מאות בני אדם הפגינו נגד גזענות וחסמו צמתים בת"א

צעירים וותיקים, בני כל העדות, התכנסו ברחבת גן מאיר בתל אביב. "לא יכול להיות שדווקא בארץ הזו ינדו אותנו" אמר אחד המפגינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות ישראלים הפגינו הערב (רביעי) ברחבת גן מאיר בתל אביב נגד גזענות. לאחר ההפגנה צעדו חלק מהמשתתפים ברחוב המלך ג'ורג', וחסמו צמתים לאורך הרחוב, כשהם קוראים "העם דורש שוויון חברתי", ו"לא ניתן לשחור להיות מסכן". לאחר השעה 22:00 דווח כי הם חסמו גם את צומת עזריאלי והחלו להתקדם לכיוון נתיבי איילון. לאחר מכן הגיעו גם עד התחנה המרכזית.

בשונה מהפגנות הקודמות בירושלים ו-בקריית מלאכי, שם רוב המפגינים היו בני הקהילה האתיופית, מחצית מבאי ההפגנה בגן מאיר הערב היו ישראלים שאינם יוצאי אתיופיה, מכל העדות ומכל הגילים.

"הגענו הנה מתוך שאיפה למדינה דמוקרטית ושלכל אחד יהיה פה ייצוג הולם" אמרה מלי אקלום, מיוזמות ההפגנה. "אנחנו כבר לא תמימים, לא יהיה כאן עולם אוטופי, אנחנו צריכים שיהיו כאן כללים ונורמות. מחר בבוקר כל אדם צריך לשאול את עצמו, למה אין מספיק אנשים אתיופים סביבו במקום העבודה, בעוד בפיצוציות ובקיוסקים נמצאים אנשים מוכשרים שגרמנו להם להאמין שזה כל מה שהם מסוגלים לעשות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אברהם אתגר, בן העדה שעלה לארץ באמצע שנות השמונים, העובד ב-20 השנים האחרונות כמהנדס בניין, חבר ליוזמות המאבק כדי להשמיע את קולם של העולים הוותיקים במחאה. "אני ניצול סודן ואני פה בזכות ולא בחסד" אמר אתגר שהביע הערכה לקהל הרב והמגוון שהגיע להפגנה. "אני מודה ומתוודה שהערב רואים פה בעצם את השינוי במהותו. אני זקן השבט שעבר את כל ההפגנות למען העולים האתיופים בארץ, וחלמתי שעוד כמה שנים אביא ילדים מלח הארץ ואף אחד לא יסתכל עליהם אחרת, כי גידלתי אותם כבני אדם במדינה הזו. זו דרישתי היחידה, ודרישת הקהילה שלנו. למי נתנה הזכות לקבוע את גורלו של אותו הילד שטרם נולד, שיוולד למציאות עגומה ושצבע עורו יקבע את גורלו? לא יכול להיות שדווקא בארץ הזו, שבאנו להשתכן בה, אנשים ינדו אותנו, ישימו אותנו בצד".

בזה אחר זה, עלו הנואמים לבמה, רובם אנשים שאינם מוכרים בקהילה, ורצו להביע את קול זעקתם האישית. ארקדי דוכין ועלמה זהר הופיעו בהתנדבות כאות הזדהות "לבני הקהילה הזו אין שום דבר להתנצל עליו. הם לא עשו שום דבר שאינו בסדר, באנו לכאן כדי לומר שהגזענים הם אלו שלא בסדר" אמרה עלמה זהר מעל בימת הנואמים "מדינת ישראל היא מדינת חוק, ולפי החוק הסתה לגזענות אסורה ועונשה 5 שנות מאסר. אלו שאמרו את המשפטים האלו בקריית מלאכי נחשפו בפניהם ועדיין מסתובבים חופשי, וכולנו יכולים לזהות אותם".

המפגינים החזיקו שלטים עליהם נכתב "גזענים לא תשברו אותנו", "על אחים לא מוותרים" ו"במדינה הזו אין מקום לגזענות". להפגנה הגיעו גם תושבים ותיקים בארץ, כמו אריאלה ויורם כסלר, שעברו את גיל השישים והגיעו להביע סולדריות "לא נסענו לקרית מלאכי, אז באנו להראות שלתל אביבים אכפת" אמרו ."אנחנו מצפים שהממשלה תקשיב לקולות שעולים מהעם". "כשהמדינה נולדה הייתי בן עשר", הוסיף יורם, "ולא לזה פיללנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ