הממשלה: לשריין מקומות לשתי נשים בוועדה למינוי דיינים

כשבוע וחצי לאחר שבג"ץ מחה על הדרת הנשים מהוועדה, אישרה היום ועדת השרים לחקיקה חוק בעניין למורת רוח הסיעות החרדיות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (ראשון) על תמיכת הקואליציה בחוק שלפיו נשים יאיישו שני מקומות בוועדה למינוי דיינים; אחד מהם הוא מקום השמור לנציג הכנסת, והשני לנציג של לשכת עורכי הדין. ההחלטה התקבלה בין היתר על רקע החלטה של בג"ץ מלפני כשבוע וחצי, שקבעה כי לא יתכן שימשך המצב כי אין נשים כלל בוועדה.

כבר לפני שבועיים הניחה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) את הצעת החוק לפני השרים, אך אז נמנע הדיון בעניינו בלחץ הסיעות החרדיות מחשש לפגיעה בסטטוס קוו.

לפני כשבוע פורסמה החלטת בג"ץ בעתירה שהוגשה בנושא, שם הובעה דעה שיש פסול בכך שהוועדה אינה כוללת נשים. חוטובלי בירכה על החלטת הממשלה לתמוך בחוק ולקדם אותו במליאת הכנסת.

לדברי חוטובלי, "מדובר בתיקון משמעותי שיבטיח התחשבות באינטרס הנשים במינוי הדיינים, המשפיעים על הסדרי הגירושין. זו התעלות חשובה מעל שיקולים פוליטיים צרים, שבינם ובין שמירה על סטטוס קוו או פגיעה בדת אין דבר ולא חצי דבר". ביום רביעי החוק יעלה במליאה בהצבעה בקריאה טרומית.

לפני כשבוע וחצי קבעו שופטי בג"ץ, בתגובה לעתירה בעניין של ארגון הנשים הדתיות "אמונה", כי לא יקבלו מצב בו אין לפחות אשה אחת בגוף הבוחר דיינים לבתי הדין הרבניים, ערכאות רשמיות שבעצמן מאוישות, בהגדרה, בידי גברים בלבד.

בהמשך לצו ביניים שהוצא כבר בנובמבר, יידחה כינוסה של הוועדה בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, שממתינה זמן רב לדון בסבב מינויים נרחב לבית הדין הרבני הגדול.

עד לא מזמן, ובמשך הקדנציות השונות לאורך 12 שנים, כיהנה לפחות אשה אחת בין עשרת חברי הוועדה למינוי דיינים, בין אם כנציגה מטעם הממשלה, ובין אם מטעם לשכת עורכי הדין. בנובמבר בחרה לשכת עורכי הדין שני גברים לאיוש המושבים השמורים ללשכה בוועדה, זאת במסגרת דיל פוליטי שדבר קיומו נחשף ב"הארץ" ימים אחדים קודם לכן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ