בן סימון לעג למבטא של חברי ישראל ביתנו, והתנצל

בכנס ביפו אמר הח"כ שעמיתיו מדברים "כאילו יש להם חצץ בין השיניים" וכי המפלגה "מזהמת את הכנסת". לבנת: מה שמזהם ומרעיל הן האמירות שלו

אופיר בר-זהר והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר והארץ

חבר הכנסת דניאל בן סימון (עבודה) התנצל היום (רביעי) במליאת הכנסת על דבריו אמש לפיהם "ההצטרפות של ישראל ביתנו לכנסת הרעילה וזיהמה אותה". באירוע של השדולה לקידום יחסי יהודים ערבים בכנסת ביפו, הוסיף בן סימון: "צריך לגרור אותם לפה כדי שילמדו את מה שלא למדו בבית הספר בסנט פטרבורג".

חבר הכנסת אף לעג לעברית השגורה בפיהם של שרים במפלגה: "אני מתכוון לאותם אנשים שיושבים בישראל ביתנו. חלקם מדברים כאילו יש להם חצץ בין השיניים. הם בקושי יודעים את השפה וכבר שופטים אחרים".

בן סימון אף תקף את "הכהניסיטים שנכנסו לכנסת דרך מפלגת האיחוד הלאומי, והרעילו את הפרלמנט. הוא קרא למארגני הכנס "להזמין את אלה שהרעל נמצא אצלם כדי שישמעו שיח אחר".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

נאומו של בן סימון היום במליאת הכנסת הופרע פעם אחר פעם מצד חברי כנסת שהביעו זעם על התבטאויותיו. חבר הכנסת נסים זאב (ש"ס) אמר כי בן סימון "מבזה את המרוקאים". ח"כ משה מטלון (ישראל ביתנו) קרא: "אתה בושה לכנסת שאתה אומר שהם מזהמים את הכנסת".

בן סימון השיב במליאה כי "אם פגעתי, אני אומר למי שיושב כאן מישראל ביתנו, אני מתנצל התנצלות מלאה. מהיום בו עליתי לארץ בגיל 16, כל חיי מטרתי היא להגן על החלש. אין התבטאות שלי שלא עוסקת בחיזוק החלש. לכן אמרתי אתמול שצריך לעזור לחלשים האלה שנמצאים תחת מתקפה, ולא אמרתי מילה אחת על העולים. אם הובנתי בהתבטאות לגבי החצץ, כביכול, שמעתי זאת מחיים גורי, וראיתי זאת בלשון ספרותית ולא כדבר פוגע. עליי זה נאמר, כשהדבר נאמר".

מוקדם יותר אמר בן סימון בשיחה עם "הארץ" כי מטרת דבריו היתה לקרב את חברי הכנסת של ישראל ביתנו, האיחוד הלאומי וחלקים מהליכוד. לדבריו, "יש כאלה שרק הגיעו לארץ והם עוד בשלב שהעברית היא כמו חצץ בפה שלהם, אני גם מכיר את זה ומה שאמרתי הוא שלפני שהם שופטים את האחר, ומקדמים חקיקה גזענית, שיבואו ויכירו, זה הכול". עוד הוסיף: "אמרתי שהחוכמה היא לא להזמין (לשדולה) אנשים כמוני אלא אנשים שמקדמים חקיקה גזענית. גם אני הייתי עולה חדש".

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, גינתה את ההתבטאויות ואמרה כי "מה שמזהם ומרעיל את הכנסת הן אמירותיו החשוכות של חבר הכנסת בן סימון, שהמבטא של העולים מרוסיה במשכן מפריע לו כנראה באוזן ומשבש את חוש השיפוט שלו. תרומתה של העלייה הרוסית לתרבות, לספורט ולמדע בישראל, היא כידוע תרומה אדירה. ראוי שבן סימון שחווה בעצמו את חוויית העלייה לארץ ובעבר נודע כמי שמייצג מיעוטים בתקשורת, יתנצל באופן מיידי על התבטאויתיו".

אתמול נזפה ועדת האתיקה של הכנסת בח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) בגין התקרית במהלכה כינה את ח"כ זהבה גלאון "אפילו לא בהמה", ובעקבות ראיון בתכנית הרדיו של שי ודרור במהלכו אמר שהיה סוטר למגיש לו היה לידו. בשבוע שעבר הורחק אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) משבוע של דיונים במליאה, צעד חריג ומרחיק לכת, בעקבות התבטאויות נגד ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ