עלייה בזיקה לדת |

80% מהיהודים בארץ מאמינים באלוהים

סקר שנערך שלוש פעמים ב-20 השנים האחרונות מראה התחזקות באמונה דתית וירידה בהתחייבות לערכים דמוקרטיים. 70%: היהודים - העם הנבחר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

סקר מקיף קובע שרק 43% מהיהודים בישראל מגדירים עצמם חילונים, ירידה של כ-3% מלפני כעשור. הסקר, שנערך על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה וקרן אבי חי, מצביע על מגמות התחזקות בזיקה של היהודים אל האמונה הדתית והמנהגים הדתיים. בין היתר, מעלה הסקר כי 80% מהיהודים הישראלים מאמינים בקיומו של אלוהים, ו-70% מאמינים שהעם היהודי הוא העם הנבחר. 69% אחוזים מאמינים שהתורה והמצוות הן ציווי אלוהי ו-60% מאמינים בחיים אחרי המוות.

הנתונים מראים עוד שהתחזקות התפישות הדתיות גברה בעשור האחרון. זאת לעומת ירידה בעשור שקדם לו, שמיוחסת לעלייה ממדינות חבר העמים.

הסקר נערך בשנת 2009 במרכז גוטמן שבמכון הישראלי לדמוקרטיה עבור קרן אבי חי. זהו הסקר השלישי בסדרת סקרים שנערכו ב-20 השנים האחרונות, ונועדו לבחון את "דמותה היהודית של החברה הישראלית", והיבטים של רמת דתיות, אמונה ומנהגים דתיים. הסקר כלל 2,803 מרואיינים ונערך על ידי הפרופ' אשר אריאן, שמת בשנה שעברה, לפני השלמת ניתוחי התוצאות, ואיילה קיסר-שוגרמן.

מבקרים מתפללים ברחבת הכותל המערבי צילום: דניאל בר און

על פי הבדיקה, 43% מהיהודים מגדירים עצמם חילונים לעומת 46% בשנת 1999, 32% מגדירים את עצמם מסורתיים ו-22% מגדירים עצמם דתיים או חרדים, לעומת 16% בלבד ב-1999. המגמה הזו של התחזקות הדתיות בעשור האחרון, לעומת ירידה מסוימת בעשור שקדם לו, בולטת כמעט בכל תחומי המחקר.

37%: מי שלא מקיים מצוות מסכן את העם

כך למשל, ב-1991 האמינו 53% בביאת המשיח, ב-1999 האמינו רק 45% במשיח ובסקר האחרון שוב ענו בחיוב 55% על השאלה. 37% ענו בחיוב על השאלה האם יהודי שאינו מקיים מצוות מסכן את העם היהודי (לעומת 30% בלבד בסקר הקודם).

החוקרים מצביעים על שתי מגמות שגרמו לשינויים האלו. הראשונה היא היטמעות העלייה דוברת הרוסית בארץ, שהשפיעה רבות על הסקר ב-1999, בכך שהפכה את החברה הישראלית לחילונית יותר. מחקרים מצביעים על כך שהעולים הופכים למסורתיים יותר תוך כדי השתלבותם בחברה.

המגמה השנייה היא השינויים הדמוגרפיים, שקשורים לדפוסי הפריון, בין המגזרים בארץ. קרי, גידול במגזרים הדתי והחרדי בשל ילודה גבוהה ביחס למגזר החילוני. עם זאת יש לציין שגם בתשובה לשאלה על השינוי האישי ביחס לאמונה, ענו יותר נשאלים כי הם חשים היום דתיים יותר ושומרים יותר שבת וכשרות מאשר בעבר, בהשוואה לאלו שענו שהם חילוניים יותר מאשר בעבר.

להגדלה לחצו כאן

פרופ' ידידיה שטרן, מראשי המכון הישראלי לדמוקרטיה, מצביע על נקודה נוספת. לדבריו, "הסקר מראה שתפישת עולם אתאיסטית היא דבר מאוד נדיר פה. זה לא יבין זאת אבל אפילו החילונים פה הם לא סקולרים, הם מאמינים באלוהים. אין פה כמעט חילוניות אידיאולוגית. זה מפתיע כי יש כאן יחסים גרועים של דת ומדינה והרבה מתח, אבל פרקטיקת המסורת היא סממן זהות מאוד בסיסי".

בראייה היסטורית שטרן מצביע על שינוי עמוק בחברה הישראלית. "לי כילד דתי בשנות ה-60 היה ברור שנגזר עלי להיות בשמורה של אינדיאנים, היה ברור שהחילוניות הבן גוריוניסטית היא המנצחת ואני איאלץ לחיות כשבט נכחד בשוליים. הילדים שלי, שגם הם דתיים, כבר חיים בתודעה שונה לגמרי, שהם חלק מציבור חשוב, מרכזי ומוביל". לדבריו, "מה שכן מעורר דאגה זה הקשר ההפוך בין רמת שמירת הדתות לבין המחויבות לערכים דמוקרטיים, זה מצער ומטריד".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע אל הפייסבוק שלכם

עוד עולה מהסקר כי 70% מהנשאלים ענו בחיוב לשאלה "האם העם היהודי הוא העם הנבחר מכל העמים". רק 44% אמרו שבמקרה של סתירה בין ערכים דמוקרטיים ליהודים יש בכל מקרה להעדיף את הערכים הדמוקרטיים. 20% ענו שבכל מקרה יש להעדיף את ההלכה, ו-36% ענו "לפעמים כך ולפעמים אחרת".

מקיימים מנהגי דת אבל לא שומרים שבת

להגדלה לחצו כאן

ליהדות גם אחיזה חזקה בחיי היום יום של הישראלים. שיעורים גבוהים מהנשאלים דיווחו על קיום מנהגי דת וטקסים דתיים. כך למשל, 70% מקפידים שלא לאכול חמץ בפסח ו-80% סבורים ש"חשוב" או "חשוב מאוד" לקיים את מנהגי החגים לפי המסורת. גם רוב מוצק של 61% תומך בכך שהחיים הציבוריים יתנהלו על פי המסורת היהודית. עם זאת, נראה שהישראלים עדיין דורשים את חופש הבחירה שלהם. כך, למשל, יש רוב מוצק של 60% לתומכים בקיום פעילות ספורט ותרבות בשבתות ו-58% אף תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית ופתיחת מרכזי קניות בשבת.

שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושיוויון) דווקא מוצא נקודות אור בסקר מבחינת הציבור החילוני. "הסקר מוכיח שחלק גדול מהישראלים מפרידים בין היהדות שלהם לדת, הוא מוכיח שהיהדות יצאה לחופשי ורואה עצמה עצמאית ממצוות הדת. זה בולט מאוד בנוגע לשבת - אנשים רואים את עצמם כיהודים טובים מאוד אבל תומכים באפשרות לעשות שופינג בשבת".

עם זאת, גם אילן מסכים שהסקר מראה שהחילוניות היהודית הישראלית נמצאת במשבר. "העובדה שאין כמעט אנשים שלא מאמינים בישות בוראת עולם זה נכון. אני רואה חולשה בעובדה שהציבור החילוני לא מפיץ את אמונתו. אבל זה נתפס כאמירה קיצונית, מה פתאום שמישהו יעלה על דעתו להפיץ את האמירה שאין אלוהים?".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ