100 "מורי-הקבלן" השביתו אתמול את הלימודים ב-15 מרכזים ברחבי הארץ

המורים מוחים על היעדר ביטחון תעסוקתי ומאיימים להחריף את צעדיהם. משרד החינוך: מגבשים מכרז תוך בחינת חלופות להשבחת תנאיהם

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

כ-100 מורים מבין 1500 מורי תוכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה) לבני נוער נושרים, קיימו אתמול (שני) שביתה רביעית במספר. זאת, במחאה על העסקתם "בתנאים קבלניים על ידי קבלן מבצע של משרד החינוך" - החברה למתנ"סים. המורים, המלמדים במיזם שהופרט על ידי המשרד, טוענים להיעדר ביטחון תעסוקתי המתבטא בהיעדר קביעות, שכר שעתי ואי קבלת שכר בשלושת חודשי החופש של התלמידים.

מורות ומורי התוכנית, המאוגדים בכוח לעובדים, הביאו אתמול להשבתת 15 מרכזי השכלה ברחבי הארץ, המקיפה 500 בני נוער מרמת גן, חולון, בת ים, בני ברק, הרצליה, קריית שמונה, באר שבע, יפיע וירכא. המורים מוחים על סירובה של החברה למתנ"סים, הזכיינית שמפעילה את התוכנית, לדון בשיפור תנאי עבודתם וכנגד התעלמות משרד החינוך מן המשבר. מדובר בשביתה המקיפה ביותר, עד כה, של ועד מורי הקבלן הראשון בישראל שהכריז על סכסוך עבודה באוקטובר האחרון.

"אנחנו נחריף את צעדינו עד שהדרישה לביטחון תעסוקתי תיענה ובכללה מעבר מהעסקה קבלנית למשרתית, עם כל התנאים שמגיעים לכל מורה במערכת החינוך הציבורית", הסביר אמש אורן שלמה, דוקטורנט לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון ומורה בתוכנית היל"ה בבני ברק ובשכונת כפיר בתל-אביב, "לא ייתכן שבישראל 2012 יועסקו מורים במערכת החינוך הציבורית במתכונת קבלנית. לא מדובר בתוכנית העשרה לנוער אלא בבשר מבשרה של מערכת החינוך הציבורית שלמעשה מהווה מענה יחיד ואחרון לנוער נושר".

המורים סיפרו כי לאחרונה נפגשו נציגיהם עם אנשי משרד החינוך, לקראת פרסום המכרז החדש לתוכנית היל"ה באפריל הקרוב. "הם לא היו מוכנים להסביר לנו אילו שיפורים, אם בכלל, יחולו במכרז החדש בנוגע לתנאי העסקתנו" מספר שלמה, "אנו מבהירים למשרד החינוך: מורי היל"ה יחריפו את צעדיהם, כל עוד לא ייענו דרישותיהם. יש לנו ציפייה ממשרד החינוך שיקח אחריות ויתערב במשבר כדי שקולנו ודרישותינו ייכנסו למכרז החדש ויעוגנו בהסכם קיבוצי עם הזכיין. אנחנו דורשים לסיים גם את השנה הזו בצורה הוגנת, לא ייתכן ש-1500 מורים יצאו לחופשת הקיץ ללא משכורת, מורים שעובדים שנים במסירות עם אוכלוסייה מוחלשת, באחד המקומות הרגישים והחשובים ביותר במערכת החינוך".

הפגנת מורי הקבלן מול ביתו של גדעון סער בתל אביב, בחנוכה האחרוןצילום: עופר וקנין

תוכנית היל"ה מטפלת בנוער שנשר מבתי ספר תיכוניים ומאפשרת לתלמידים השלמת שנות לימוד וגישה לבחינות הבגרות. בתוכנית מטופלים כ-6,000 בני נוער מרחבי הארץ, מרביתם במרכזי השכלה פתוחים ומיעוטם במוסדות סגורים, המופעלים על ידי חסות הנוער.

על פי מורי התוכנית, הם מועסקים בשכר שעתי נמוך, לא מקבלים משכורות בחופשות בית הספר ומחוסרי ביטחון תעסוקתי. כתוצאה מכך, קרוב לשליש מן המורים עוזבים בכל שנה. מבין כ-10,000 מורי הקבלן הקיימים היום בישראל, היה ועד מורי היל"ה לראשון שיצא למאבק ולשביתות.

"עצוב לגלות שחצי שנה מתחילת המחאה החברתית, מתחמק שר החינוך מהתייחסות לתופעת מורי הקבלן" אמר אריאל ליבמן, מראשי הוועד. לדבריו, "אנו דורשים משר החינוך ומן המנכל"ית החדשה שקיפות, לא נעבור מקבלן לקבלן ללא שינוי בתנאי ההעסקה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מקיים באופן שוטף בקרה באשר לתנאי העסקתם תוך שמירה על זכויותיהם, בהתאם לתנאי המכרז שנקבעו. בימים אלה, שוקד צוות מקצועי במשרד על גיבוש מכרז חדש להעסקת המורים בתכנית היל"ה, תוך בחינת חלופות שונות להשבחת תנאי העסקתם. צוות זה פועל בתיאום עם הועדה שמינתה מנכ"לית המשרד שמטרתה לקבוע מדיניות באשר להעסקת עובדי קבלן במערכת החינוך, תוך הסדרת תנאי העסקתם. הוועדה טרם סיימה עבודתה".

מהחברה למתנ"סים נמסר כי זו "מפעילה את תכנית היל"ה, תכנית למידה לנוער מנותק, במסגרת מכרז של משרד החינוך ובכפוף לחוק. ידוע לנו כי מתקיימים מגעים בדרג הממשלתי בנושא זה, ואף נקבעו פגישות בין משרד החינוך לנציגות המורים. היה ומשרד החינוך יחליט על שינויים בתנאי המכרז, החברה למתנ"סים תברך על כך ותתגייס ליישום השינויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ