סיוט של דירה

יותר מארבע שנים אחרי שהדירה שקנו חמקה להם בין האצבעות, רבים מנפגעי "חפציבה" עדיין טובעים בחובות. זה לא מפריע לכונס הנכסים לתבוע שכר טרחה של 15 מיליון שקל

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

בתחילת השבוע הם לקחו עוד הלוואה מהבנק. 60 אלף שקל הפעם. הם מכירים היטב את שגרת החיים הזאת. את הלילות נטולי השינה, את החובות שמוכרחים לשלם ובעיקר את החלום שהתנפץ.

כל כך קשה עבדו שניהם כדי שבגיל 40 עם שלושה ילדים תהיה להם רק משכנתה רגילה, דירה, ואפשרות להתחיל לחיות. אלא שאז נתקלו בחברת "חפציבה". יואב ואירית צ'יפרוט הם מה שמכונה "נפגעי חפציבה". בועז יונה הנמלט הותיר אותם המומים באוקטובר 2007, לצד עוד 4,300 נפגעים נטולי דירה. את כל כספם הוציאו על הקנייה, ועוד משכנתה של 300 אלף שקל.

מצבם של בני הזוג צ'יפרוט היה אף חמור משל האחרים, שכן זאת היתה כבר המהלומה השנייה שספגו. במקור קנו את הדירה בשכונת הר חומה בירושלים מהקבלן אלי ראובן. הוא פשט את הרגל, כונסי הנכסים מטעם הבנק העבירו את הפרויקט כולו ל"חפציבה", בני הזוג נאלצו להוסיף עשרות אלפי שקלים, ואז יונה פשט את הרגל.

בני הזוג צ'יפרוט. בור בלי תחתיתצילום: שירן גרנות

כשפגשנו אותם לראשונה, בחורף 2007, הם הצטופפו בדירה של אבא של אירית - 5 נפשות בחדר אחד קטן כבר כמעט 3 שנים - אחוזי ייאוש. האפשרות לקבל את הדירה לא נראתה אז באופק, אבל הם כמובן נאלצו לשלם לבנק כל חודש בעבור המשכנתה.

השבוע חזרנו אליהם בעקבות הפרסומים כי כונס הנכסים בפרשת חפציבה, עו"ד יצחק מולכו, דורש שכר טרחה של יותר מ-15 מיליון שקלים מקופת הכינוס, בעבור הטיפול בתיק העצוב הזה. יואב צ'יפרוט לא מכיר את מולכו. למעשה, מאז הצליחו סוף סוף להיכנס לדירתם לפני שנתיים, אחרי שנאלצו להוסיף עוד 40 אלף שקלים כדי להשלים עוד חלק מהבנייה הוא לא שמע דבר מאיש בפרשה. גם אין לו זמן לזה. הוא עובד מסביב לשעון כנהג גרר, מנסה בכל הכוח להחזיר את ההלוואות הרבות שנטל.

חברת הבנייה "אלקטרה" היא שקיבלה בסופו של יום את הפרויקט שלהם, ועד היום הם נדרשים להוסיף כספים להשלמת עבודות ולתיקונים. אירית צ'יפרוט לא זוכרת כמה כסף הם הוסיפו מאז קנו את הדירה. השם מולכו נשמע לה מוכר, את הסכום שמשרדו מקבל היא לא יכולה אפילו לדמיין.

יריב חלפון לעומת זאת דווקא מכיר את עו"ד מולכו. הדירה שחלפון רכש מחפציבה בדצמבר 2006 היתה דירה על הנייר בפרויקט בנייה גדול ברמלה. מעבר לנייר, לא קרה דבר. רק לפני ארבעה חודשים נכנס לדירה אחרת שהצליח סוף סוף לרכוש. אחרי אינספור הבטחות ודיונים קיבלו רוכשים כמו חלפון, שלא היו להם עירבונות, 70% מהכסף ששילמו ליונה, ויחד עם עוד הלוואות הצליחו רק עכשיו להגיע לקורת גג, אחרי שהפסידו כל כך הרבה כסף ושילמו במקביל משכנתה ושכר דירה.

חלפון נפגש כמה פעמים עם עו"ד מולכו. הוא ניסה לשכנע אותו שידרוש מעורכי הדין מטעם הבנקים להגיע להסדר שלפיו הנפגעים יקבלו דירה בפרויקט, ולא חלק מהכסף ששילמו. אלא שעל פי מה שכונה "מתווה מולכו" יכולים היו עורכי הדין של הבנקים לבחור בין חלופות, והם בחרו במקרה של חלפון במתן 70% מהסכום.

"הסכום שעו"ד מולכו מבקש הוא לא נורמלי", אומר חלפון. "אם היה מוותר רק על 10 מיליון, מסתפק ב-5 מיליון על העבודה הזאת, אפשר היה לחלק את השאר לנפגעים שסבלו יותר מאחרים, ויש כאלה. זה מטורף בעיקר לנוכח המחאה החברתית. מי שנפגע מחפציבה זה לא אנשים שיש להם כסף, זה לא עשירים, כאלה שגם אם יפסידו כמה מיליונים יוכלו להמשיך הלאה. זה אנשים שעבדו נורא קשה, זה מעמד הביניים, ושוב מעמד הביניים מקבל סטירה".

אלא ששיחות עם בכירים במשרד המשפטים מגלות שמה שמולכו מבקש הוא בחזקת הסתפקות במועט אם משווים זאת למה שעורכי דין נוטים לדרוש במקרים כאלה. בתיק "קלאבמרקט" למשל עבדו עורכי הדין שלמה נס וגבי טרבלסי על מכירת החברה במשך תשעה חודשים, ובתמורה קיבלו לא פחות מ-24 מיליון שקל. גם בפרשות כמו הבנק למסחר או "ביקור חולים" גרפו עורכי הדין סכומים נאים ביותר. "ככה זה עובד", אומרים לנו גורמים במשרד המשפטים, ומדגישים שהסכומים האלה הם אחרי הגבלות שקבעה המדינה על שכר הטרחה. גם במשרדו של מולכו מדגישים שהחישוב נעשה על פי 400 שקלים לשעה בלבד, תעריף נמוך בהרבה מהמקובל.

נכון, עו"ד מולכו עשה עבודה מצוינת. הוא נלחם מול הבנקים, הגיע להסדר שייתכן מאוד שבלעדיו היו היום נפגעי חפציבה ברחוב. אלא שלנוכח מציאות החיים של הנפגעים אי אפשר להשתחרר מהתחושה שאפשר היה לנהוג אחרת, גם מצדו של מולכו גם מצד המדינה. "מולכו היה המלאך שלנו" אומר חלפון, "אבל גם אני יכול להיות מלאך בשביל 15 מיליון שקל".

ממשרדו של מולכו נמסר בתגובה: "מדובר באחד מתיקי הפירוקים הגדולים במדינה. 50,000 שעות עבודה הושקעו בו, 1,000 הליכים התלויים בבית המשפט. בקשת התשלום נעשתה בסטנדרטים נמוכים".

לעזרת המורים

בשבוע שעבר פורסם כאן סיפורם של זוג המורים מירושלים שכבר שנתיים חיים ללא חשמל ומנסים לשרוד בעוני נורא וללא הכנסות.

מאז הפרסום הגיעו אלינו מאות פניות של קוראים המבקשים לסייע. הפניות הללו מחזירות את האמון בבני אדם, ומעוררות תקווה שבני הזוג יוכלו סוף סוף לחזור לחיות חיים נורמליים, לאחר שהוזנחו על ידי מוסדות הסיוע של המדינה.

אז קודם מכל, אנו מבקשים להודות בשם הזוג - במיוחד לתורם שגם הציע לממן בעבורם משכורת קבועה בבית ספר בירושלים.

ולמי מבקש להוסיף ולסייע, משום שהם עדיין זקוקים לכל עזרה - ניתן להעביר תרומות לחשבון מס' 35398 בבנק דיסקונט, סניף קרית יובל בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ