התוכנית למניעת אלימות במשפחות אתיופיות - בערים ללא עולים חדשים

בספר הדרכה שתכניו מועברים למשתתפים בתוכנית נכתב כי חשוב שהאשה "תשמור על חלק מהתפקידים המסורתיים למען שלום בית"

רויטל בלומנפלד
טלילה נשר ואסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד
טלילה נשר ואסף שטול-טראורינג

מאות ישראלים הפגינו אתמול ברחבת גן מאיר שבתל אביב נגד הגזענות. בשונה מההפגנות הקודמות, שבהן מרבית המפגינים היו בני העדה האתיופית, מחצית מבאי ההפגנה לא היו יוצאי אתיופיה. בתום הכינוס בגן מאיר חסמו חלק מהמפגינים צירי תנועה.

בתוך כך מתברר כי המשרד לקליטת עלייה השיק תוכנית לפתרון בעיות האלימות בקרב משפחות עולים מאתיופיה, אולם זאת תיושם בערים שבהן לא נקלטו עולים חדשים מאתיופיה בשנים האחרונות. ממחקרה של נשיאת האגודה הבינלאומית לחקר יהודי אתיופיה, ד"ר שלווה וייל, 81% מבני העדה שרצחו את בנות זוגם היו עולים חדשים בשנותיהם הראשונות בישראל. התוכנית, הנקראת "זוגיות בעלייה", אמורה להקנות לעולים כלים להתמודדות עם סכסוכים ואלימות במשפחה באמצעות סדנאות פרטניות בהדרכה צמודה. התוכנית אומצה על פי נוסח תוכנית שמופעלת על ידי הסוכנות היהודית משנת 2006 במרכזי הקליטה, אולם בשל עלותה צומצמה פעילותה מ-30 קבוצות לשתי קבוצות בקרית ים ובצפת בלבד.

ביוזמה ובמימון של הסוכנות היהודית לישראל, יצא לאור ב-2011 ספר הדרכה למנחי סדנאות, שנכתב על ידי ד"ר מלכה שבתאי וורדה אייל עשהאל. בספר מוסברים ההבדלים התרבותיים בין אתיופיה לישראל, מקורות לסכסוכים בין בני זוג ופתרונות התמודדות, כלים לתקשורת זוגית וגורמי סיוע לטיפול באלימות במשפחה.

הפגנה נגד גזענות, אתמול בתל אביבצילום: הדר כהן

כך למשל, בקטע העוסק ב"מסרים ממתנים ומרגיעים לאשה", נכתב כי "כל אשה יודעת מה יכול לשבור את בעלה... חשוב לאשה להתקדם בקצב שלא ‘ישבור את בעלה' וישפיל אותו... האשה חשוב שתמשיך ותשמור על חלק מהתפקידים המסורתיים למען שלום הבית".

כאלגוריה לחיי הנישואים נכתב כי "סיר שאכלת ממנו לא שוברים... בישראל יש הרבה סירים חדשים ואוכל חדש.... עדיין גירושים הם צעד בלתי הפיך. גירושים משפיעים על ההתפתחות הכלכלית בארץ, מקשים על הילדים לחיות ללא אב ועוד. לעתים אין מנוס משבירת הסיר ולעתים ניתן לשנות את הבישול, להוסיף תבלינים ולפשר את טעם האוכל". בפרק הדן במקורות לסכסוכים ולאי-הבנות בין בני זוג נכתב בין היתר כי "באתיופיה מרבית הזוגות חיו בשלום זה עם זה. האשה ידעה לכבד את בעלה, לתת לו את הכבוד כראש המשפחה, להתנהג בצניעות ולנהל את הבית בצורה חכמה. לרוב האשה היתה חרוצה ומילאה את תפקידיה - עזרה לבעלה בעבודת השדה, טיפלה בבית וחינכה את הילדים".

בשאלת "מהי אלימות בישראל", מנותח המושג "דרכי חינוך מקובלות". הכותבים אינם דנים בחינוך ילדים אלא, באופן המוצג כמובן מאליו, בחינוך האשה. "בשאלת דרכי חינוך מקובלות (שהיתה קיימת כלפיהן סובלנות כחלק מטבע החיים) ודרכי חינוך לא מקובלות/ לא מוסריות" נכתב כי "התנהגות מקובלת היא זו שקיימת כלפיה הסכמה הן של הגברים והן של הנשים שהיא דרך החינוך של האשה". בפרק על "סוגי אלימות במשפחה", ובו חלק העוסק ב"אלימות מינית", הועברו "מסרים חשובים לנשים": "נשים צריכות לגלות סבלנות והבנה לקושי של גברים להשתנות. עם זאת, זכותן לא להיפגע מקיום יחסי מין עם בן זוגן". נוסף על כך, בספר נכתב כי "חשוב להדגיש כי גם באתיופיה לא כל הגברים הכו את נשותיהם כדי לחנך אותן. גם באתיופיה היו קיימים הבדלים בין גברים... ישנם גם הבדלים בין נשים מתונות, סבלניות וותרניות, ובין נשים מרירות, כועסות ותובעניות".

התוכנית הוצגה כתגובת משרד הקליטה לפרסום "הארץ" בשבוע שעבר על מחקרה של ד"ר שלווה וייל בנושא רצח בקרב בני זוג בני העדה. המחקר הוזמן על ידי משרד הקליטה לפני כשנתיים אך נאסר לפרסום בחלקו. לדברי המשרד, משום ש"נדרש לצרכים פנימיים של המשרד ולייצוב מדיניות". עוד נכתב כי "נלמדו ממנו תובנות רבות. בעקבותיו עומדת להתחיל תוכנית חדשה שיוצאת לדרך בשם ‘זוגיות בעלייה'".

ואולם, התוכנית תפעל בששת יישובי החומש בלבד: אשקלון, ראשון לציון, קרית מלאכי, עפולה, נתניה ורחובות. זאת, על אף שמבדיקת "הארץ" עולה כי למעט ראשון לציון - שם נקלטו בשנה החולפת 46 משפחות יוצאות אתיופיה - לא נקלטו בהם עולים חדשים בני העדה זה שנים. ברחובות למשל, לא נקלטו עולים חדשים מאתיופיה משנת 2000, למעט 20 משפחות בודדות בשנת 2004. מעיריית אשקלון נמסר כי משנת 1996 לא נקלטו עולים מאתיופיה כלל, וכי "ראש העיר, מר בני ועקנין, פעל ופנה למשרד הקליטה ולמשרד השיכון על מנת לקלוט עולי אתיופיה ונענה בשלילה". בקרית מלאכי הפסיקו לקלוט עולים מאתיופיה בשנת 2004 ,ובעפולה, מעיד סגן ראש העיר הממונה על קליטת עולים בעיר, בוריס יודיס, כי "יש עולים מלפני 15-20 שנה, אבל את בני הפלשמורה לא קלטנו". גם מנתניה נמסר כי לא נקלטו עולים חדשים מאתיופיה בשבע השנים האחרונות.

בדיון חירום שהתקיים אתמול בוועדת העלייה והקליטה, אמרה ד"ר וייל, כי הרשויות אינן מטפלות בקבוצת העולים אשר נמצאת בסיכון. "81% מהעולות יוצאות אתיופיה שנרצחו על ידי בני זוגן נרצחו לאחר שעברו אל יישובי הקבע", אמרה. "העולים קיבלו שירותי רווחה במרכזי הקליטה אבל כשיצאו ממרכזי הקליטה לא ליוו אותם, הם היו לבד או אולי נרשמו בלשכה ואף אחד לא ביקר אצלם".

בדיון אמרה מנהלת אגף הרווחה בסוכנות היהודית, מירה קידר, כי פניותיה לבקש תמיכה כספית ממשרד הקליטה להפעלת התוכנית לא נענו. "אם העולים היו מקבלים תהליך מסודר אני מעריכה שהיינו מונעים חלק ממקרי הרצח", אמרה. מנהל האגף לקליטת עולי אתיופיה במשרד הקליטה, דוד יאסו, אמר כי "מעולם לא הוגשו לנו תוכנית או פנייה מסודרת בנושא".

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה כי "מדובר בתוכנית חדשה אשר מתווספת לתוכניות אחרות של המשרד בתחום האלימות במשפחה. היישובים שבהם מופעלת התוכנית לא כוללים רק אוכלוסייה ותיקה ותהליך הקליטה בהם עדיין נמשך. התוכנית מכוונת למשפחות שבהן התגלעו סכסוכים. הזוגות שיאותרו הם אלו אשר מתגוררים בישראל בפרקי הזמן הקצרים ביותר".

קידר, מפתחת התוכנית בסוכנות היהודית, מסרה בתגובה כי "מגיעה לכאן אוכלוסייה מהעולם השלישי, עם מושגים כמו ‘רכוש הגבר' ו'אין לה ארנק', והיא צריכה להשתלב בחברה מודרנית מערבית... אי אפשר להשמיט את כל מה שמוכר ולהגיד בואו תאמצו דברים חדשים. אנחנו הולכים על חבל דק שהוא גם שינוי וגם שימור. אסור לנו לראות את הדברים רק דרך העיניים שלנו... נשים לומדות יותר מהר מגברים אולי בגלל שהן יותר חברתיות או בגלל שהגברים יותר סגורים". קידר הוסיפה כי "זה תהליך מאוד מורכב וארוך, אנחנו עושים המון סימולציות בתוך המודלינג של הזוגיות שיש בארץ. אותי מרגש כשגבר עולה מאתיופיה אומר לי ‘קודם הסתכלתי על ישראל בעין אחת ועכשיו אני רואה את ישראל בשתי עיניים'. הוא קיבל מבט שלם. אני מריצה את התוכנית הזאת שבע שנים והיא מוכיחה את עצמה: יש ירידה באלימות ובסכסוכים, היא נולדה מצורך אמיתי - היא אפקטיבית ועושה את העבודה נאמנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ