השופטת נאלצה לאסור על הבן המאומץ להכיר את משפחתו

בן שנמסר לאימוץ רצה להכיר את משפחתו הביולוגית, אך הם מסרבים לחשוף את פרטיהם. השופטת אסתר ז'יטניצקי רקובר קראה לשנות את נוהלי הפרטיות של הורים שמוסרים ילד לאימוץ

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

לא בכל יום מגיע לשופט לענייני משפחה תיק שבו החוק או הנהלים כובלים את ידיו, ומביאים אותו לפסוק בניגוד למצפונו. כך אירע השבוע בתיק אימוץ, שנדון בפני שופטת בית המשפט למשפחה ברמת גן, אסתר ז'יטניצקי רקובר. עקב ההנחיות של השירות למען הילד, לא התאפשר לשופטת לחשוף בפני ר', שאומץ לפני כמעט 40 שנה, את פרטי הוריו הביולוגיים ואת פרטי אחיו.

למרות שהשופטת סברה שזכותו של ילד מאומץ להתחקות אחר שורשיו ולהכיר את האנשים שהביאו אותו לעולם גוברת על הזכות לפרטיות של ההורים הביולוגיים, שסירבו למפגש, הנחיות השירות למען הילד לא איפשרו זאת.

ר', בן 40, נמסר לאימוץ בגיל 6 חודשים, לאחר שאמו הביולוגית חתמה על הסכמה. האם דיווחה אז על שם של גבר, אשר הכחיש את אבהותו על ר'. לפני 14 שנה פנה ר' לשירות למען הילד וביקש להיפגש עם אמו הביולוגית. לאחר שפקידת הסעד הפצירה באם להיפגש אתו, נערך מפגש מחוץ למשרדי השירות למען הילד, כשהאם מסכימה רק למסור את שמה הפרטי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפני שנתיים שוב פנה ר' וביקש להיפגש עם הוריו הביולוגיים. הפעם סירבה האם, בטענה שאיש ממשפחתה החדשה לא יודע על האימוץ, היא סובלת ממחלות שלא מאפשרות לה לצאת מהבית ושאין לה כוחות נפשיים להתמודד עם המפגש. הגבר שלגביו נטען כי הוא האב הביולוגי, הכחיש שוב את אבהותו וסירב להיפגש עם ר'.

לאור סירובם של האם הביולוגית והאב, לא ניתנו לר' פרטי הזיהוי שלהם והוא פנה לבית המשפט לענייני משפחה שיורה על חשיפת הפרטים, על מנת שהוא יוכל להיפגש עם הוריו ולברר מי הם אחיו הביולוגיים, איתם רצה ליצור קשר.

ר', שהוריו המאמצים מתו בינתיים, העיד בבית המשפט שבמפגש הראשון שנערך עם אמו הביולוגית "היא הראתה נכונות לספר למשפחתה. היא נתנה לי תקווה שהיא הולכת לספר ואני חי בתקווה שהיא תספר. אני חושב שכולנו מבוגרים וגם לאחיי הביולוגים זכות לדעת על קיומי, כמו שאני רוצה להכיר בקיומם".

בהחלטתה קבעה השופטת כי "כאן המקום לבחון מחדש את ההנחיות הפנימיות שהוצאו על ידי השירות למען הילד בדבר גילוי פרטי ההורים הביולוגיים. עד שייעשה שינוי זה, על פקידות הסעד לעשות הכל כדי לשכנע את ההורים הביולוגיים להיפגש עם הילד שנמסר על ידם לאימוץ ולספק לו את פרטי הוריו הביולוגיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ