שדרות: שישה כבאים בלבד מאיישים את תחנת הכיבוי

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

כבאי תחנת שדרות, הנותנים מענה לעיר שדרות ולמועצות האזורית שער הנגב, יואב, וחוף אשקלון, מתלוננים על מחסור חמור בכוח אדם, הפוגע בתפקודם. לדבריהם, התחנה ממוקמת במבנה שאינו ממוגן מפני רקטות, כך שהם חשופים לפגיעה בזמן המשמרות.

בתחנה מועסקים שישה כבאים בלבד. לפי התקן, משמרת כיבוי נדרשת לכלול צוות של חמישה כבאים. בניגוד לכך, בתחנת שדרות כוללת כל משמרת שני כבאים בלבד. בתקופות של הסלמה במצב הביטחוני, בהן סופגים יישובי האזור מטחי רקטות, הם נענים ליותר מעשר קריאות ביום. "אנו לא מסוגלים לתת מענה לשני אירועים המתרחשים במקביל", אומר אבי חיון, המשרת בתחנה זה 27 שנים, "לעתים אנו נאלצים להיעזר בתגבורת מתחנת אשקלון, אבל זמן התגובה וההגעה הוא קריטי ועלול לעלות בחיי אדם".

חיון הוסיף כי בעבר אף אירעו מקרים שבהם נאלץ לנסר לבדו כלי רכב שהיו מעורבים בתאונות דרכים ולחלץ מתוכם גופות.

כבאי התחנה הוסיפו כי אין ברשותם ציוד שיאפשר להתמודד עם דליקות באחד ממפעלי הסביבה, שבהם נעשה שימוש בחומרים מסוכנים כגון אמוניה. "כדי לכבות שריפה כזאת יש ללבוש בגדים מיוחדים", אמר עודד אלפסי, המשרת בתחנה זה 15 שנה, "אנחנו שניים בצוות ויש ציוד רק לאחד מאתנו. כך השני ייאלץ להתמודד עם הלהבות כשהוא אינו מוגן כראוי ויסכן את חייו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מלבד מצוקת הציוד, חוששים הכבאים לחייהם משום שהמבנה שבו שוכנת התחנה אינו ממוגן מפני רקטות. "אם התחנה תיפגע לא נוכל לתת שירות לאיש", הדגישו. למרות כל זאת, אלפסי ציין כי מאז אסון השריפה בכרמל הורגש שיפור ברמת וכמות הציוד. התחנה אמנם קיבלה כבאית חדשה, אולם המחסור בתקנים בה עדיין מורגש. "כעת יש לנו שתי כבאיות, אבל אין מי שיפעיל אותן", הוסיף.

ממלא מקום מפקד תחנת הכבאות אשקלון-אשדוד, האחראית על אזור שדרות, מסר כי "כוח האדם בתחנה נקבע על ידי נציבות הכבאות וההצלה ועל ידי איגוד הכבאות, לפי נפח הפעילות המבצעית של התחנה. הסמכות לקלוט כבאים נמצאת אף היא בידי הנציבות, המתכננת לקלוט בשנה הקרובה לוחמי אש שיתווספו ל-28 הלוחמים שנקלטו בשנה האחרונה, והם ישולבו בתחנות הקטנות".

ביחס לטענה על הסיכונים הנשקפים לכבאים בשל חוסר המיגון בתחנה ציין זוהר כי "מיקום התחנה נקבע לפני ‘עופרת יצוקה', בשל ההסלמה בדרום. בתוך המבנה יש מקלט שנותן מענה לירי הרקטות".

תגיות:

תגובות