באישור המדינה: תלמידים יסיירו בגדה עם "שוברים שתיקה"

מכיוון שמדובר בפעם הראשונה שיוזמה מסוג זו מאושרת, משרד החינוך יפקח על המהלך מקרוב. התלמידים יבקרו בחברון וייפגשו עם תושבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד החינוך אישר לתלמידים לבקר בחברון במסגרת סיור של ארגון "שוברים שתיקה". תלמידי כיתה ח' בבית הספר "התיכון ליד האוניברסיטה" (ליד"ה) בירושלים, יבואו הבוקר לסיור בעיר וייפגשו עם אנשי הארגון, האוסף עדויות של חיילים ששירתו בגדה המערבית, ושם לו למטרה "להעלות את המודעות למציאות בשטחים ולמחיר המוסרי שבשליטה על אוכלוסייה אזרחית".

לאור העובדה שמדובר בפעם הראשונה שיוזמה מסוג זה, של בית ספר, מאושרת, החליטו במשרד החינוך לפקח על המהלך מקרוב. מלבד המורה לשל"ח, שיזם את הביקור, יתלוו לסיור גם מפקחת בית הספר וסגנית מנהל המחוז. התלמידים יבקרו במערת המכפלה, ייפגשו עם תושב פלסטיני ותושב קרית ארבע, יסיירו ברחובות ויקיימו דיון בבית הדסה.

מאז הודיע לפני שנה שר החינוך גדעון סער על תוכנית הסיורים לבתי ספר "ביקורים בארץ האבות", פקדו את חברון כ-1,000 תלמידים. בין היתר, מבקרים התלמידים במערת המכפלה ובמוזיאון בית הדסה. על פי משרד החינוך, "התוכנית עוסקת בסיפור האזור, בדגש על חיזוק המורשת היהודית בקרב בני הנוער במדינת ישראל, בהקניית ידע היסטורי והעמקתו, לימוד תוך כדי חוויה ומפגש מרגש עם ההיסטוריה של המקום - קברי אבות ועוד".

חברון שלשום, חלק מההורים ביקשו להיות מעורבים צילום: רויטרס

"כבר בשנה שעברה טענתי שתלמידים לא צריכים להיחשף רק לחלק של המורשת אלא גם לפרובלמטיקה", אמר גורם בבית הספר ליד"ה, "התלמידים למדו את הנושא לעומק והם באים עם הרבה ידע".

"תלמידינו חייבים להיחשף לפוליטיקה: חייבת להיות פוליטיקה בבית ספר כדי לגדל אזרחים מעורבים, כי הדאגה הכי גדולה היא שנגדל אזרחים שלאמתעניינים ושלאאכפת להם”. הגורם התייחס גם לגילם הצעיר של הנערים והנערות היוצאים לחברון: “אמנם יש היגיון בכך שהחשיפה לשאלות הקשות תבוא מאוחר יותר, אבל לצערי דווקא בכיתות הגבוהות המורים יותר בלחץ ובעומס מבחינות הבגרות, ולכן ימצאו פחות זמן פנוי להקדיש לנושאים האלה”.

הגורם בירך את משרד החינוך על פתיחותו לאפשרסיור מאוזן בחברון, וציין כי ישמח
מאוד “אם הפיילוט הזה יתרחב לשכבות אחרות, ושבעקבותיו יבואו גם אחרים”. אף על פי כן, בקרב ההורים יש גם מי שמותחים ביקורת על סיורי משרד החינוך בחברון. הורה לאחד התלמידים, שהעדיף שלא להזדהות בשמו, אמר ל”הארץ” כי “כל הסיפור טעון מאוד ולא נוח בהרבה מאוד מובנים. די ברור שמשרד החינוך מנסה לקדם קו פוליטי בסיורים שלו וזה
לא ראוי בהיותו גוף ממלכתי. בהינתן המציאות הזו, אני מעדיף שתהיה רמה מינימלית של איזון ואני חושב ששוברים שתיקה נותנים אותו”.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות ישירות אל הפייסבוק שלכם

ההורה הוסיף כי “למרות שאני חושב שכל ישראלי צריך להגיע לחברון ולראות מה נעשה שם בשמו, גיל 13 הוא גיל צעיר מדי בשביל המורכבות של הסיור. אני לא בטוח שזה הגיל ושזה צריך להיעשות במסגרת בית הספר. הסיור של שוברים שתיקה אמור היה להתקיים כבר לפני כחודש, אך נדחה בגלל תרעומת מצד חלק מההורים,שביקשו להיות מעורבים ולדעת במה מדובר.

באסיפת הורים שהתקיימה בבית הספר עלתה בין היתר הדרישה לאיזון ראוי ובית הספר עמד בזה בהגינות”. מנכ”לית שוברים שתיקה,דנה גולן: “הזמינו אותנו לדבר ולכן, כפי שאנחנו נוהגים עם כל קבוצה ישראלית שמזמינה אותנו לדבר בפניה, נגיע במטרה להראות את מציאות הכיבוש והשלכותיו בחברון”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ