דיון סוער בשינוי שמות הרחובות בירושלים: "רחמו? מה יהיה ההמשך, מלך הפלאפל?"

תושבים שהגיעו לדיון התרעמו על חלק מהשינויים, והצליחו לשמר את חלק משמות הרחובות. רעייתו של זבולון המר משכה בקשה לקריאת רחוב על שמו בשל הסערה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ההצעות לשינוי שמות רחובות בירושלים בוטלו היום (ראשון) בתום ישיבה סוערת של ועדת השמות העירונית בבירה. השינוי הראשון שהוסר מסדר היום היה החלפת שמו של רחוב שבטי ישראל, במרכז העיר, על שמו של שר החינוך המנוח זבולון המר, זאת לאחר שאלמנתו הודיעה לאחר מחברי הוועדה שהיא מושכת את בקשה לשינוי שם הרחוב.

תושבים נסערים רבים הגיעו לישיבת הוועדה כדי להביע את התנגדותם לשינוי שמות הרחובות שלהם. מלבד שבטי ישראל, היו אמורים לאבד את שמם גם רחוב שילה בנחלאות, שאמור היה להפוך לרחוב על שם הרב מרדכי שרעבי ורחוב האשכול, בשוק מחנה יהודה, שאמור היה להשתנות לרחוב רחמו ובתו חיה, על שמם של מייסדי המסעדה העממית המפורסמת שבתחתית הרחוב. בעירייה הדגישו כי ההצעות לשינוי נותרו על שולחן הוועדה מימי הקדנציה של ראש העיר הקודם, אורי לופוליאנסקי.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"שם של רחוב מהווה זיכרון, זהות של אנשים, אתם מוחקים להרבה מאוד אנשים את הזיכרון שלהם, את המהות של המקום שלהם. איך בכלל הגעתם למצב הזה שבו אתם רוצים למחוק שמות"? אמר ד"ר אוריאל אדיב, תושב מוסררה וממובילי המחאה נגד שינוי שמו של רחוב שבטי ישראל. אחד הנוכחים בדיון, נציג ציבור מטעם ש"ס נזעק: "איפה היית ששינו את מלכי ישראל לרבין?".

ההיסטוריונית, ד"ר נירית שלו-כליפא, שמתמחה בהיסטוריה של ירושלים, הסבירה לחברי הוועדה את ההיגיון שמאחורי השמות הישנים. השמות באזור נחלאות, למשל, נקבעו על ידי ועדת השמות הראשונה של ירושלים שהוקמה על ידי המושל הבריטי הראשון של העיר, רונלד סטורס, ובין חבריה היו אליעזר בן יהודה ודוד ילין.

שמו של רחוב שבטי ישראל שונה לאחר קום המדינה משמו הקודם – פאולוס הקדוש. "פאולוס היה זה שניתק את הקשר בין הנצרות ליהדות, הוא הפך את הנצרות מכת יהודית לדת נפרדת ולכן המחשבה הייתה להפוך דווקא את פאולוס לשבטי ישראל", אמרה שלו והוסיפה כי "שימור שמות הרחובות הוא חלק משימור המרקם ההיסטורי התרבותי של העיר, שנעשה ביד עדינה ובמחשבה צרופה".

מלבד הטיעונים ההיסטוריים – תרבותיים, עלו גם טענות פרקטיות של תושבים שחששו לפגיעה בחיי היום יום שלהם. מחאה התעוררה כאשר תושבי רחוב האשכול טענו ששינוי השם ל"רחמו" יפגע בהם משום שיש למילה צליל "ערבי", כדבריהם. "בבידוק הביטחוני בשדה התעופה נישאל על הכתובת שלנו וישר נהפוך לחשודים", נכתב במכתב ששלחו תושבי הרחוב לוועדה. "מה יהיה בהמשך? רחוב מלך הפלאפל ומלך השווארמה", שאל תושב אחר. יורשי הפנתרים השחורים ממוסררה הבטיחו שאם תתקבל ההחלטה להחליף את שם הרחוב הם יסירו את השלטים.

במהלך הישיבה שוחח סגן ראש עיריית ירושלים מטעם המפד"ל, דוד הדרי, עם אלמנתו של המר, שאמרה כי "הוא היה אדם מאוד צנוע ואנחנו לא מעוניינים ששמו יהיה במחלוקת לכן אנחנו מבקשים להסיר את זה מסדר היום". בעקבות הבקשה הזו ובעקבות הדיון החליטה הוועדה לבטל את כל שלוש ההחלטות.

"העירייה סבורה כי אין זה נכון לשנות שמות רחובות קיימים ללא הצדקה כבדת משקל וניהלה הליך שמיעת התנגדויות כמתחייב להחלטות שהתקבלו בקדנציות קודמות", נמסר בהודעת העירייה, "שיתוף הציבור בקבלת ההחלטות הוא נר לרגליה של העירייה בראשות ניר ברקת ואנו גאים בהליך שמיעת עמדות התושבים בדיון, בהם היסטוריונים, אדריכלים ותושבים קשישים כצעירים אשר דיברו מתוך ליבם ושכנעו את הוועדה שתמכה פה אחד בדבריהם. העירייה תפעל להנציח את האישים המכובדים שלא על חשבון שמות רחובות קיימים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ