מלחמתו של ח"כ מילר בהליך בחירת המתמודד לאירוויזיון

ועדת החינוך תדון בביטול הקדם-אירוויזיון והעברת הבחירה לוועדה מקצועית, ששמות חבריה חסויים. ח"כ מילר: "יריקה בפרצוף של הזמר העברי"

אמילי גרינצווייג, כתבת התקשורת של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג, כתבת התקשורת של "הארץ"

ועדת החינוך תדון מחר (שני) בביטול הקדם-אירוויזיון וההכנות לקראת תחרות האירוויזיון השנה. יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) ביקש לקיים את הדיון נוכח הודעת רשות השידור, לפיה תוקם ועדה מקצועית שתבחר את הזמר והשיר שייצגו את המדינה בתחרות.

הוועדה הוקמה לאחר שבתחילת ינואר הודיעה חברת ההפקות של חיים סלוצקי כי בעקבות סחבת במשא ומתן עם רשות השידור, היא מוותרת על הפקת משדר הקדם-אירוויזיון, בו זכתה במסגרת מכרז של הרשות. רשות השידור שומרת על חיסיון שמות החברים בוועדה, למעט העומד בראשה, יעקב נווה, ומזכיר הוועדה, יואב גינאי.

"כל שנה אנחנו מכנסים ישיבה בוועדה בעקבות הבעיות בהפקות תחרות הקדם והיערכות לאירוויזיון, ובכל פעם יש בעיה אחרת, אבל הפעם זה חסר תקדים", אמר ח"כ מילר. "פשוט החליטו משהו בחדרי חדרים. זה הזוי לחלוטין, זהו חוסר שקיפות ויריקה בפרצוף של הזמר העברי. מדובר באירוע שלו עשרות מיליוני צופים. וצריך לתת לכל הזמרים הזדמנות הוגנת להשתתף".

דנה אינטרנשיונל בקדם אירוויזיון 2011צילום: ניר קידר

עוד אמר ח"כ מילר כי אם לא יקבל "תשובות מספקות", הוא ישקול לפעול לעיגון בחקיקה של מנגנוני קבלת החלטות ברשות השידור הנוגעות בהשתתפות בתחרויות בין לאומיות. "לא יתכן כי הרשות, שהיא גוף ציבורי הממומן על ידי כספי מיסים, תתנהל כמו גוף פרטי", אמר מילר והזכיר כי דיון בנושא חוק רשות השידור צפוי להיערך ביום שלישי בוועדה המשותפת לכלכלה וחינוך.

מרשות השידור נמסר בתגובה: "תהליך עבודתה של הוועדה המקצועית לבחירת השיר והאמן לאירוויזיון הוא ללא רבב. התהליך מתועד בפרוטוקולים ומלווה באופן צמוד על ידי עורכת דין ונציגת הלשכה המשפטית של רשות השידור".

עוד נמסר כי שמות חברי הוועדה יפורסמו עם מייד עם תום עבודתה. "בחירת המועמדים נקבעת על סמך חוות דעתם של חברי הוועדה המקצועית, על בסיס הקריטריונים שנקבעו מראש, כמו ניסיון בימתי מול קהל גדול, ניסיון בהקלטה מסחרית של שירים ועוד. השנה, כחלק מלקחי העבר, הוחלט לשמור על חיסיון שמות הוועדה. חיסיון זה, החיוני לשמירת תנאי עבודה ושפיטה ללא לחצים, נשמר גם בוועדות ציבוריות נוספות כגון פרס ישראל, פרס אקו"ם, פרס סוקולוב ועוד". בהמשך הודעת רשות השידור נמסר כי "יו"ר הרשות, ד"ר אמיר גילת, מייחס חשיבות רבה לתפקידה של רשות השידור בעידוד הזמר העברי, ומוסדות הרשות קיבלו את הצעתו להעביר את התקציב שיועד להפקת הקדם-אירוויזיון לחידוש פסטיבל הזמר והפזמון, כך שגם השנה תפיק הרשות מופע תחרותי שיעודד את היצירה והזמר העברי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ