יוזמה: מורים מבקרים בפינות הנסתרות של חברון

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
טלילה נשר

ביום שישי לפני שבוע וחצי בא למרכז העיר חברון אוטובוס מלא מורים מרחבי הארץ. את יומם הפנוי הם בחרו להעביר בניסיון להתחקות אחר המסלול אותו עתידים תלמידיהם לעשות במסגרת יוזמתו של שר החינוך, גדעון סער, להרחיב את סיורי המורשת בחברון. "אז כאן מתחיל הסיור של תלמידינו, עם ספר תנ"ך ביד", הסבירה אחת המורות לקבוצה. "הסיפור שמספרים להם מתחיל ונגמר כאן - היהודים חיכו ליום שבו יוכלו לשוב למערת המכפלה. זה מה שאתם יודעים בתור תלמידים - מאבק על נכונותנו לשוב ולהתפלל במערה". לאחר ביקור קצר במערת המכפלה המשיך האוטובוס בנסיעה אטית לתוככי העיר. "תמונת העיר הריקה והחרבה שלפניכם נותנת לתלמידים רושם ברור", הסבירה מורה לתנ"ך בזמן הנסיעה, "היהודים ברחו לאחר מאורעות תרפ"ט ועכשיו העיר מחכה לבעליה שישובו".

לאחר שחלפו על פני בית הדסה, הסב יהודה שאול מארגון "שוברים שתיקה" את תשומת לבם של המורים: "עד כאן הסיור של התלמידים שלכם". עיר הרפאים בה המשיכה קבוצת המורים לסייר היא כבר מחוץ לגבולות הטיול הלימודי של משרד החינוך. ברחוב השוהדה, אמר שאול למורים: "אתם עומדים על ציר סטרילי. אסור לפלסטינים לדרוך איפה שאנחנו עומדים עכשיו". את עיניהם הפנה לדלתות המולחמות ברחוב. "הדרך החוצה היא לטפס על הגג וממנה לעיר העתיקה. בגלל שאתם מורים ומורות אני מפנה את תשומת לבכם לבית הספר היחיד לבנים ובנות בעיר, בית הספר הפלסטיני. בגלל המצב הרוב ברחו ולכן היום לומדים כאן פחות מ-100 תלמידים".

הסיור שיצא לחברון הוא יוזמה שנייה במספר של קבוצה בשם "אני מורה פוליטי", במסגרתה נחשפים מורים לתוכן סיורי משרד החינוך ומשמעותם הפוליטית. הקבוצה היא יוזמה של מורים בשיתוף תנועת השמאל סולידריות. מדובר ביוזמה עצמאית ונפרדת ממכתב המורים, על אף שחלק מחברי הקבוצה חתמו על המכתב. "מה שהביא אותנו למפגש הזה זו מצוקה הולכת וגוברת מכך שמערכת החינוך עוברת פוליטיזציה מהירה", סיפרה במפגש בחברון אחת המורות. "מצד שני יש טענה לאובייקטיביות, ונהיה לנו יותר ויותר קשה להציף נושאים פוליטיים שנויים במחלוקת. זה מאיים על יכולתנו להיות מורים באווירה כזו". מורה אחרת אמרה כי "בעיקר מטריד האופן בו נעשים הסיורים האלה. יש משהו שקרי בדרישה מאיתנו לאזן כל הזמן, כי הילדים בעצם חשופים כל הזמן לנרטיב מאוד לא מאוזן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ