הקרב על ראשות ההסתדרות: כבל או פרץ?

ועדת הבחירות קבעה שאיתן כבל לא יוכל להתמודד וכעת הוא מתכוון להיאבק; עמיר פרץ עשוי להתייצב בראש רשימת "עוצמה" וינסה להחליף את עיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הבחירות בהסתדרות דחתה היום (חמישי) את ערעורו של ח"כ איתן כבל (עבודה), שביקש להתמודד על תפקיד יו"ר ההסתדרות. כבל לא הופיע בספר הבוחרים של ההסתדרות, דבר שימנע ממנו להתמודד על ראשותה, והוא הגיש ערעור בעניין לוועדת הבחירות של הארגון.

הוועדה הודיעה לכבל כי היא דוחה את ערעורו, כיוון שלא שילם דמי חבר לפחות שלוש פעמים בחצי השנה האחרונה. לפי יו"ר ועדת הבחירות, עו"ד טל קרת, כבל לא שילם דמי חבר להסתדרות מאז 1996, ואילו רק באוקטובר 2011 ביקש לחדש את חברותו. מאז שילם דמי חבר במשך חודשיים בלבד ולפיכך לא הוכנס לספר הבוחרים.

"במקרה דנן עסקינן בתקופה של כמעט שש עשרה שנים שבהן לא נוכו דמי חבר משכרו של ח"כ כבל, ומפרק זמן ארוך זה ניתן ללמוד שהמערער לא ראה את עצמו חבר הסתדרות", כותב קרת. עוד הוא מוסיף כי "חיזוק לדבר ניתן למצוא הן בעובדה שכבל לא נטל חלק במערכות הבחירות הקודמות והן בחתימתו על בקשת ההצטרפות ב31/10/11, והרי לו סבר שהוא חבר הסתדרות לא היה מוצא לנכון לבקש להצטרף להסתדרות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כבל טען שמדובר בהחלטה פוליטית: "לא הופתענו מההחלטה. זוהי החלטה פוליטית במסווה משפטי שמוכיחה עד כמה פוחד עיני מהתמודדות דמוקרטית. עופר עיני ממשיך למנות מינויים פוליטיים כפי שעשה במשך כל כהונתו, רק שהפעם הוא ממנה את עצמו לתפקיד היו"ר בניגוד לרצון ציבור העובדים. לא יתכן שבמדינת ישראל תימנע מאדם התמודדות דמוקרטית". כבל מתכוון לערער על ההחלטה: "ניאבק עד הסוף בזירה המשפטית והציבורית עד שנשבור את שלטון הפחד".

כבל מעוניין לרוץ בראש רשימת "הבית החברתי" שתאגד מנהיגים חברתיים מובילים מארגונים שונים וממחאת הקיץ, והפקיד את 100 אלף השקלים שנדרשים כערבות אישית. הוא קיים פגישות עם מפלגות שונות אך עדיין לא ידוע האם מי מהן תודיע על תמיכה בו בהתמודדות המאתגרת מול היו"ר המכהן עופר עיני. מפלגת הבית שלו - העבודה - בחרה ברוב גדול לתמוך בעיני, מקורבה של יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ'.

אם כבל ייפסל מלהתמודד בסיומו של המהלך המשפטי, הדבר מחזק את האפשרות שחבר הכנסת ממפלגתו, עמיר פרץ, יתמודד על התפקיד. תומכי פרץ כבר הקימו רשימה תחת השם "עוצמה", ואם הוא יהיה מעוניין להצטרף להתמודדות הוא יוכל לרוץ בראשה. בלשכתו של פרץ אמרו כי הוא עדיין שוקל את צעדיו. הדוברת שלו מסרה כי "עמיר נשאל על האפשרות כי יתמודד בכל מקום שהוא מגיע אליו. יש אליו פניות רבות בעניין. עמיר מתלבט וטרם החליט מה בכוונתו לעשות. בכל מקרה, כל החלטה שתתקבל תיעשה בתיאום עם איתן כבל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ