ראש החוג של לפיד בבר אילן: הוא סטודנט, לא סלבריטאי

בראיון לקול ישראל דחה פרופ' אבי שגיא את הטענות נגד קבלתו של לפיד: "הוא עמד בקריטריונים. בעידן הזה כבר לא סומכים על אנשי אקדמיה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרופסור אבי שגיא, ראש התכנית ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן, בה לומד יאיר לפיד, דחה היום (רביעי) את הטענות שהושמעו נגד קבלתו לחוג של יאיר לפיד, חרף העובדה שאין לו תואר ראשון.

בריאיון לתכנית "הכול דיבורים" בקול ישראל, הסביר שגיא כי הקריטריונים להצטרפות ללימודי החוג כוללים הבאת המלצות מ"לפחות שלושה אנשי אקדמיה שאינם שייכים לאוניברסיטה", שני ראיונות – האחד אצל איש אקדמיה בכיר שמשתייך למחלקה חיצונית, והשני בתוך אנשי החוג. "הראיון אצלנו נעשה כשהאדם מקבל חומר לקרוא, בודקים את רמת הידע שלו. זה לא דבר פשוט", אמר.

שגיא אישר כי הוא עצמו אישר את הצטרפותו של לפיד: "אני קיבלתי אותו, אני חתום על ההמלצה. היו המלצות כנדרש, נבדק היבול הספרותי שלו, הוא רואיין על ידי מורים מחוץ לתכנית... כאיש אקדמיה בסמכותי רק לבדוק את יכולותיו". הוא הוסיף: "מבחינתי הוא לא סלבריטאי, הוא כמו סטודנט שהוא רק סטודנט. מה שהוא עושה מחוץ לאוניברסיטה זה לא בסמכותי".

יאיר לפיד צילום: אופיר בר-זהר

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

שגיא מחה על הביקורת שהוטלה על אוניברסיטת בר אילן, ואמר כי "המוסד האקדמי אינו גילדה. הרי אוניברסיטה היא רק אחת מסוכנות הידע. רק בימי הביניים חשבו שהידע קיים רק במקום אחד. חלק גדול מהידע של אנשים מסוימים נרכש מחוץ לאוניברסיטה... הרי הכול קם ונופל על השאלה האם יש קריטריונים ברורים לקבלת אדם לתואר שלישי. זה קיים בכל מוסד אקדמי בכל העולם". "תכליתי היחידה", הוא ציין, "ותכלית האנשים שמלמדים באקדמיות היא ללמד ללמוד ולהעשיר את הידע... על פי הקריטריונים של המל"ג, גם איינשטיין לא היה באוניברסיטה".

לשאלה כמה סטודנטים נוספים נמצאים במצבו של לפיד בבר אילן, השיב שגיא כי אינו יודע, אך אישר ש"יש כאלה בתכנית שלי. יש עוד תלמידים מהסוג הזה, שלצערם או לשמחתם הם לא נמצאים בשיח הפוליטי. והם עבדו קשה, עמלו קשה. המאבק הפוליטי נגד אדם בשם יאיר לפיד מכשיל גם אותם אבל איש אינו פוצה פה או מצפצף מפני שבעידן הזה, האלים, הקשה, כבר לא סומכים על אנשי אקדמיה".

בהתייחסות ליאיר לפיד, אמר שגיא: "אינני יודע אם התנכלו ללפיד בגלל פוליטיקה. ברור לגמרי שהעניין הזה מחייב בדיקה. האדם הזה כבר לומד שנתיים אצל מורים שונים. איש לא טרח לבדוק מה הישגיו, איש לא טרח לבדוק מה היקף הלומדים, אבל העיקר זורקים את המושג סלבריטאות. לא הכול פוליטיקה".

כנשאל כיצד תפעל אוניברסיטת בר אילן אם המל"ג תורה להנהלתה לשנות את הקריטריונים  הקיימים אמר כי "בצער נקבל על עצמנו את הדין ואני אישית אראה בכך יום של דגל שחור לאקדמיה, שבה היא סוגרת את שעריה בפני מקוריות, חידוש, ומעצימה את הסמכות והכוח על פני מה שלתכליתה הוקמה האוניברסיטה – רכישת ידע ומחקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ