במקום "שוברים שתיקה": בן גביר הטיף לתלמידים

אתמול מנעה המשטרה מתלמידי בית ספר שביקרו בחברון להיפגש עם אנשי הארגון. דווקא פעילי ימין הם אלה שהגיעו לסיור וגרמו להפסקתו

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

תלמידי כיתה ח'-5 מבית הספר "התיכון ליד האוניברסיטה" (ליד"ה) בירושלים, קיבלו הרבה יותר ממה שחשבו בסיור שערכו אתמול בחברון. למרות שהמשטרה ביטלה את המפגש בינם לבין נציגי ארגון "שוברים שתיקה", פעילי ימין ששמעו על הסערה שהתחוללה בעקבות הפרסום ב"הארץ", דאגו לקבל את פניהם של האורחים מהבירה, להפריע למהלך הסיור ואף לגרום להפסקתו, לאחר שהתוכן לא היה לרוחם.

כשהגיעו התלמידים לעירף הופיעו הפעילים והחלו להתערב בהסברים של מורי ומפקחי בית הספר. "אתם מעלימים מהם מידע! אתם מסתירים מהם מידע", צעק פעיל הימין איתמר בן גביר, על אנשי בית הספר, מול התלמידים שישבו נדהמים על רצפת מערת המכפלה. "את גברתי תתני לי את הפרטים שלך", פנה למפקחת בית הספר מטעם משרד החינוך, "שגדעון סער ידע איזה הסתה ואיזה דיון אובייקטיבי יש כאן". "במשך שנים התנהל כאן סטטוס-קוו בנוגע לתפילות במערת המכפלה", המשיך המורה לשל"ח להסביר לתלמידיו, "עד שבפברואר 94' הגיע רופא מקרית ארבע ובעוד שהמוסלמים מתפללים פתח בירי מטורף".

"הרופא הזה לא קם סתם", התפרץ בן גביר, "ד"ר ברוך גולדשטיין טיפל בשורה של פיגועים, נרצחו לו אנשים בידיים... למה לחסום מידע? ממה אתם מפחדים? תסבירו בצורה אובייקטיבית. כל עוד אתם מסבירים אובייקטיבית אין לי בעיה".

"אתה מפריע למדריך. סליחה, אני מבקשת להוציא אותו מפה", ביקשה שוב ושוב המפקחת מטעם משרד החינוך, עליזה קנדל, מהשוטרים. "מה, המשטרה עובדת אצלך?", שאל בן גביר, "זו את שמפריעה למדריך". "אתה לא יכול להפריע למדריך באמצע דבריו כי אתה מסיט את תשומת הלב שלהם", ניסתה לשכנעו לשווא סגנית מנהל המחוז, רותי מזרחי, "אתה לא המורה שלהם, לא המדריך שלהם ואתה לא מנהל בית הספר". "אני לא אצא מפה וזו לא מערת המכפלה שלך", ענה לה בן גביר, "אני גר כאן ומותר לי להיות כאן". "הסיור מודרך על ידי הצוות החינוכי", הדגישו בפניו אנשי בית הספר. "אבל תן לי רק להעיר הערה", צעק למנהל, "מה אתם כל כך מפחדים שישמעו?".

בן גביר והתלמידים, אתמול בחברוןצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בתחילת הסיור, לאחר שאוטובוס התלמידים עוכב כשעה בכניסה לחברון, החליטו אנשי בית הספר כי ללא סיור של "שוברים שתיקה" לא יתקיים גם המפגש עם אנשי היישוב היהודי בעיר, שכן מטרת הסיור היתה לאפשר לבני הנוער להיחשף לתמונה מאוזנת ככל הניתן.

"זו אנטי-דמוקרטיה וצנזורה", הסביר תלמיד בן 14 לחברו מחוץ למערת המכפלה, "הם לא נותנים למישהו לדבר איתנו בגלל הדעה שלו, רק כי הם (המתנחלים, ט"נ) אמרו שאם מישהו ייכנס ירביצו לו". לאחר שהופסק הסיור, המשיכו התלמידים לפארק גילה בירושלים, שם קיימו מעגלי דיון בעקבות האירועים שעברו. לדברי אחד התלמידים, "כשהיינו ברחוב השוהדה, החומה זעזעה אותי. זעזע אותי שיש רחוב ליהודים ורחוב לערבים, ואצל החרדים כולם כעסו כשהפרידו בין גברים לנשים ברחוב".

תלמיד אחר אמר כי "אחת הבעיות היא שהרבה בתי ספר באים לחברון בלי לשמוע את השמאלנים, אלא רק אנשים מתנחלים". בתגובה צעקה חברתו לכיתה כי יש לכנותם "מתיישבים", והוא השיב "זאת זכותי לא להגיד מתיישבים". הוא הוסיף כי "הסיור ממומן על ידי משרד החינוך ואנחנו בית הספר היחידי שבא לראות את הצד השמאלני".

בעוד שאנשי שוברים שתיקה נמנעו בהוראת המשטרה מיצירת כל קשר עם הקבוצה, פעילי הימין שהתגודדו במקום לא נשמעו להוראה דומה, וכך נצמדו לתלמידים לאורך כל הדרך איתמר בן גביר, ברוך מרזל, נעם ארנון וענת כהן. המשטרה מצדה עמדה חסרת אונים אל מול תחינות הצוות החינוכי, כי יורו לאנשי היישוב היהודי לחדול מדבריהם לתלמידים.

"הערבים רוצים שלא יספרו לכם כאן סיפורים", הסביר בן גביר לצעירים. "תחשבו מה זה להתעורר בארבע לפנות בוקר מהמואזין. אתם יודעים שהם קוראים בתפילות להרוג יהודים? תסביר להם למה רחוב השוהדה נסגר לתנועת ערבים", הפציר במורה.

בקרבת בית הדסה החליט בית הספר לשים קץ לסיור. מנהל בית הספר, גלעד אמיר, הסביר לתלמידים כי "היכולת שלנו להפיק תועלת מהיום הזה נפגעה. אנחנו חותכים את הסיור לא כפי שתיכננו".

בשעת צהריים התראיין שר החינוך, גדעון סער, לערוץ 7 הדתי והסביר: "מה שהיה הוא שתלמידים מליד"ה, כמו בתי ספר רבים אחרים, ביקרו בגוש עציון, חברון עיר האבות ומערת המכפלה, על פי המהלך שיזמתי ומתקדם בצורה יוצאת מהכלל. אלפי תלמידים פוקדים כל חודש את עיר האבות ומערת המכפלה וזה אחד המהלכים שאני גאה בהם".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי ארגון שוברים שתיקה שינה את מתווה הסיור שאושר להם, ולכן החליט מפקד חטיבת יהודה, אלוף משנה גיא חזות, לבטל אותו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נושא הסיורים בחברון, בהובלת ארגון ‘שוברים שתיקה' מוכר ומטופל זה כמה שנים. עתירה שהוגשה לפני כמה שנים על ידי הארגון נדחתה, לאחר שהתקבלה עמדת המדינה, לפיה סיורים מסוג זה מצריכים סידורי אבטחה כבדים, ועל כן יש לתאמם מראש עם כוחות הביטחון. מכיוון שהסיור הספציפי שעניינו פורסם לא נכלל בפעילויות שאושרו מראש, לא ניתן היה לקיימו".

לדברי מנכ"ל שוברים שתיקה, דנה גולן, "הצטערתי לראות ששוב משטרת חברון נכנעת לבריונות של המתנחלים. תלמידים שמגיעים לחברון צריכים להכיר את המציאות בשטח ונמשיך להיאבק על זכותנו להדריך ולחשוף אותם להשלכות הכיבוש בעיר".

איתמר בן גביר אמר בתגובה: "מצער מאוד שמורים מבית ספר שמכנה את עצמו פלורליסטי ניסו לשתיק אותי ולסתום לי את הפה, אבל זה לא ממש עזר להם ויוכיחו זאת כמות התלמידים שביקשו בסוף הסיור את מספר הפלאפון שלי".

--------------------------------------------------------------------------------------------

למרות פשרת בג"ץ, כוחות הביטחון מונעים סיורי ארגוני שמאל בעיר

סירובה של המשטרה לאפשר לאנשי ארגון "שוברים שתיקה" לשוחח אתמול עם תלמידים בעיר חברון הוא אינו המקרה הראשון שבו מבטלים כוחות הביטחון סיורים של הארגון באזור, בלחץ המתנחלים.

כשהחלו הסיורים של הארגון בחברון לפני כמה שנים, אנשיו נתקלו בכמה מקרים במחאה אלימה של תושבי העיר. בשל כך, נהגה המשטרה להוציא צו "שטח צבאי סגור" ולהכריז על הסיורים כהתקהלות אסורה. במקביל, פעילי ימין מסתובבים באופן חופשי בעיר ומדריכים סיורים בחברון ללא הפרעה.

בשנת 2008 עתרו אנשי שוברים שתיקה לבג"ץ, בדרישה לאפשר להם לערוך את הסיורים בחברון. במסגרת ההתדיינות בעתירה, סוכם על נוהל מיוחד לארגון שוברים שתיקה, במסגרתו אנשיו יורשו לערוך סיורים יום אחד בשבוע, וכן ביום שישי מדי שלושה שבועות. הסיורים אמורים להיות מתואמים מראש, ולהתנהל על פי מתכונת קבועה. כמו כן סוכם כי קבוצות של עד עשרה מבקרים לא יחוייבו בתיאום מוקדם. בשל סיכום זה, החליטה בינואר 2011 נשיאת העליון דורית ביניש לדחות את העתירה.

אולם על אף הסיכום, מפעם לפעם נתקלים אנשי שוברים שתיקה בבעיות להגיע לחברון, כשבמשטרה נתלים בנימוקים טכניים. למשל, אתמול, סירב מח"ט חברון לאפשר את הסיור בעיר, בטענה שמתווה הסיור הוא לא המתווה שעליו סוכם מראש. בסופו של דבר, אנשי שוברים שתיקה לא נכנסו לעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ