אזרחי דרום סודאן יגורשו החל מאפריל

ישראל צפויה להודיע על תום ההגנה שניתנה לאזרחי המדינה שהכריזה על עצמאותה ביולי שנה שעברה. כיום מתגוררים בישראל כ-1,000 דרום סודאנים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה הערב (שלישי) על תום ההגנה הקבוצתית שניתנה לאזרחי דרום סודאן, שהכריזה על עצמאותה ביולי שנה שעברה. ממשרד הפנים נמסר כי אזרחי המדינה שלא יעזבו מרצון עד אפריל, יגורשו.

לאחר הכרזתה של דרום סודאן על עצמאות הוחלט ברשות כי אזרחיה השוהים בישראל יכולים מעתה לחזור למדינה. ברשות קבעו כי יאפשרו לאזרחים לחזור מרצון וכי יוענק לבוחרים לצאת בדרך זו 1,300 דולר. זאת, עד לסוף מארס 2012. כיום ההגנה הקבוצתית לאזרחי דרום סודאן ניתנת בשל שהותם במדינת ישראל, מדינה הנחשבת מדינת אויב ובשל הסכנה הצפויה למי שיחזור מהמדינה.

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, שוהים בישראל 1,000 אזרחי דרום סודאן שנכנסו לישראל בשנים האחרונות. מי שלא יבחר לעזוב את ישראל מרצון, יסתכן בגרוש, מהלך בו תחל הרשות ב-1 באפריל.

ההכרזה הצפויה מגיעה כחודש לאחר הודעה דומה שהודיעה רשות האוכלוסין וההגירה לאזרחי חוף השנהב. מחר עתידה הרשות להתחיל בגירוש אזרחי המדינה שיעצרו. יש לציין כי עם אזרחי דרום סודאן היתה הרשות נדיבה יותר כשהעניקה להם חודשיים לארוז את חייהם, כשחלקם שוהים בישראל שנים, לעומת אזרחי חוף השנהב שקיבלו 32 יום לעזוב.

דרום סודאנים חוגגים את עצמאותם ביולי 2011צילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בנציבות האו"ם לפליטים מבהירים כי אם מדובר בהחלטה שתיכנס לתוקף בימים הקרובים יש לוודא שאזרחי דרום סודאן יוכלו לבקש מקלט. "לכל מבקש מקלט מדרום סודאן חייבת להיות נגישות מלאה למנגנון קביעת מעמד פליט על בסיס פרטני, אם הוא רוצה בכך", אומרת שרון הראל מנציבות האו"ם לפליטים. לדבריה מניעת גישה למנגנון כזה תעמוד בסתירה לאמנת הפליטים ולמחויבות של ישראל כלפיה.

"אנשים לא יחזרו למקום בו לא יודעים כי יוכלו לקיים חיים" אומר חאמד, מבקש מקלט מדרום סואן השוהה בישראל שנתיים, "לצערנו אנחנו עדיין שומעים שהמצב בדרום סודאן לא טוב ואנשים נהרגים, כך שלהכריח אנשים לחזור זה צעד מצער".

מנכ"ל ארגון רופאים לזכויות אדם, רן כהן, מסר בתגובה כי "על ישראל לוודא ולהבטיח מעל לכל ספק כי לא נשקפת כל סכנה לאזרחי דרום סודאן אשר יתבקשו לחזור לשם. בנוסף, על ישראל לאפשר לכל מבקש מקלט דרום סודאני המביע חשש מחזרתו למדינה הצעירה להגיש בקשת מקלט על בסיס פרטני ולאפשר לאלו אשר חייהם אכן בסכנה במידה יחזרו לדרום סודאן, לקבל מקלט מדיני בישראל".

מעמותת אס"ף נמסר בתגובה כי "השר ישי מנסה להציג עצמו כמי שמתמודד עם סוגיית הפליטים ומניף את שוט הגירוש מעל ראשם של פחות מ-1500 דרום סודאנים, כאילו הם לב הבעיה, בעוד ממשלת ישראל אינה מתמודדת עם למעלה מ-45,000 מבקשי מקלט הממשיכים לחיות בישראל ללא מעמד וללא זכויות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ