חיזוק לפעילים נגד חוק טל: דגן הגיע ל"מחנה הפראיירים"

ראש המוסד לשעבר והשר לנדאו ביקרו במאהל וחתמו על עצומה הקוראת לביטול החוק; תיכוניסטים: נשבית הלימודים במחאה על החוק

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, ביקר הבוקר (שישי) ב"מחנה הפרייארים" – מאהל המחאה שהוקם אתמול בתחנת רכבת מרכז בתל אביב במחאה על חוק טל. דגן אף חתם על עצומה הקוראת לביטול החוק. בנוסף לדגן, גם שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו הגיע למאהל וחתם על העצומה. בשעות האחרונות ביקרו עשרות במקום והביעו תמיכה בפעילים.

המאהל, שהוקם אתמול על ידי עשרות אנשי מילואים, תלמידי תיכון לפני גיוס, סטודנטים ונכי צה"ל, היא אמור להיות מפורק בשעות הצהריים עקב תנאי מזג האוויר, אולם בשל ריבוי המקרים הוחלט לדחות את הפירוק. בועז נול, ממקימי המאהל, הסביר כי בין כה וכה הם התכוונו לפרק אותו היום, כדי להיערך להפגנה המתכוננת מול ישיבת הממשלה ביום ראשון כנגד הכוונה להאריך את החוק.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בתוך כך, מתכוונים תלמידי תיכון להשבית את לימודיהם ביום ראשון במחאה על החוק. יותם ברגר , תלמיד י"ב מירושלים ומיוזמי השביתה, הסביר כי הם ניסחו מכתב הקורא לביטול החוק. לדבריו, 4,000 כבר חתמו עליו, ביניהם מאות תלמידי תיכון שמתכוונים לא להגיע לבית ספרם ביום ראשון, בין השעות 9 ל-10:30 בבוקר.

"יש כאן אמירה אידואולוגית, שאנחנו מנסים לצייר כאן קו אדום: הסטטוס קוו הנוכחי לא יכול להימשך. האיזון שהיה פה במשך שנים נפסק, וצריך לקבל כאן החלטה. התשובות בעיניי יהיו ביטול חוק טל והצעות חוק אלטרנטיבי", אמר ברגר, החבר בפורום לשיוויון בנטל. עד כה, אישרו את חלקם בשביתה תיכוניסטים מאשקלון, מירושלים, מטבריה ומרמת השרון. "חלקם מתכוונים לא להיכנס לכיתות; חלקם מתכוונים להפגין מחוץ לבית הספר, כמו באשקלון, וחלקם יערכו פאנלים ושיחות עם התלמידים, כמו בתיכון שלי", מספר ברגר.

זהרה ברגר צור, הפעילה ב"פורום לשיוויון בנטל", סיפרה שבשעות האחרונות הגיעו למאהל מאיר דגן, מוץ מטלון ועוזי לנדאו, ותמכו באופן חד-משמעי בביטול החוק. "הכי מרגש זה אזרחים שמגיעים מכל רחבי הארץ, בגשם ובמבול, שקוראים למען ביטול החוק ומביעים תמיכה בנו", היא אומרת.

דגן חותם על העצומה. לחצו להגדלהצילום: "המחנה המשותף"

חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל, אמר בתגובה למחאה כי "הקולות הקוראים לשוויון בגיוס לצה"ל ולביטול חוק טל הם מוצדקים והכרחיים לקיום חברה ישראלית יציבה ומגובשת".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"מחנה הפראיירים", אתמולצילום: תומר אפלבאום

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני שהגיע אתמול למקום אמרה כי "צדק חברתי מתחיל בשוויון בנטל ושירות צבאי, לאומי או אזרחי הוא הדרך שבה כל אזרח צריך לתרום לחברה בה הוא חי – כאשר זה לא מתקיים אז גם הציונות לא מתקיימת. זו מלחמה של כל מי שמאמין בציונות ורוצה לחיות במדינה הזו".

ח"כ אבי דיכטר (קדימה) שביקר אף הוא במקום הביע את עמדתו כי "יש להאריך את חוק טל בשנה אחת בלבד ולהתחייב לתיקונים הנדרשים", והוסיף כי "יישומו בשטח של חוק טל נכשל"...עלינו, הרוב הציוני, לעשות מאמץ משותף ולהחזיר את הגלגל אחורה. עובדתית הפך צהל מצבא העם לצבא חצי עם".

אתמול מסרה לשכת ראש הממשלה כי חוק טל לא יובא ביום ראשון לדיון בהצבעה בממשלה. גורמים בלשכת נתניהו אמרו כי כיוון שיש עוד למעלה מחצי שנה עד פקיעת מועד החוק, ומכיוון שראש הממשלה הביע את דעתו לגבי הפתרון האפשרי, אין צורך בדיון בממשלה אלא ניתן להסתפק בדיון בכנסת בסיומו תתקיים הצבעה על החוק.

"ראש הממשלה חושב שצריך להאריך את חוק טל בפחות מחמש שנים ולהתאים אותו לשינויים בחברה הישראלית. רואים עלייה קבועה במספר המתגייסים החרדים ועכשיו זה לא הזמן לפלג", אמרו בלשכת נתניהו.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ