לפיד: הפרסום הבוקר מוכיח שניסו להדביק לי את פרשת בר אילן ממניעים פוליטיים

בעמוד הפייסבוק שלו הגיב לפיד להודעת גולש, שכתב: "הוא לא בא עם טנק לבר אילן"; הבוקר פורסם שהמל"ג פתח בבדיקת התארים המקוצרים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

"אני דווקא שמח מאד על הפרסום הבוקר", כתב יאיר לפיד היום (רביעי) בפרופיל הפייסבוק שלו בעקבות הדיווח ב"הארץ" כי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) פתחה בבדיקה מקיפה של כל האוניברסיטאות בארץ, באשר לאופן שבו מוענקים "תארים מקוצרים" - תואר שני ושלישי לסטודנטים שאינם בוגרי תואר ראשון.

בתגובה לפנייה של גולש בעניין השיב לפיד, ש"זו הוכחה, שחור על גבי לבן, שהסיפור ממש לא קשור אלי, סתם ניסו להדביק לי אותו ממניעים פוליטיים". הגולש, אלי קדם, כתב: "לכל המקטרגים על הדוקטורט של יאיר. חברה'- הוא לא בא עם טנק לבר-אילן. הוא הגיש בקשה (אולי אפילו פנו אליו, כדי להתכבד בו !!). יש לכם טענות- להפנות אותם להנהלת בר אילן".

על פי הדיווח הבוקר, מל"ג דורשת מכל האוניברסיטאות להעביר לידיה בהקדם נתונים מלאים על קבלת התלמידים הללו. ההחלטה התקבלה בעקבות בדיקת קבלתו של העיתונאי יאיר לפיד, לתוכנית לפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן, על אף שאינו בוגר תואר ראשון. לפיד הודיע באחרונה על כוונתו להצטרף לחיים הפוליטיים.

תנאי הסף של התוכנית בבר אילן כוללים סיום תואר ראשון בהצטיינות, בעוד שלפיד לא החזיק בתואר כלל עם קבלתו אליה. במל"ג תבעו מאוניברסיטת בר אילן הסברים על קבלתו של לפיד, שנומקה ב"הישגים עיתונאיים וספרותיים". אולם על פי המועצה, התשובות שניתנו היו "בלתי מספקות" וגורמים בה אמרו אמש כי "הביעו פליאה רבה מממצאי הביניים של הבדיקה, כמו גם מתגובת המוסד". הם ציינו כי "יש כאן בבירור זילות של התואר האקדמי".

איור: ערן וולקובסקי

במל"ג הבהירו אתמול כי בעקבות המסקנות שהתקבלו אחרי מקרה לפיד הוחלט לבדוק את העניין לעומק.אחד הגורמים שהביאו לפתיחת החיפוש אחר מקרים דומים היה תשובתה של אוניברסיטת בר אילן למל"ג, שלפיה התקבלו עוד 20 סטודנטים באופן זה דומה למוסד, ובהם מנהלים, רואי חשבון, סופרים ועיתונאים". במכתב ששוגר לכל הרקטורים באוניברסיטאות הובהר כי מל"ג "מבצעת מיפוי ואיסוף מידע על תכניות הלימודים במסלול ישיר לתואר שני באוניברסיטאות". בין היתר, נדרשים המוסדות להשיב על שורה של שאלות, ובהן: "האם מתקיימות במוסדכם תוכניות לימודים במסלול לימודים ישיר לתואר שני, כאלה שאינן דורשות הצגת תואר ראשון קודם או כאלה שניתן להתחיל ללמוד בהן לפני קבלת תואר ראשון, או תוך כדי לימוד תואר ראשון?". הרקטורים נשאלים גם על תנאי הקבלה לתוכניות אלה, היקף התופעה ומשך תקופת הלימוד.

מל"ג הבהירה את עמדתה העקרונית בסוגיית הקבלה: "ככלל, אין קבלה לתואר שני במוסדות להשכלה גבוהה ללא סיום תואר ראשון תחילה". האפשרות היחידה הקיימת היא "ללמוד קורסים בודדים מהתואר השני, אף קודם לסיום התואר ראשון, עד לקבלת התואר הראשון". בדבריה, הדגישה המועצה כי במצב שכזה, מעמד הסטודנט יהיה שלא מן המניין, עד לסיום התואר הראשון, ואפשרות זו מוגבלת לכמה חודשים, לכל היותר שנה.

בדרישות הסף של התוכנית שאליה התקבל לפיד, בראשות פרופ' אבי שגיא, נכתב בין היתר כי "המסלול מיועד לסטודנטים ולסטודנטיות שסיימו את לימודי התואר הראשון בהצטיינות". עוד נכתב כי "המסלול מוצע לתלמידי תואר שני ושלישי בלבד, בהתבסס על ההנחה שלימוד בין-תחומי יהיה משמעותי ואפקטיבי רק לסטודנט שלמד דיסציפלינה אחת או שתיים ביסודיות בלימודי תואר ראשון".

ביוני האחרון התקבל לפיד גם ללימודי תואר שלישי, שעליהם נכתב כי "על מנת להתקבל נדרשת השלמת שתי שנות לימוד בתואר השני במסלול". לאחר השלמת שנתיים אלה, "יגישו הסטודנטים המעוניינים בדוקטורט הצעה לדוקטורט ובעקבותיה ייעשו לתלמידים מן המניין לתואר שלישי". בהקשר זה, ציינה מל"ג כי "קבלה ללימודי דוקטורט שהם מחקריים במהותם היא אך ורק על בסיס הצגת תואר שני עם תזה (מסלול מחקרי), כתנאי קדם. במקרים מיוחדים, תהליך הקבלה לדוקטורט מתקיים במקביל לסיום עבודת המאסטר (התואר השני של הסטודנט, ט"נ)".

"מן הראוי שהמועצה להשכלה גבוהה תטפל סוף סוף בכלל התוכניות ה'מיוחדות' ובהנחות הניתנות בקבלה בכל האוניברסיטאות", אמר אמש מרצה בכיר בבר אילן. "האוניברסיטאות עושות הנחות לקבוצות מסוימות בכל מיני תוכניות מקוצרות. שכר הלימוד הנדרש גבוה ובאופן כמעט מתבקש רמת הדרישות האקדמיות פחותה. האפשרות השנייה היא של אנשים שיתגמלו את האוניברסיטה בעתיד. הנטייה הזו קיימת בכל האוניברסיטאות וזו פגיעה בנורמות אקדמיות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ