דיון בכנסת: רק בבר אילן מקבלים ללא תואר ראשון

ועדת הכנסת דנה בנושא בעקבות הפרסום ב"הארץ" על קבלת יאיר לפיד לתואר במוסד. נציגי המל"ג הבהירו כי הם רואים את הדברים בחומרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות הפרסום ב"הארץ" אודות קבלתו של יאיר לפיד ללימודי תואר שני ושלישי באוניברסיטת בר אילן ללא תואר ראשון, קיימה הבוקר (שני) ועדת החינוך של הכנסת דיון בנושא קבלה לתארים מתקדמים ללא תואר ראשון.

לפני כשבועיים פורסם כי לפיד, שהודיע באחרונה על התמודדותו במערכת הבחירות הקרובה, התקבל ללימודי תואר שני ושלישי בתוכנית המחייבת סיום תואר ראשון בהצטיינות, ללא תואר ראשון כלל. לפיד התקבל לתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות לתארים מתקדמים באוניברסיטת בר אילן, הנחשבת לאחת מתוכניות הדגל של המוסד, על סמך "הישגיו הספרותיים והעיתונאיים"

על פי מידע שאסף מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ"מ), בר אילן היא היחידה עם תקנון ששוקל קבלת מועמדים ללא תואר ראשון. על פי נציגת המרכז, המוסד מסר לה כי מדובר בנוהל קבלה קפדני במיוחד הדורש הסכמה פה אחד. עוד נמסר כי בבר אילן לומדים כיום 10 סטודנטים לתואר שני ללא תואר ראשון.

משה ויגדור, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), ציין בדיון כי סוגיית הקבלה בבר אילן הועברה לידי הוועדה לפיקוח ואכיפה במל"ג שתדון מחר בנושא ותחליט כיצד למצות את הצעדים עם המוסד.

יאיר לפיד לאחר הודעתו על הצטרפותו לפוליטיקה צילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לדבריו, המל"ג רואה בחומרה את הדברים. "בשבמוסד טענו שפעלו על פי התקנון שלהם, אך עמדתנו היא שזה בלתי אפשרי, כי האישור לתוכנית נעשה עם תנאי קבלה מוגדרים. ברור שיש חריגה (בבר אילן, ט"נ) ויש מגוון צעדים שהמל"ג יכולה לנקוט בהם. תקנון של אוניברסיטה לא יכול לחרוג מהחוק ומכללי המל"ג".

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת אלכס מילר מישראל ביתנו, אמר כי "צר לי שבר-אילן לא ראתה לנכון להגיע ולהסביר את הסוגיה באופן פומבי ובכך היא מאשרת את המצב. אנחנו מדברים על מסלולים מתוקצבים ולא יעלה על הדעת שיפתחו את אותם הקריטריונים. לאור העובדה שיש כאן חריגה מאוד בעייתית אני מבקש מהמל"ג להקפיא את המסלול שנתן אפשרות לסטודנטים להיכנס ללא תנאי קבלה המקובלים במערכת האקדמית".

ח"כ זבולון אורלב אמר במהלך הדיון כי "מדובר במעמד האקדמיה הישראלית, במוניטין האוניברסיטאות, ולא ייתכן שכל אחד יעשה בו כביתו שלו עם מסלולים עוקפי מל"ג. נעשה כאן דבר שלא יעשה, פשוט פרוטקציה של אנשים לקבל תארים אקדמיים שגם ויש בכך גם טובת הנאה כספית".

ראש מנהל ועד ראשי האוניברסיטאות, דבורה מרגוליס, ציינה כי "כל 6 המוסדות האחרים פועלים בשקיפות בנושא – גם בתארים וגם לפי התשובות שאני קיבלתי. רק בבר אילן זה מסלול שונה עם קריטריונים אחרים ולכן יש לזכור ש-6 מתוך 7 מוסדות אחרים עומדים בכל הקריטריונים".

ח"כ מיכאל בן ארי ביקש להפנות את הזרקור לתופעה נוספת המתרחשת באקדמיה בשנים האחרונות והיא פתיחת התוכניות החוץ תקציביות: "יש היום מסלולים באוניברסיטאות שאנשים שרוצים לעשות תואר מקבלים איזה סוג של מסלול מיוחד עבור תשלום אקסטרה, פי כמה מאשר סטודנטים רגילים, נוצר פה מתח שרוצים למלא מחלקות ומתוך כך מגיעים לאותה מציאות מעוותת שאנשים מקבלים פריווילגיות שאחרים לא מקבלים בגלל כסף. זה לא מתוך זה שאוהבים או לא את לפיד אלא רוצים למשוך סטודנטים. שם זה מתחיל... רוצים למלא את החשבון בבנק וצריך לתת את הדעת על הדבר הזה. לא יכול להיות שמטרה של מוסד היא להרוויח כסף".

ויגדור בתגובה אמר כי "בשים האחרונות בגלל קושי כלכלי פותחו תוכניות מיוחדות...זה נושא שצריך להידרש אליו והמבקר (המדינה, ט"נ) שוקד על כך בימים אלו. הנושא יטופל ביסודיות על ידינו בשנה הקרובה. מוסכם ששום מערכת לא יכולה לוותר על סטדנרטים אקדמיים".

פרופ' אגברייה מאוניברסיטת בן גוריון טען כי "חלק מהדיון הוא פופוליסטי ונעשה בפזיזות. כל מבחן וכל קורס באוניברסיטה עובר ועדת הוראה ברמה מחלקתית, ברמת הפקולטה וברמה האוניברסיטאית, ובסוף הסנאט מאשר אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ