משרד הקליטה קבע: לא יופץ ספר ההדרכה "זוגיות בעלייה"

רויטל בלומנפלד
רויטל בלומנפלד

משרד הקליטה אינו מתכוון להפיץ את ספר ההדרכה של התוכנית "זוגיות בעלייה", שעל פיו פועלות כיום שתי קבוצות במרכזי קליטה בארץ שמפעילה הסוכנות היהודית. ב"הארץ" פורסם אתמול כי המשרד בחן שימוש בספר ההדרכה, שנועד לשימוש מדריכי הקבוצות, כחלק מהתוכנית למניעת אלימות במשפחה בקרב עולים חדשים מאתיופיה. בשבוע שעבר הודיע משרד הקליטה כי אימץ את תשתית התוכנית הפועלת משנת 2006 במימון הסוכנות היהודית, וכי בכוונתו להפעילה בששת יישובי החומש הנכללים בתוכנית.

את ספר ההדרכה מפיצה הסוכנות למדריכי הקבוצות והוא נכתב על ידי ורדה אייל עשהאל וד"ר מלכה שבתאי. כתובים בו הסברים על הבדלים תרבותיים בין אתיופיה לישראל. אחד הקטעים בספר מתייחס לסכסוכים בין בני הזוג: "באתיופיה מרבית הזוגות חיו בשלום זה עם זה. האשה ידעה לכבד את בעלה, להתנהג בצניעות ולנהל את הבית בצורה חכמה".

שרה כהן, מנהלת שירות הרווחה במשרד הקליטה ואחראית על יישום הפרויקט "זוגות בעלייה", אמרה כי "ספר ההדרכה שמופץ בסוכנות היהודית לא יועבר כמו שהוא למדריכי התוכנית שלנו. עלינו לבחון את תכניו ראשית על ידי צוות מקצועי והוא יעבור אדפטציה לצרכים החדשים של התוכנית שלנו בדיורי הקבע. התאמת התוכנית נעשית עם האגודה הישראלית לתכנון המשפחה ושתי המנחות המקצועיות החתומות על הספר ילוו את ההפעלה של התוכנית גם בדיור הקבע".

יצוין כי מירה קידר, האחראית על אגף הרווחה בסוכנות היהודית ומרכזת הפרויקט מטעמה, הסבירה ביחס להסברים המצויים בספר כי "מגיעה לכאן אוכלוסייה מהעולם השלישי שצריכה להשתלב בחברה המודרנית ואי אפשר להשמיט את כל המוכר לה ולהגיד 'בואו תאמצו דברים חדשים'".

תגובות