בית המשפט קבע כי הקמע של הוועד האולימפי מועתק ויש להחליפו

השופט קבע כי קיים דמיון מהותי בין דמותו של שפיציק לזו של קישקשתא

אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"

הוועד האולימפי לא יוכל להשתמש בדמות שפיציק כקמע שייצג את הנבחרת הישראלית באולימפיאדת לונדון 2012. כך קבע אתמול שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, גדעון גינת, שפסק כי קיים דמיון מהותי בין דמותו של שפיציק לזו של קשקשתא מתוכנית הילדים הידועה של הטלוויזיה החינוכית. השופט גינת קבע כי בדמותו של שפיציק יש משום העתקה והפרת זכויות יוצרים, וכי יש "להשמיד את כל האמצעים ששימשו ליצירתו", ובהם איורים, אתרי אינטרנט ועוד.

פסיקת בית המשפט באה בעקבות תביעה של הטלוויזיה החינוכית נגד הוועד האולימפי בגין הפרת זכויות יוצרים, בטענה שקיים דמיון מהותי בין שתי דמויות הצבר. בפסק הדין כתב השופט כי "לא נעשה שימוש רק בעקרון של ‘צבר מואנש', אלא הרושם המתקבל הוא של דמיון העלול להטעות". השופט גינת פירט עוד לגבי עיצוב הדמויות וקבע כי "בשני המקרים גודלו של הראש הוא בלתי-פרופורציונלי לשאר חלקי הגוף, והוא הדין בכפות הידיים. עיצוב האזניים דומה וכן דרך סידור הקוצים". על פי פסק הדין, גם הצבע הירוק של הדמויות הוא "כמעט זהה".

"בסופו של יום נראה לי, על בסיס הנתונים שהובאו בפניי, כי הנתבע נטל דמות ידועה ומוכרת היטב ועשה בה שימוש בדרך של הוספת אלמנטים ושינויים שוליים ותוך מתן כינוי אחר, לצרכיו הוא", כותב השופט. נוסף להשמדת דמותו של שפיציק, חייב השופט גינת את הוועד האולימפי בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך 50,000 שקלים.

בדצמבר האחרון בחרו אלפי גולשי אינטרנט את שפיציק כקמע האולימפי, מתוך חמש דמויות שהציע הוועד. שתיים מן הדמויות היו דמות צבר. בעקבות הבחירה פנתה החינוכית לוועד והציעה לקבוע הסדרי שיתוף פעולה. אולם לאחר שהדבר לא צלח, הוגשה העתירה לבית המשפט והחינוכית דרשה צו שיאסור על המשך השימוש בדמות ופיצוי כספי. מאידך טען הוועד האולימפי כי לא קיים דמיון מהותי בין הדמויות, ולא קיימת הגנת זכויות יוצרים על דמות הצבר או האנשה שלה.

מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית, אלדד קובלנץ, מסר בתגובה כי "החינוכית רואה חשיבות עליונה בשמירה על נכסיה ותמשיך להפיק תוכניות איכותיות ומעשירות לכלל הקהלים עם דגש לילדים ונוער". את החינוכית ייצגו עו"ד רם ז'אן ועו"ד איל שגיא משרד עמר, רייטר, ז'אן, שוכטוביץ ושות. מהוועד האולימפי מסרו: "קיבלנו את פסק הדין ואנו לומדים אותו".

Read this article in English:  Court revokes Israel's Olympic mascot over likeness to 1970s hero

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ