אילן ליאור
אילן ליאור

"לא בטוח להומואים להיות בתל אביב היום", קבע בחודש שעבר דרור, הומוסקסואל צעיר שהותקף בידי קבוצת נערים על רקע נטייתו המינית בגן מאיר שבלב העיר, שבו שוכן גם מרכז הקהילה הגאה. "אם אין לך גיבוי משטרתי, מה תעשה? תקים צבא משלך?", שאל בייאוש בשיחה עם "הארץ". חודש אחרי, יש כבר מי שהרים את הכפפה.

לדברי אוליבר פלן, קולנוען ואקטיביסט, הוא לא היה מודע כלל לתופעת התקיפות בגן עד שקרא את הראיון עם דרור, אך אז החליט לפעול בנושא ולהקים משמר אזרחי של מתנדבים. הוא פנה לחבר מועצת עיריית תל אביב יואב גולדרינג, איש הקהילה הגאה, והציע לו לעשות מעשה. "אמרתי ליואב בוא לא נחכה למשטרה. אני ואתה נטפל בזה". שבוע לאחר מכן כבר הזמין אותו גולדרינג לפגישה עם נציגי המשטרה. "אנחנו הולכים לעשות את זה", הפתיע אותו.

מאז התגלגל העניין במהירות. המשטרה הצטרפה ליוזמה ותפעיל קורס הכשרה למתנדבים והעירייה הביעה גם כן תמיכה. בפגישה שהתקיימה בנושא בשבוע שעבר בעירייה כבר נכחו 15 מתנדבים, כולם מגויסים למטרה - הגברת תחושת הביטחון בגן על רקע התגברות האלימות בו על רקע נטייה מינית.

שיא האלימות נרשם לפני כחודש וחצי, עם תקיפתם של דרור וצעיר נוסף שהיה עמו, שלסתו נשברה בידי הנערים התוקפים. מדובר היה לדברי אנשי המרכז הגאה בתקיפה חמורה רביעית במספר בשנה אחת.

צילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

השנה החדשה לא הביאה איתה שינוי משמעותי. ביום חמישי לפני שבועיים בוצעה תקיפה נוספת, הפעם של נער, חניך בארגון הנוער הגאה (איגי). הוא סיפר כי שהה בגן עם כמה חברים, אך כשהלך לבדו לשירותים בבית הקפה בכניסה למרכז הגאה, הרגיש כי עוקבים אחריו.

"ראיתי אותם בזווית העין. ברחתי לקומה הכי עליונה וחיכיתי שם כמה דקות, אך כשירדתי הם עדיין חיכו שם". לדבריו התוקפים כיסו את פניהם בצעיף ובכובע. "אחד מהם שאל אותי אם אני הומו", סיפר הנער. משלא ענה, משך התוקף בידו בחוזקה וחטף את מכשיר הטלפון הסלולרי שלו. הוא סיפר כי לבסוף "הבחור השני אמר ‘יש פה מצלמות, אנחנו חייבים לעוף מפה', זרק עלי את הפלאפון והם ברחו".

"לא היה שם אף אחד. זה היה ב-11 בלילה. התקשרתי לאחד החברים שלי ואמרתי לו שאם הוא לא בא לאסוף אותי אני לא יוצא משם", הוא שחזר. "לא רציתי ללכת לבד הביתה, ובסוף על"ם הסיעו אותי הביתה עם הניידת שלהם". לדבריו, "לאחרונה זה קורה די הרבה. הרמה של ההומופוביה עלתה".

בעקבות האירוע החליטה הנהלת המרכז הגאה, בשיתוף עם העירייה, להציב שוב מדי ערב מאבטח בכניסה למבנה, כפי שהיה בשנה שלאחר הרצח במועדון הבר נוער. ואולם לדעתו של הנער שהותקף, זה לא מספיק. לדבריו, אחרי הפעילות במרכז, "הנוער מתפזר לכל גן מאיר, ששם אין אבטחה, אין שמירה, יש חושך אימים ולא רואים כלום".

המשמר האזרחי החדש מקווה לשנות את המצב הבעייתי. כעת הוא פועל לגיוס מתנדבים נוספים, 60 במספר ביעד הראשוני, שיסכימו לסייר בגן בזוגות בשעות הערב והלילה, אחת לשבועיים במשך שעתיים. עם גיבוש הקבוצה הם מקווים להתחיל את קורס ההכשרה במשטרה. שם כבר יש לקבוצה החדשה, "משמר מאיר", גם הסמל מוכן, עכשיו הם רק מחכים להתחיל לסייר.

גולדרינג מספר כי ההיענות גבוהה. "מאז שהשמועה התחילה להתרוצץ אנחנו מקבלים עשרות פניות של אנשים שמתלהבים מזה בטירוף", הוא אמר, ואילו פלן ציין כי "המשטרה שיתפה פעולה בצורה יוצאת דופן. הם מתרגשים מהעניין ולוקחים את זה ברצינות. יחד עם פעולות העירייה לשינוי התשתיות בגן ומבצע ניקוי יסודי מאוד של המשטרה".

הוא הדגיש שגן מאיר נשמע מסוכן יותר ממה שהוא באמת. "המקום בטוח. הורים לא צריכים לפחד לשלוח את הילדים שלהם אליו". לדבריו, קהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, וביסקסואלים), בכל העולם מגבירה את פעולותיה נגד אלימות על רקע נטייה מינית. "השלב הראשון זה להגיד שהומו זה לא חלשלוש. אנחנו יודעים להגן על עצמנו. השלב השני זה להבהיר שבריונות כלפי כן בן אדם שהוא שונה - אם זה נמוך, שמן, הומו או כל דבר אחר - זה משהו שאין לו מקום".

מובילי היוזמה מדגישים כי היא אמנם באה מתוך הקהילה הגאה, אך פתוחה לכל ונועדה לסייע לכלל תושבי האזור ומבקריו. "אנחנו באים לעשות. לא רק להתלונן ושיעשו לנו", אומר אימרי קלמן, איש לילה ובעל בר הפונה לקהילה הגאה. "יהיו פה אנשים שלנו כל ערב ונדע להגיב למה שקורה. אם נרגיש שיש צורך בצוות גדול יותר, נגדיל אותו".

כרמית מזרחי, סטודנטית למשפטים העוסקת בתחום הביטחון, מוסיפה כי חשוב למגר את התפתחות התופעה. "ברגע שנייצר הרתעה, נפתור את רוב הבעיות ועם היתר כבר נתמודד. היום זה עדיין בגדר מקרים בודדים". היא הדגישה כי המשמר פתוח גם בפני נשים, ולדבריה ביכולתה של היוזמה לגשר על הפערים בתוך הקהילה ולגרום לכל הצדדים לשתף פעולה.

המשטרה מסרה בתגובה כי היא "מבצעת עבודת מטה מול עיריית תל אביב מתוך כוונה להגביר את רמת הביטחון באזור גן מאיר וזאת בשיתוף פעולה עם ועד האזור. יינקטו פעולות שונות בתחום זה הכוללות בין השאר את הגברת הנוכחות המשטרתית במקום".

באשר לתקרית האלימה האחרונה נמסר כי "נעצרו שישה קטינים בגין חשד לתקיפה והתיק נמצא עדיין בחקירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ