוצאות אתיופיה דיווחו על שכר ממוצע לשעה שהוא עד שכר המינימום, העומד כיום על 20.70. בקרב היהודים הוותיקים נמצאו רק שני אחוזים מהאקדמאים המרוויחים שכר נמוך או זהה לשכר המינימום כיום במשק. בנוסף, נמצא כי הלימודים האקדמיים של נשים יוצאות אתיופיה לא העניקו להן כל יתרון בהשוואה לנשים יוצאות אתיופיה שלא רכשו השכלה אקדמית - שכרן החודשי הממוצע של האקדמאיות עומד על 4,646 שקל, בדומה לשכרן של עולות אתיופיה אחרות העומד על 4,114 שקל בחודש.

בריינש אומנך, בת 30, סיימה לימודי חינוך מיוחד לפני כשנתיים ועובדת כיום בחצי משרה בהדרכת הורים בני העדה לטיפול בתינוקות. היא מספרת על תחושת תסכול מהמשכורת החודשית הזהה לשאר העובדות. "יש שתי מדריכות כמוני שלא עברו הכשרה בהוראה ואני בספק אם יש להן השכלה על תיכונית בכלל, אבל הן משתכרות כמוני", מספרת אומנך. "בעלי למשל, למד תואר ראשון משאבי אנוש ופוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון והיום הוא מאבטח. הוא שולח המון קורות חיים ולא קראו לו אפילו פעם אחת. אחיינים שלי, אחרי צבא, לא רוצים ללמוד כי הם רואים אותנו ולאיפה הגענו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

לדברי החוקרים, סיבה אפשרית לפער הדרמטי נעוצה בוותק המועט של עולי אתיופיה, שכן עקומת השכר עולה עם הגיל. כיום רק שני אחוזים מהאקדמאים יוצאי אתיופיה חצו את גיל 45 שבו השכר כבר גבוה משמעותית. סיבה נוספת, על פי החוקרים, היא נטיית לבם של בני העדה לבחור בתחומים בעלי הכנסה נמוכה, כמו חינוך, מדעי החברה או סיעוד.

להגדלה לחצו כאן

חיים סנבטו, בן 34, למד הנדסת אלקטרוניקה במרכז האקדמי באריאל והיה עתודאי וקצין בחיל הים. עם סיום לימודיו ב-2008 חיפש עבודה בתחומו שלוש שנים, ועל אף ששלח קורות חיים לעשרות מעסיקים זומן לשני ראיונות עבודה בלבד. כיום, לאחר שנואש מחיפושיו, הוא עובד כללי בחברה העוסקת בפיתוח מוצרים אלקטרוניים בצפון הארץ ומשתכר שכר מינימום. "אני ממש רוצה להיכנס לתחום שאני עובד בו", אמר אתמול. "החלטתי להיכנס לתפקיד הזוטר הזה כי היה לי חשוב להיות בסביבה שבה למדתי, להישאר בעניינים ולא לשכוח את התחום, ואולי אוכל גם להתפתח הלאה בפנים, ביום מן הימים". לטענתו, "יכול להיות שזה בגלל שאני כותב ליד השם בעברית גם את השם שלי באמהרית".

Read this article in English: Study: Israeli-born college graduates earn twice as much as their Ethiopian counterparts

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ