הוארך הסדר המתיר ליהודים בלבד לחנות ברובע הארמני

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

תושבי הרובע הארמני ואנשי הפטריארכיה הארמנית בירושלים מוחים על החלטת העירייה להאריך את הסדר החנייה המפלה ברובע, אשר מתיר ליהודים בלבד לחנות בחניון השוכן על קרקע שבבעלות הפטריארכיה.

בשנים האחרונות סובלים תושבי העיר העתיקה מבעיות חנייה קשות. רבים מתושבי הרובע היהודי אף טוענים כי הן גרמו לחילונים רבים לעזוב את האזור, וכך חרדים עברו לגור בו. אחד החניונים המשמשים את תושבי הרובע ממוקם על קרקע שבבעלות הפטריארכיה הארמנית, ונמצא סמוך מאוד לבתי הרובע הארמני. החברה לפיתוח הרובע היהודי החכירה מהפטריארכיה את קרקע החניון בשנות השבעים, כאשר תושבי הרובע היהודי, שקיבלו תוויות לרכביהם, זכו בו לתעריף חנייה מוזל ביחס לשכניהם מהרובע הארמני.

לפני כשנתיים אסרה הנהלת הרובע על הארמנים להיכנס לחניון. "יום אחד חזרתי מהעבודה וגיליתי שהחניון סגור", סיפר תושב הרובע, מוסא מריזיאן, שמחלונות ביתו נשקף החניון, "אמרו לי שאם אני מעוניין בחנייה עליי לקנות בית ברובע היהודי". מריזיאן מחה על כך שיהודים המתגוררים ברובע המוסלמי רשאים להיכנס לחניון, בעוד שעליו נאסר להשתמש בו.

לאחרונה ביקשה החברה לפיתוח הרובע לקבע את המצב הקיים. היא פנתה לעירייה כדי לקבל אישור שימוש חריג בשטח, המוגדר בתוכנית בניין עיר מ-1978 כשטח פתוח, ולהפוך אותו לחניון באופן קבוע. בשבוע שעבר ערכה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה דיון בנושא ואישרה את הבקשה, למרות מחאות הארמנים ונציג הפטריארכיה, עו"ד מאזן קופטי, שטען כי רוב החניון שוכן על שטח שבבעלות הכנסייה.

"היה קשה לשמוע את הטענות של אנשי הרובע היהודי, שאינן מתחשבות בצורכי השכנים הארמניים", אמר סגן ראש העיר יוסף (פפה) אללו, שהצביע נגד ההחלטה, "איך ייתכן שהחניון היה פתוח לכולם וכעת לארמנים לא יינתן אישור כניסה לחניון?".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "הוועדה שקלה את ההתנגדויות והחליטה לקבל את הבקשה לשימוש חורג, כיוון שכבר היום קיים במקום חניון המשמש את תושבי הרובע היהודי".

מהחברה לפיתוח הרובע היהודי נמסר כי "רוב רובו של החניון נמצא בבעלות החברה לפיתוח הרובע, ופחות מעשרה אחוזים ממנו הוחכרו לחברה על ידי הפטריארכיה לתקופה של 99 שנים. החניון נמצא היום בשימושה הפרטי של החברה, שמפעילה אותו לטובת תושבי הרובע היהודי. לרשות תושבי הרובע הארמני יש חניון מרווח במרחק של 150 מטרים מהמקום. הבקשה לשימוש חורג היא בקשה פרוצדורלית, לצורך הארכת רישיון ההפעלה של החניון. ההתנגדויות לבקשה נדחו בדין".

צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ