דווקא בצפת: ערבים צפויים לעמוד בראש אגודת הסטודנטים

בבחירות היום לאגודה מתמודדת רשימה ערבית בלבד, כשברקע גל הגזענות בעיר. במכללה, שיותר ממחצית מתלמידיה ערבים, חוששים מהתלקחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במכללת צפת יתקיימו היום בחירות לאגודת הסטודנטים. לכאורה, עוד סיפור על מכללה אקדמית שאין בו עניין מיוחד עבור הציבור הרחב. ואולם, גל הגזענות בעיר, שהגיע לשיאו בקריאת רבנים שלא להשכיר דירות לערבים והתקפות אלימות על סטודנטים ערבים, הביא לכך שאחת מבין שתי הרשימות שיתמודדו על ראשות האגודה מורכבת מסטודנטים ערבים בלבד. הרשימה השנייה מתמודדת עם סטודנטים יהודים וערבים, שמצידם מאמינים שההפרדה היא שמעודדות גזענות. במכללה מבינים את פוטנציאל ההתלקחות, והמאבטחים בכניסה לבניינים קיבלו הוראות ברורות מקצין הביטחון: "רק סטודנטים נכנסים לקמפוס, ולא אף אחד אחר".

במכללת צפת לומדים כ-2,490 סטודנטים, מתוכם כ-55% ערבים. ניצחון של רשימה זו, הנושאת את השם "למענכם", יקבע עובדה יוצאת דופן: דווקא במכללה בעיר צפת, יו"ר האגודה והחברים (16 במספר), יהיו סטודנטים ערבים. מול הרשימה הזו תתמודד רשימת "תכלס", המורכבת מיהודים וערבים. ברשימה הערבית מודים כי הרשימה התגבשה בחודשים האחרונים בעקבות גילויי הגזענות בצפת.

"למענכם" אף זוכה לתמיכה לוגיסטית מתאי הסטודנטים במכללה של המפלגות חד"ש ובל"ד, של התא "אקרא", המזוהה עם הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, ושל מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים. גבי מנצור, העומד בראש הרשימה, טוען שמדובר בסיוע מינימלי ולגיטימי, בהתחשב בעובדה ש"תכלס" המתחרה עומד תקציב וסיוע מהאגודה עצמה.

הסטודנטים החברים ברשימת "למענכם" במכללת צפתצילום: ירון קמינסקי

האווירה במכללה, 24 שעות לפני הבחירות, היתה רגועה לחלוטין. סטודנטים התהלכו אנה ואנה בקמפוס המפוזר בין כמה בניינים, והעדות היחידה לבחירות הוא שלט של "תכלס" התלוי על הגדר.

מנצור, סטודנט שנה ג' המתמודד מטעם "למענכם", אומר: "אנחנו עובדים בתנאים קשים, אין לנו מטה, והמכללה לא הקצתה לנו חדר לפעילויות, לכן המפגשים מתקיימים ברחובות או בביתי קפה ולפעמים אצלי בבית". יו"ר האגודה היוצא, אביעד שאולי, הסביר את הסתייגותו מהרשימה: "אתם מדברים על הדרה וגזענות ומקימים רשימה שמעוררת כלפיכם גזענות משום שהיא מורכבת מערבים בלבד". מנצור מצדו דוחה את הטענה: "קורבן לגזענות לא יכול להיות גזען", הוא אומר ומציין כי הוא וחבריו פנו לסטודנטים יהודים שיהיו חלק מרשימת "למענכם", אך הם סירבו.

ברשימת "תכלס" רשומים ששה סטודנטים ערבים, בהם אוסמה גנאיים, סטודנט שנה ג' במדעי ההתנהגות, תושב סכנין. גם הוא לא חוסך בביקורת נגד חבריו מהרשימה הערבית: "זה צעד מיותר לחלוטין שרק יביא להקצנה. מדובר ברשימה שפועלת ממניעים לאומניים וזה מיותר לחלוטין", אמר. עלא אבו בכר, סטודנט לסיעוד, מספר 2 ב"למענכם", דוחה את הטענה שהרשימה תלבה את המתיחות: "אנחנו לא פועלים מתוך מגמה פוליטית אלא מתוך דאגה לסטודנט הערבי שמגיע ללמוד וזו המטרה של כולם".

תגובות