דנה ויילר-פולק
רנית נחום-הלוי

משרד השיכון יעניק מעתה עדיפות בדיור בר השגה למי ששירת בצה"ל. מנגד, תבוטל העדפת משפחות ברוכות ילדים. כך הכריז אתמול שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס. המלצות ועדת טרכטנברג, שלפיהן יש לכלול בתכנית קריטריון של יכולת השתכרות, נותרו בחוץ. ההתעלמות מן ההמלצות גררה אתמול ביקורת רבה מצד ארגונים חברתיים ומנהיגי המחאה החברתית.

התוכנית תבוצע בשיטת דיור למשתכן, שבה המדינה משווקת קרקעות לקבלנים במחצית ממחירן הריאלי. הזוכה במכרז הוא מי שיציע לדיירים את המחיר הנמוך ביותר לדירה.

הפרוייקט מחולק לשלושה מסלולים, כש-20% מהדירות שישווקו במחירים מוזלים יינתנו ליחידים בני יותר מ-35 או למשפחות ללא ילדים, 35% למשפחות בעלות ילד אחד או שניים ו-45% למשפחות שלהן שלושה ילדים ויותר. עד כה נעשה שיווק הדירות בשיטת מחיר למשתכן על ידי העדפת משפחות ברוכות ילדים, והדבר גרר ביקורת רבה בשל העדפה מובהקת של האוכלוסייה החרדית.

התוכנית במתכונתה החדשה תצא לדרך בערים כמו יבנה, ראש העין, מודיעין, ירושלים, יקנעם, חיפה, באר יעקב, נתניה וראשון לציון. בכל מסלול יתחרו המשפחות על פי ניקוד שיצברו על פי כמה קריטריונים. זוג נשוי יקבל שמונה נקודות על כל שנת נישואין, עד למקסימום של עשר שנים ו-80 נקודות. עולים שעלו בעשר השנים האחרונות יקבלו שמונה נקודות על כל שנה בארץ, עד למקסימום של 80 נקודות. למשפחות שבהן אחד מבני הזוג שירת בצבא או בשירות לאומי תינתן עדיפות רק ב-50% מהמקרים. הם יקבלו 15 נקודות על השירות ועוד חמש על מילואים.

תנאים לדיור מוזל - לחצו להגדלה

"אני חושב שנכון שהמדינה תעדיף את מי ששירת בצבא", אמר אטיאס במסיבת עיתונאים. "זה לא דבר שתלוי בגורל או במזל". לדבריו, 20 הנקודות הניתנות על פי קריטריון זה יובילו לכך שברובם המכריע של המקרים מי ששירת בצבא יועדף על פני מי שלא שירת. הוא הסביר כי היועץ המשפטי לממשלה החליט להגביל את ההטבות ליוצאי צבא כדי לא לפגוע במיעוטים.

גם הקריטריון של מספר שנות נשואים עורר ביקורת רבה, בטענה ששוב נוצרת העדפה לאוכלוסייה החרדית. אטיאס הסביר בתגובה כי יותר מ-50% מהזוגות הצעירים בארץ קונים דירה אחרי יותר משבע שנות נישואים. "זה אומר שזה ניקוד שמעדיף את רוב האוכלוסייה, מכאן יוצא שמי שעשה צבא תמיד יקבל עדיפות". לדבריו, "המבחן המהותי הוא איפה אנחנו משווקים את היחידות. אם אנחנו משווקים בערים מובהקות חילוניות, בבנייה לגובה, חרדים לא באים לשם - כוחות השוק חזקים מכל קריטריון. נרגיע את החשדות".

הקריטריון שבלט יותר מכל בהיעדרו מהתכנית הוא כושר ההשתכרות של רוכשי הדירה. ועדת טרכטנברג, יחד עם שר האוצר יובל שטייניץ ושרי ישראל ביתנו הם שהתעקשו כי תנאי הסף לתכנית יהיה ששני בני הזוג יעבדו בהיקף משותף של 125% משרה. כאמור, אטיאס בחר להתעלם מהדרישה, ויתכן שהתוכנית לא תאושר מסיבה זו במשרד האוצר. יש הטוענים שהדרישה היתה פוגעת בעיקר באוכלוסייה החרדית שעובדת בשיעורים נמוכים במיוחד, אולם השר אטיאס בחר להסביר שהתנגד לסעיף בשל פגיעתו באוכלוסיות חלשות. "הכללתו היתה יוצר הדרה של השכבות החלשות. אמרתי כבר כשהחלה המחאה החברתית שאסור שבעקבותיה יזנחו את השכבות החלשות. אנשים לא צריכים להיענש על כך שהם לא מצאו עבודה במשרה מלאה", אמר אטיאס.

התוכנית של אטיאס מנוגדת להסכם שחתמה ישראל ביתנו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. באוקטובר קיבלו נתניהו ושטייניץ את דרישת המפלגה לכלול את כושר ההשתכרות כתנאי סף, על פי מסקנות ועדת טרכטנברג. שר התיירות סטס מיסז'ניקוב פנה אתמול לראש הממשלה. "אין לנו ספק שגם אתה, כמונו, קשוב לאוכלוסיות המשתתפות בנטל הכלכלי ובמאמץ הלאומי", כתב. "על כן, לא תאפשר לכרסם בעקרון העדפת אוכלוסיות אלו בזכאות לדיור בר השגה".

במערכת הפוליטית תהו אתמול האם הדבר יביא למשבר בקואליציה שכן נראה ששני הצדדים נחושים בנושא ולא יסכימו לוותר. גורמים בש"ס אמרו כי הקריטריונים הנוכחיים נותנים הטבות ליוצאי צבא וכי שרי ש"ס אינם דנים עם נתניהו ועם שטייניץ בנושאים שהם בלבת משרדם של שרי ישראל ביתנו, וכי לא יסכימו להכתבות בנושא.

יושבת ראש האופוזציה, ציפי לבני, התייחסה אתמול לעניין מעל בימת כנסת, ואמרה כי "לזוגות הצעירים המשרתים והעובדים אין בשורה - הם כרגיל שוב משלמים את מחירה של ממשלת נתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ