נשים המקבלות מזונות יוכלו לצאת לחו"ל עד 4 פעמים בשנה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את "חוק המזונות". ח"כ קירשנבאום, מיוזמי החוק: "אין מקומה של המדינה להתערב בחיי אותן נשים". שר האוצר התנגד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק המזונות. החוק, אותו יזמו ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) ודב חנין (חד"ש), מבטל שלילת מזונות מאמהות חד הוריות היוצאות לחו"ל, ומאפשר להן לצאת עד 4 פעמים בשנה לחו"ל ללא שלילת דמי המזונות. בצעד חריג, קירשנבאום הצליחה לגבש תמיכה בהצעת החוק כבר בשלביה הראשונים, מאחורי גבה של הממשלה שהתקשתה להחליט על תמיכה בחוק. שר האוצר יובל שטייניץ הצביע נגד החוק.

כיום, אם חד הורית שלא מצליחה לגבות דמי מזונות מבעלה לשעבר ומשתכרת פחות מ-5,013 ₪ בחודש, מקבלת קצבת מזונות מהביטוח הלאומי בסך 2,672 ש"ח, והביטוח הלאומי גובה את הכסף מהבעל. כ-20,139 נשים קיבלו קצבה באופן זה בשנת 2009.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

על פי חוק המזונות, אם אשה, המקבלת קצבה זו, יוצאת לחו"ל יותר מפעם אחת בשנה הקצבה נשללת ממנה. הקצבה נשללה מ-1,500 נשים בשנת 2009. הצעת החוק של ח"כ פאינה קירשנבאום מבטלת סעיף זה. הצעת החוק קובעת כי אשה תוכל לצאת לחו"ל עד 4 פעמים בשנה, ועד ל-72 יום במצטבר על מנת למנוע מנשים שעזבו את הארץ את הזכאות לקצבה. הצעת החוק נכתבה בשיתוף מכון רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר אילן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עד היום, במקום שהמוסד לביטוח לאומי ישמש כגובה המזונות של אמהות חד הוריות מהאבות בלבד, התייחס המוסד לנשים אלו על פי הקריטריונים של הבטחת הכנסה. החוק שהתקבל היום מערער על תפיסה זו וקובע כי לנשים אלו הזכות לעשות ככל העולה על רוחן בחייהן הפרטיים ללא התערבות המדינה.

לדברי קירשנבאום, "חוק זה הינו חלק אינטגרלי מהמאבק על זכותן של נשים על חייהן, על מקומן בשוק העבודה ועל זכויותיהן. אשה שנמצאת לבד בארץ עם ילדיה, ומשפחתה שולחת לה כרטיס כדי שתבוא לביקור אינה צריכה לשאול את עצמה, האם אני יכולה ללכת לבקר את משפחתי? האם לא ישללו לי את הקצבה. אין מקומה של המדינה להתערב בחיי אותן נשים. כולי תקווה שהצלחתי בהעברת חוק זה תהא התחלה של יחס שיוויוני יותר כלפי נשים במוסד לביטוח לאומי".

ח"כ דב חנין בירך על אישור החוק. "זהו חוק פמיניסטי וחברתי שבא לתקן מצב מעוות. לא הגיוני שבגלל שאשה יוצאת לחו"ל, ילדיה לא יקבלו את המזונות המגיעים להם כחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ