מל"ג תטיל סנקציות על אוניברסיטת בר-אילן בשל הדוקטורט של לפיד

מנכ"ל מל"ג והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), ציין בדיון כי המל"ג רואה בחומרה את הדברים. יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות: מה שקרה שם לא ייתכן

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ועדת החינוך של הכנסת קראה אתמול להקפיא את הקבלה לתוכניות לימודים באוניברסיטת בר אילן שהבטיחו לימודי דוקטורט ללא תואר ראשון. הוועדה קיימה אתמול דיון בעניין בעקבות הפרסום ב"הארץ" שלפיו יאיר לפיד, התקבל ללימודי תואר שני ושלישי באוניברסיטה בלי שהיה זכאי לתואר ראשון. נציגי בר אילן לא נכחו כלל בדיון, והתגלה בו כי זו האוניברסיטה היחידה בה קיימת התופעה. לדברי יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות פרופ' רבקה כרמי, "חוץ מבר אילן אין דבר כזה". היא הוסיפה כי "מה שקרה לא ייתכן בשום אופן".

הוועדה לפיקוח ואכיפה במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) תתכנס הערב לדיון בתנאי הקבלה לתארים מתקדמים בבר אילן, בניגוד לתנאים שאושרו למוסד על ידי המל"ג. על פי גורם במל"ג, הוחלט להעביר באופן חריג את העניין לטיפולה של הוועדה "בעקבות הממצאים שהתקבלו שלא היה מנוס מהעברתם לבדיקה יסודית בוועדה שלה יש סמכויות ויכולת להמליץ על סנקציות נגד המוסד שיובאו לאישור המועצה".

במקביל, התבקשו שאר האוניברסיטאות לחשוף בפני מל"ג עד אמצע פברואר אם יש אצלן התנהלות דומה, אולם בוועד ראשי האוניברסיטאות מבהירים שלמיטב ידיעתם מדובר בתופעה שקיימת בבר אילן בלבד. גורם באוניברסיטה אמר לעומת זאת, כי להערכתו התופעה קיימת בכל המוסדות.

יאיר לפיד לפני כשבוע. כרמי: "פותחים פתח קטן ונפתחת דלת ענקית. גם במקרים נדירים נדרשות השלמות"צילום: הדר כהן

בדיקת מל"ג בפרשה החלה בעקבות הפרסום על אודות קבלתו של לפיד, ללימודי תואר שני ושלישי ב"תוכנית לפרשנות ותרבות" בבר אילן, מבלי שהיה זכאי לתואר ראשון. תנאי הסף לתוכנית שאליה התקבל, הם סיום תואר ראשון בהצטיינות. עם פרסום הדברים לראשונה נימקה בר אילן את הקבלה בהישגים "ספרותיים ועיתונאיים" ומאוחר יותר מסרה כי 20 סטודנטים נוספים התקבלו כך למוסד.

יושבת ראש ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' רבקה כרמי, אמרה אמש ל"הארץ" כי "בדקנו וביררנו לעומק: חוץ מבבר אילן אין דבר כזה. בוודאי שאם בסיום הבדיקה ימצאו תוכניות אחרות חייבים מיידית לסגור אותן". לדבריה, "מה שקרה לא ייתכן בשום אופן, פותחים פתח קטן ונפתחת דלת ענקית. גם במקרים נדירים של קיצורי דרך ההליך נעשה באופן מסודר ונדרשות כל ההשלמות". כרמי הוסיפה שמל"ג תבדוק גם את קיצורי הדרך ללא השלמות בתוכניות החוץ תקציביות, אם קיימים כאלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות ישירות אל הפייסבוק שלכם

אתמול דנה גם ועדת החינוך של הכנסת בעניין. יושב ראש הוועדה, ח"כ אלכס מילר מ"ישראל ביתנו", דרש להקפיא את תוכנית הלימודים בבר אילן עד לבירור הסוגיה ומציאת פתרונות מתאימים במל"ג: "צר לי שבר אילן לא ראתה לנכון להגיע ולהסביר את הסוגיה באופן פומבי ובכך היא מאשרת את המצב. אנחנו מדברים על מסלולים מתוקצבים ולא יעלה על הדעת שיפתחו את אותם הקריטריונים".

משה ויגדור, מנכ"ל מל"ג והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), ציין בדיון כי המל"ג רואה בחומרה את הדברים: "במוסד טענו שפעלו על פי התקנון שלהם, אך עמדתנו היא שזה בלתי אפשרי, כי האישור לתוכנית נעשה עם תנאי קבלה מוגדרים. ברור שיש חריגה, ויש מגוון צעדים שהמל"ג יכולה לנקוט. תקנון של אוניברסיטה לא יכול לחרוג מהחוק ומכללי המל"ג".

ויגדור ביקש לחדד את הסוגיה הנשמעת באחרונה, שלפיה יש דמויות אחרות בישראל שזכו לקבלת פרופסורה מבלי ששאר התארים היו בידם. לדבריו אין להשוות בין המקרים, כי "יש אפשרות באקדמיה לקחת מרצים שמומחים בתחומם שייכנסו למסלול כמורים ולהם ניתן לתת מה שקרוי פרופ' נלווה. זה תואר אקדמי שמתייחס במפורש לזה שאדם הוא מורה ולא הלך במסלול המחקרי הרגיל".

יו"ר ועד האוניברסיטאות פרופ' רבקה כרמי צילום: אילן אסייג

ראש מינהל ועד ראשי האוניברסיטאות, דבורה מרגוליס, ציינה כי "כל ששת המוסדות האחרים פועלים בשקיפות בנושא - גם בתארים וגם לפי התשובות שאני קיבלתי. רק בבר אילן זה מסלול שונה עם קריטריונים אחרים, ולכן יש לזכור ששישה מתוך שבעה מוסדות אחרים עומדים בכל הקריטריונים".

גם על פי המידע הראשוני שאסף מרכז המחקר והמידע של הכנסת, אוני' בר אילן היא אכן היחידה המאפשרת קבלת מועמדים ללא תואר ראשון. על פי נציגת המרכז, המוסד מסר לה כי מדובר בנוהל קבלה קפדני במיוחד הדורש הסכמה פה אחד. עוד נמסר כי בפועל לומדים כיום בבר אילן 10 סטודנטים לתואר שני ללא תואר ראשון.

סתיו ארז, ראש המחלקה האקדמית בהתאחדות הסטודנטים אמרה בדיון: "זו זילות של האקדמיה ומדובר קודם כל בפגיעה בסטודנטים שעובדים, מכלכלים עצמם שנים כדי להחזיק עצמם בתואר ראשון ורק משם ממשיכים לתארים מתקדמים". לדבריה, "לא מקרי שהנושא התגלה דווקא שם (בר אילן, ט"נ), כי אין לנו מידע על המוסד, ורק להם אין ממונה על חופש המידע".

ח"כ מיכאל בן ארי ביקש להפנות את הזרקור לתופעה המתרחבת באקדמיה בשנים האחרונות והיא פתיחת התוכניות החוץ תקציביות: "יש היום מסלולים באוניברסיטאות שאנשים שרוצים לעשות תואר מקבלים איזה סוג של מסלול מיוחד עבור תשלום אקסטרה, פי כמה מאשר סטודנטים רגילים, נוצר פה מתח שרוצים למלא מחלקות ומתוך כך מגיעים לאותה מציאות מעוותת שאנשים מקבלים פריבילגיות שאחרים לא מקבלים בגלל כסף".

ויגדור אמר בתגובה כי "בשנים האחרונות בגלל קושי כלכלי פותחו תוכניות מיוחדות... זה נושא שצריך להידרש אליו והמבקר (מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, ט"נ) שוקד על כך בימים אלו. הנושא יטופל ביסודיות על ידינו בשנה הקרובה. מוסכם ששום מערכת לא יכולה לוותר על סטנדרטים אקדמיים".

מבר אילן נמסר בתגובה לכך שלא נכח נציג מטעמם בדיון, כי "הדיון היה עקרוני בסוגיית הקבלה לתואר שני. נציגת ור"ה הציגה את עמדת האוניברסיטאות בדיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ