מלכת הספריות

טילי רביב, מייסדת מדיטק בחולון, 1935-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

טילי רביב נולדה ברמניקו סרט שברומניה, שיהודיה סבלו מנחת זרועם של הארגונים הפשיסטיים "משמר הברזל" ו"החולצות הירוקות". עם פרוץ מבצע "ברברוסה" זנחה רומניה את הנייטרליות שלה ולחמה לצד הנאצים. גברים יהודים, ובהם אביה של טילי, הושמו במעצר והיא ענדה טלאי צהוב.

בתום המלחמה למדה בלשנות באוניברסיטה בבוקרשט. אחרי שקיבלה תואר שני נאבקה לעלות לארץ, וב-1963 הגשימה את חלומה. בישראל התחילה מבראשית. היא למדה באוניברסיטה העברית ספרנות לתואר ראשון ושני, וב-1968 הקימה את הספרייה של המכון לחינוך טכנולוגי באוניברסיטת תל אביב. ב-1973 התמנתה למנהלת מחלקת הספריות של עיריית חולון. ויקטור בן-נעים, מנהל מחלקת הספריות במשרד התרבות, אומר, שאת הספרייה היחידה שהיתה אז בעיר "הפכה לדגם מוצלח לכלל הספריות בארץ", וכי בתום כהונה בת שלושה עשורים "המערכת כללה ספרייה מרכזית ייחודית בארץ (המדיטק), שמונה סניפים של ספריות ציבוריות ו-15 מרכזי משאבים, שהם ספריות בבתי ספר היסודיים והעל-יסודיים".

טוני דורי, שהחליפה אותה כמנהלת רשת הספריות חולון, אומרת שהיתה "אשה בעלת תכונות מיוחדות, בעלת חזון וראייה לטווח רחוק, כריזמטית, סמכותית, ועם זאת רגישה ונדיבה. היא זיהתה את היכולות של העובדים והעצימה אותם לטובת המערכת ולטובתם האישית. היא תמיד רצה קדימה וסחפה את כל הצוות אתה". האדריכל רוני זייברט, שהיה אחראי לעיצוב הפנים של המדיטק, אומר שבניגוד גמור לתדמית היבשה של הספרנית, טילי "היתה מבריקה, סוערת, מתחדשת כל הזמן, מוצאת לכל בעיה פתרון מבריק".

היא יזמה את הכנס הארצי לספרנים, ומנסיעותיה לחו"ל - שם התקבלה על ידי עמיתיה בכבוד מלכים - חזרה עם תובנות ורעיונות שיישמה בארץ. שרה לנגר, ספרנית במדיטק, נזכרת כי טילי נהגה לומר ש"אנשים שבאים לשאול ספרים מחפשים גם אווירה תרבותית ואסתטית". נאה דרשה ונאה קיימה, הן בעיצוב הספריות שעליו השפיעה, הן בעושר התרבותי שהקרינה סביבה, והן בלבוש ובתכשיטים שענדה האשה גדולת הממדים ורחבת הלב. לנגר מוסיפה, כי "בניגוד לספרניות רבות שקשה להן להיפרד מספרים ישנים ובלויים, טילי דגלה בדילול כחלק מבניית האוספים".

על מפעלה זכתה בפרסים מעיריית חולון וממשרד החינוך. היא הניחה אחריה את בעלה, אברהם, וספרניות וספרנים רבים שראו בה את מורתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ