סקר התמ"ת: 165 אלף עובדות הוטרדו מינית השנה

כ-11.4% מכלל העובדות מעל גיל 18 בישראל - הוטרדו מינית במקום עבודתן. 60% אינן יודעות למי הן יכולות להגיש תלונה במקום העבודה

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

כ-165 אלף נשים - כ-11.4% מכלל העובדות מעל גיל 18 בישראל - הוטרדו מינית במקום עבודתן. כך עולה מנתונים חדשים שאסף וניתח מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת, שיוצגו ביום עיון של המשרד בעניין היום.

הנתונים מתבססים על סקר טלפוני שערך המינהל ב-2010 בקרב יותר מ-2,000 נשים. מסקר זה עלה כי רק כ-40% חשות בטוחות מפני הטרדה מינית, וקרוב ל-60% אינן יודעות מי האחראי במקום העבודה לעניין הטרדה מינית. נוסף על כך, מבין המוטרדות רק 7.6% מהנשים פנו לאחראי. עוד עלה מהסקר שמקרב הנשים שדיווחו שהוטרדו מינית בעצמן כ-30% מכירות חברה שהוטרדה גם היא.

על פי סקר נוסף שערך המינהל בקרב אלף מהנשים שהוטרדו מינית, 35% מהנשים המתלוננות דיווחו שהמנהל הישיר הוא שהטריד אותן ו-26% מהן ציינו כי מדובר במטריד שאינו מנהל ישיר אך בדרגה בכירה. עוד עולה מהנתונים כי יותר מחמישית מהנשים שהוטרדו העריכו שהפריון שלהן בעבודה ירד כתוצאה מההטרדה. כ-2.5% מהנשים שדיווחו על ירידה בפריון בעבודה דיווחו כי היכולת שלהן לתפקד בעבודה נפגעה לחלוטין. נוסף על כך, כ-73% מהנשים המוטרדות דיוחו כי הן משתכרות עד 10,000 שקל, כמעט כולן שכירות ומחצית מהן עובדות 34-45 שעות בשבוע - נתונים המעידים על כך שמרבית המוטרדות בישראל נמצאות בתפקידים בדרג בינוני ומטה ולא במשרות בכירות.

"אירועי ההטרדה המינית גוררים ירידה בפריון העבודה בארגון ופוגעים בשוויון ההזדמנויות של נשים בעולם העבודה", אמר מנהל מינהל מחקר וכלכלה בתמ"ת, בני פפרמן. "יש לנקוט פעולות להגברת מודעות המעסיקים לסוגיה".

לדברי עורכות המחקר, נשים שהוטרדו במקום העבודה נמצאות פעמים רבות במלכוד: "במקרים שנשים שהוטרדו זקוקות לעבודה מבחינה כלכלית או שהן נהנות ואוהבות את העבודה, הן חוששות להתעמת עם המטריד בעיקר מאחר שבמרבית המקרים מדובר בממונה הישיר או באדם בעל עמדה בכירה. במקרים שבהם הן אינן מעוניינות ‘לנדנד את הסירה' הן מנסות להתחמק מהמטריד בדרך של היעדרות מהעבודה לימים שלמים או שעות ספורות. הן נמצאות במצב של מצוקה נפשית ואין ספק שלמצב זה השפעה על פריון בעבודה ועל בריאותן", אמרו.

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר בעקבות פרסום הממצאים כי "המשרד יפיק לקחים בנושא, וירענן את מדיניות האכיפה". לדבריו, "קורבנות ההטרדות בחברה הם רבים, כאשר הפגיעה, יש לדעת, ממשיכה אף הרבה מעבר לקורבנות הישירים, והם משפיעים על מעגלים נוספים, ועל הארגון בכללותו".

Read this article in English: Study: 11.4% of working Israeli women are sexually harassed at the workplace

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ