מבכירי הציונות הדתית מתייצב לצד הרבצ"ר: הדרת נשים - עיוות ההלכה

לטענת ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, הרב אלי סדן, רבנים גדולים "לא יצאו והרכינו ראשם" בעת שירת נשים. שר המדע על טשטוש פני רותי פוגל: פגיעה בציונות הדתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם הצבאית בעלי, ומוביל הזרם הממלכתי בציונות הדתית, פרסם השבוע חוברת "קריאת כיוון לציונות הדתית" בה הוא מגבה את עמדת הרב הצבאי הראשי בעניין שירת נשים בצה"ל תוך שהוא כותב שיש רבנים "שמעוותים את ההלכה".

מדובר בחלקה השני של החוברת של סדן, לאחר שחלקה הראשון נכתב לאחר ההתנתקות ב-2005. כמי שעומד בראשות המכינה הקדם צבאית הראשונה שמאות מבוגריה משמשים קצינים בצה"ל, ביקש סדן לפרוש יריעה רחבה ביחס לסוגיות העומדות על סדר היום.

בנוגע לשירת נשים, כתב סדן כי מתוך אלפי טקסים, "רק בשניים שלושה עזבו חיילים דתיים את הטקס. מדובר במספר אירועים שולי שנופח מעבר לכל פרופורציה". סדן מציין כי יש לטפל בדברים באופן נקודתי ומציין כי רבנים גדולים לא יצאו מטקסים בהם נשמעה שירת נשים אלא הרכינו ראשם: "מי שמחמיר על עצמו בחייו הפרטיים, טוב יעשה אם יסמוך על מנהגם של הרבנים הגדולים, יוריד ראשו בעת שירה ולא יחולל מהומות".

הרב אלי סדן ונשיא המדינה שמעון פרס, בחודש שעברצילום: לע"מ

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

על ההצעה שנשים לא ישירו כלל, כותב סדן כי "שותפנו היקרים בצבא חשובה להם שירת נשים, והם רואים בזה סמל של ערך השוויון בין המינים ולכן אני סבור שאין לנו לכפות על הצבא לנהוג כחומרותינו".

סדן תוקף בחוברת רבנים שיצאו באופן חריף נגד צה"ל, ומתייחס בין היתר לאליקים לבנון, שאמר שעדיפה כיתת יורים על שירת נשים. לדבריו, "אלו דברים בטלים. מה שיותר חמור כאן, הוא הניסיון לעוות את ההלכה כדי להטיל אימה על הצבא. האווירה הכללית היום בצבא ביחס לדתיים נסוגה שנים רבות אחורנית בגלל אמירות חסרות אחריות כאלה".

בהקשר להתקפות על הרבצ"ר, כותב סדן כי "הצבא עושים מאמצים גדולים כדי לאפשר לחיילים הדתיים לשרת תוך כדי שמירת ההלכה. האמירה כאילו הצבא כל הזמן מכופף אותנו היא שקרית ובלתי מוסרית. ההיפך הוא הנכון".

על "השתלטות הדתיים על הצבא" כותב סדן כי "שהדתיים היו רק בדרג המסתער כולם כתבו עליהם שירי הלל. זה מאוד נוח שהם משלמים את המחיר הקשה בבתי הקברות. אבל כמשתברר שהם מתחילים להגיע גם לדרגות של קצינים בכירים זה כבר מתחיל להדאיג...".

סדן כותב כי הבעיה העיקרית היא לא ריבוי הדתיים בצבא אלא התמעטות המתגייסים החילונים: "מדוע מוטיבציית הגיוס בקרב נוער חילוני נמצאת בירידה. עם זה צריך להתמודד. צה"ל הוא צבא העם, הוא יונק את כוחו מהסכמה ציבורית רחבה, וחשוב מאוד שיישאר כזה", לשון סדן. "אין לדתיים שום כוונה להשתלט על הצבא".

על פעולות הנקם שמכונות "תג מחיר" כותב סדן כי "אלו אנרכיסטים שפרקו מעצם את עולם המדינה", והגדיר את מעשיהם "טמטום". סדן מתאר את החיים הקשים והמאבק היומיומי של המתנחלים, ואומר כי מי שקשה לו לעמוד במצב הזה ופונה לאלימות "שאין לו מספיק כוחות נפש וקור רוח בשביל לגור כאן, שילך למקומות אחרים. אינני מתפעל כלל מאומץ ליבם לפועל במחתרת. אני מתפעל מאומץ ליבם של האמהות והילדים הנוסעים יום יום בדרכים ומודעים היטב לסכנות ומחירים שהם עלולים לשלם בדרך הבניין".

בתוך כך, שר המדע, הרב דניאל הרשקוביץ התייחס הערב לפרסום לפני שבועיים בעלון לשבת "באהבה ובאמונה" שבו הועלמו, מטעמי צניעות, פניה של הנרצחת מאיתמר, ואמר כי "לא את פניה של רותי פוגל הי"ד מטשטשים אלא את פניה של הציונות הדתית כולה". יו"ר הבית היהודי אמר את הדברים בכנס יסוד של "בית הלל", התארגנות חדשה של רבנים שהוקמה בציונות הדתית כנגד מגמות ההחמרה ההלכתית והחרדיות הלאומית שגברו בשנים האחרונות.

התארגנות זו קובעת תקדים: זהו חוג הרבנים הראשון בזרם האורתודוקסי בישראל ששותפות בו נשים בהנהגה התורנית כשוות בין שווים. כמאה נשים וגברים הגיעו לכנס היסוד, שבו נאמה גם הרבנית מלכה בינה, מייסדת בית המדרש האורתודוקסי לנשים מת"ן, וכן הרב יובל שרלו, מראשי ארגון רבני צהר. המארגנים אמרו השבוע ל"הארץ", כי כ-110 רבנים, בעיקר מנהיגי קהילות מכל הארץ, צירפו את שמותיהם עד עתה להתארגנות החדשה, "בית הלל" שמה, ולצדם כ-30 נשים המוגדרות כ"תלמידות חכמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ