ישראל ירדה שישה מקומות במדד חופש העיתונות העולמי

אמילי גרינצוייג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמילי גרינצוייג

כתבת התקשורת של "הארץ"

ישראל ירדה שישה מקומות בדירוג השנתי לשנת 2011 במדד חופש העיתונות ונמצאת במקום ה-92 מתוך 179 מדינות. ישראל בשטחים ה"אקסטרה טריטוריאליים" (יהודה ושומרון), על פי הגדרת הדו"ח, ניצבת במקום ה-133, ירידה של מקום אחד מהשנה הקודמת.

בדו"ח שפרסם אתמול ארגון "עיתונאים ללא גבולות", נכתב כי הסיבות לירידה בדירוג ישראל הן אפשרות העמדתו לדין של כתב "הארץ" אורי בלאו בגין החזקת מסמכים סודיים ואפשרות שיספוג עונש מאסר של עד שבע שנים, כמו גם עונש מאסר של שלוש שנים שהחלה לרצות ענת קם בשל העברת המידע.

הסיבה השנייה הנמנית בדו"ח להורדה בדירוג היא אישור תיקון חוק לשון הרע, המגדיל דרמטית את הפיצויים על פרסום לשון הרע, גם ללא הוכחת נזק. בדו"ח נכתב כי "למרות שישראל נהנית מפלורליזם תקשורתי אמיתי, היא איננה נמצאת בקרב 50 המדינות הראשונות בדו"ח עקב הכפיפות לצנזורה הצבאית".

הרשות הפלסטינית ירדה בשלושה מקומות בדירוג ונמצאת כעת במקום ה-153. על פי הכתוב בדו"ח, הסיבה להורדת הדירוג היא תקיפת עיתונאים בהפגנות של תושבים פלסטינים לסיום המאבק בין ארגוני פתח והחמאס. סיבה נוספת המצוינת להורדה בדירוג היא ההשתלטות הבלתי חוקית של תומכי חמאס על איגוד העיתונאים בעזה.

במקום הראשון בדו"ח נמצאות פינלנד ונורווגיה במשותף, בריטניה נמצאת במקום ה-28 וארצות הברית במקום ה-57. במקום האחרון ברשימה דורגה אריתריאה ולפניה צפון קוריאה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ