כוחות הביטחון ביטלו מפגש של תלמידים עם נציגי "שוברים שתיקה" בחברון

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי נציגי הארגון קיבלו את האישורים הנדרשים לסיור מהמדינה ולטענתם גם מהמשטרה, שהסבירה: נוצר "מחול שדים" בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה ביטלה מפגש של תלמידים עם נציגי ארגון "שוברים שתיקה" במסגרת סיור שמתקיים הבוקר (ראשון) בחברון. עו"ד מיכאל ספרד המייצג את הארגון קיבל הבוקר שיחת טלפון מהמשטרה, שבה נמסר כי בעקבות "מחול השדים" שנוצר בחברון בשל הפרסום על הסיור ב"הארץ" ולחץ של פעילי ימין, הוחלט על ביטול המפגש.

ההחלטה על ביטול המפגש התקבלה חרף טענת הארגון כי הם השיגו את כל האישורים הנדרשים לכך ממשרד החינוך ומהמשטרה. במסגרת הסיור, היו אמורים תלמידי כיתה ח' בבית הספר "התיכון ליד האוניברסיטה" (ליד"ה) בירושלים, להיפגש עם אנשי הארגון, ולהקשיב לאוסף עדויות של חיילים ששירתו בגדה המערבית.

בעקבות ביטול המפגש עם נציגי הארגון, הודיע בית הספר כי על ביטול הסיור שתוכנן ליישוב היהודי בחברון. עם זאת, בחברון אמרו היום כי הם לא מכירים איומים על משתתפי הסיור וכי הם מזמינים את התלמידים לסייר בעיר. במשטרה הסבירו בתגובה כי בארגון שוברים שתיקה שינו את מתווה הסיור שאושר להם, ולכן מפקד חטיבת יהודה, אלוף משנה גיא חזות, החליט לבטל אותו.

מאז הודיע לפני שנה שר החינוך גדעון סער על תוכנית הסיורים לבתי ספר "ביקורים בארץ האבות", פקדו את חברון כ-1,000 תלמידים. בין היתר, מבקרים התלמידים במערת המכפלה ובמוזיאון בית הדסה. על פי משרד החינוך, "התוכנית עוסקת בסיפור האזור, בדגש על חיזוק המורשת היהודית בקרב בני הנוער במדינת ישראל, בהקניית ידע היסטורי והעמקתו, לימוד תוך כדי חוויה ומפגש מרגש עם ההיסטוריה של המקום - קברי אבות ועוד".

מערת המכפלה בחברון, ארכיוןצילום: אוליבייה פיטוסי

"כבר בשנה שעברה טענתי שתלמידים לא צריכים להיחשף רק לחלק של המורשת אלא גם לפרובלמטיקה", אמר גורם בבית הספר ליד"ה, "התלמידים למדו את הנושא לעומק והם באים עם הרבה ידע".

"תלמידינו חייבים להיחשף לפוליטיקה: חייבת להיות פוליטיקה בבית ספר כדי לגדל אזרחים מעורבים, כי הדאגה הכי גדולה היא שנגדל אזרחים שלאמתעניינים ושלא אכפת להם”. הגורם התייחס גם לגילם הצעיר של הנערים והנערות היוצאים לחברון: “אמנם יש היגיון בכך שהחשיפה לשאלות הקשות תבוא מאוחר יותר, אבל לצערי דווקא בכיתות הגבוהות המורים יותר בלחץ ובעומס מבחינות הבגרות, ולכן ימצאו פחות זמן פנוי להקדיש לנושאים האלה”.

הגורם בירך את משרד החינוך על פתיחותו לאפשר סיור מאוזן בחברון, וציין כי ישמח
מאוד “אם הפיילוט הזה יתרחב לשכבות אחרות, ושבעקבותיו יבואו גם אחרים”. אף על פי כן, בקרב ההורים יש גם מי שמותחים ביקורת על סיורי משרד החינוך בחברון. הורה לאחד התלמידים, שהעדיף שלא להזדהות בשמו, אמר ל”הארץ” כי “כל הסיפור טעון מאוד ולא נוח בהרבה מאוד מובנים. די ברור שמשרד החינוך מנסה לקדם קו פוליטי בסיורים שלו וזה לא ראוי בהיותו גוף ממלכתי. בהינתן המציאות הזו, אני מעדיף שתהיה רמה מינימלית של איזון ואני חושב ששוברים שתיקה נותנים אותו”.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות ישירות אל הפייסבוק שלכם

ההורה הוסיף כי “למרות שאני חושב שכל ישראלי צריך להגיע לחברון ולראות מה נעשה שם בשמו, גיל 13 הוא גיל צעיר מדי בשביל המורכבות של הסיור. אני לא בטוח שזה הגיל ושזה צריך להיעשות במסגרת בית הספר. הסיור של שוברים שתיקה אמור היה להתקיים כבר לפני כחודש, אך נדחה בגלל תרעומת מצד חלק מההורים,שביקשו להיות מעורבים ולדעת במה מדובר.

באסיפת הורים שהתקיימה בבית הספר עלתה בין היתר הדרישה לאיזון ראוי ובית הספר עמד בזה בהגינות”. מנכ”לית שוברים שתיקה,דנה גולן: “הזמינו אותנו לדבר ולכן, כפי שאנחנו נוהגים עם כל קבוצה ישראלית שמזמינה אותנו לדבר בפניה, נגיע במטרה להראות את מציאות הכיבוש והשלכותיו בחברון”.

Read this article in English: Israel Police cancel school tour of Hebron with Breaking the Silence

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ