ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ התערבו בתוכניתו של שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס, והקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי לטובת מי ששרתו בצה"ל או ביצעו שרות לאומי ישתנו. עם זאת, נתניהו בחר שלא התייחס גם לאחר התערבותו למחלוקת העיקרית עם סיעת ישראל ביתנו, הנוגעת לנושא מיצוי כושר ההשתכרות שלא הוכלל בתוכניתו של אטיאס. סיעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן צפויה להתנגד להסכם גם במתכונתנו הנוכחית.

אחת מההמלצות המרכזיות של ועדת טרכטנברג היתה שתנאי הסף לתוכנית הדיור יהיה ששני בני הזוג במשפחה יעבדו בהיקף משותף של 125% משרה. אטיאס התעלם מדרישה זו כשהציג את תוכניתו במסיבת עיתונאים ביום רביעי האחרון. נתניהו לא היה בסוד פרטי התוכנית, והיא עוררה זעם בלשכת ראש הממשלה, אך הסעיף הנוגע לכושר ההשתכרות, כאמור, לא הוזכר שוב גם היום.

מלשכתו של נתניהו נמסר כי הזכאות של מי ששרתו בצבא או בשירות לאומי לדיור ציבורי תגדל ב-50%, ומאידך קריטריון שנות הנשואים בזכאות לדיור ציבורי יופחת מ-10 שנים ל-7 שנים. בנוסף, תוקם ועדה, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, שתוודא כי ההטבות בזכאות לדיור תגענה לכלל הציבור, ולא רק לציבור החרדי.

בנימין נתניהו ואריאל אטיאסצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במקביל הודיע היום משרד האוצר כי השר יובל שטייניץ הגיע להסכמה עם אטיאס, כי הניקוד לקריטריון של משרתי הצבא והשירות הלאומי במכרזים של מחיר למשתכן, יגדל ב–50%. בנוסף ל–20 נקודות שיינתנו לגבר על שירות צבאי, יינתנו עוד 10 נקודות על שירות צבאי או לאומי של בת הזוג. כך יגדל הקריטריון למשרתי הצבא ושירות לאומי לכדי 30 נקודות.

שר האוצר פנה בסוף השבוע לשר אטיאס וליועץ משפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, וקיבל את הסכמתם להגדלת היתרון למשרתים בצבא ובשירות הלאומי. בהצעה שהעלה שר השיכון בשבוע שעבר, הקריטריונים נחלקו באופן הבא: משרתי צבא קיבלו 15 נקודות, משרתים במילואים – 5 נקודות, ותק נישואין – 80 נקודות.

על פי ההצעה החדשה של שר האוצר - הקריטריונים יחולקו באופן הבא: משרתים בצבא יקבלו 15 נקודות, משרתים במילואים 5 נקודות ונשים ששרתו בצבא או שעשו שירות לאומי יקבלו 10 נקודות, ותק נישואים – 70 נקודות.

מקואליציית הארגונים החברתיים "שותפות שראקה" נמסר: "העדפת יוצאי צבא בהענקת דיור בר השגה היא עוד דרך להפלות את הערבים אזרחי ישראל, שממילא מהווים את המיעוט העני ביותר בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ