בית הדין לעבודה ביטל מינוי מיקי מירו למנהל "קול ישראל"

פסק הדין קבע כי רשות השידור התנהלה באופן לא ראוי מול אגודת העיתונאים, שהתלוננה על הטיות במכרז. "לא נמצא פגם בכישורי מירו, אלא בהליך מינויו"

אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"

מינויו של מנהל הרדיו של תחנות "קול ישראל" מיכאל (מיקי) מירו יבוטל, ויתקיים מכרז חוזר לאיוש התפקיד. כך קבע הבוקר (חמישי) בית הדין האזורי לענייני עבודה בירושלים.

קביעת בית המשפט ניתנה בעקבות עתירת אגודות העיתונאים בתל אביב ובירושלים נגד המינוי. האגודות פנו אל בית הדין ביולי, לאחר שנודע על מינויו של מירו. לטענתם, בחירתו נעשתה שלא כדין, ובניגוד להסכמים הקיימים. בנוסף, טענו באגודת העיתונאים ל"מעורבות מסיבית" של לשכת ראש הממשלה במינוי.

בהכרעת בית המשפט נכתב כי "לא מצאנו כל פגם בכישוריו של מירו לשמש כמנהל קול ישראל, הפגם שנפל ועליו הצבענו התייחס אך ורק להרכב חברי הוועדה שבחרו בו. באשר לטענות אודות 'מאפיה פוליטית' (טענותיו של יו"ר אגודת העיתונאים בר מוחא בדבר מעורבות פוליטית של לשכת ראש הממשלה ברשות השידור - א.ג) הרי שלא מצאנו לכך כל ראייה ממשית".

מירו נבחר על ידי ועדת המכרזים ברשות השידור מתוך שלושה מועמדים. המועמדים הנוספים היו מנהל קול ישראל היוצא אריה שקד, והשדרן אליהוא בן און. שקד לא צפוי להתמודד במכרז החוזר. ועדת המכרזים בחרה במירו פה אחד, אולם היא פעלה בהרכב חסר ללא חבר הוועד המנהל יואב הורביץ, מנכ"ל הרשות היוצא מוטי שקלאר, ונציגי אגודות העיתונאים יוסי בר מחא וורד ברמן, שעזבו את המקום במחאה על אופן התנהלות המכרז.

מיכאל (מיקי) מירוצילום: אלי הרשקוביץ

בפסק הדין נכתב כי "יש פגם בחפזון למנות מנהל לקול ישראל, דווקא בתקופת 'בין השמשות' – עם סיום כהונתו של מר שקלאר ולפני כניסתו של מנכ"ל חדש לרשות השידור. יש לזכור כי מדובר במשרה בכירה ברשות השידור הכפופה למנכ"ל הרשות וראוי היה להמתין, עד לאחר כניסת המנכ"ל החדש שיבחר, כדי שזה יוכל להיות שותף בבחירת מנהל קול ישראל". עוד נכתב כי "בהעדר סמנכ"ל בישיבת הוועדה נפגמה מערכת האיזונים".

"יש להצטער כי אותה עת לא התנהל דו שיח כן ופתוח בין הרשות לארגון העובדים", נכתב בפסק הדין. "כאמור נציגי הארגון התייצבו לישיבה ומחו על העדר מנכ"ל, ופרשו כמחאה מהוועדה. לא טוב עשתה הרשות אותה שעה, כשהמשיכה בהליך המכרז. לא כך ראוי שיתנהלו יחסים בין ארגון העובדים להנהלתו, במקום בו יש יחסים קיבוצים". עם זאת הוסיף בית המשפט כי "התרשמנו שמאז המצב השתנה, והצדדים הגיעו בפנינו להסכמות על עניינים רבים (אחרים) כדי לקדם את רשות השידור בשעה קשה זאת, וטוב שכך עשו".

מרשות השידור נמסר בתגובה לקביעת בית הדין כי "נלמד את ההחלטה ונפעל על פיה. יצויין כי בית המשפט חזר והדגיש כי לא נמצא כל פגם בכישוריו של מר מירו לשמש כמנהל קול ישראל". מירו מסר כי הוא מכבד ומעריך את החלטת בית המשפט, ונערך למכרז הבא. הוא הדגיש כי על פי קביעת בית המשפט הפגם שנפל במכרז הוא טכני ונוגע להרכב הוועדה בלבד, ואינו קשור לכישוריו ותפקודו. דני זקן, יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים אמר כי "מצער כי שוב נזקקת התערבות בית משפט כדי לקיים הליכים תקינים ברשות השידור. האגודה תמשיך בניסיונותיה להידבר עם הנהלת הרשות בכל הנושאים, כדי להמנע ככל שניתן מנקיטת צעדים ארגוניים".

במכתב שהעביר היועץ המשפטי של אגודת העיתונאים בתל אביב לידי יו"ר רשות השידור בחודש יולי, נכתב כי בפעולת הוועדה "היתה הטיה מכוונת של מכרז, תוך הפעלת כוחנות וניסיון נואל להכניס פוליטיקה ושיקולים זרים לרשות השידור". היועץ המשפטי של האגודה כתב כי. "לאגודת העיתונאים ידוע על מעורבותם של חברים מרכזיים במרכז הליכוד, שבחשו ובוחשים בלשכת ראש הממשלה כדי להביא לבחירתם של מועמדים לתפקידי מנהלי הרדיו והטלוויזיה, וכן לבחירת מועמד מטעמם במכרז הקרוב של מנכ"ל רשות השידור".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" אל הפייסבוק שלכם

מירו משמש שדר בקול ישראל מאז 1978. בעבר שימש מנהל חטיבת החדשות ברדיו, אך ב-2006 פוטר לאחר 3.5 שנים בתפקיד, כפי הנראה על רקע אי הסכמות עם המנכ"ל שקלאר.

בתחילת דצמבר הולט ברשות השידור שלא להאריך את תקופת כהונתו של מוטי אמיר, מנהל רשת ב'. אמיר נחשב לאחד מיריביו של מירו ברשות השידור. עימות ביניהם, על רקע ניסיונו של מירו לבטל שידור נרחב של המחאה החברתית בקיץ האחרון, התפוצץ ודווח בהרחבה בתקשורת. השניים התעמתו שוב גם בישיבת מועצת העיתונות שנערכה לפני כמה חודשים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ