הבדואים משבט הג'האלין לא יאולצו לעבור ליישוב ליד מזבלת אבו דיס

מתאם הפעולות בשטחים ביקר בשבט בשבוע שעבר והבטיח כי בית הספר האקולוגי העשוי צמיגים לא ייהרס

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

קהילות הבדואים המתגוררות בשוליים המזרחיים של ירושלים לא ייאלצו לעקור ליישוב הקבע הסמוך למזבלת אבו דיס. המינהל האזרחי יתכנן עבורן יישוב קבע אחר, יאפשר לתושביהן לבחון את התוכנית עם השלמתה ולהגיש הצעות והמלצות. כך התברר, לפי מקורות פלסטיניים, בביקור מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט, במאהל הבדואי בחאן אל אחמר ביום רביעי שעבר.

משמעות הדבר היא שהמינהל האזרחי, הכפוף ללשכת מתאם הפעולות בשטחים, חזר בו מכוונתו לשכן בכפייה מאות בדואים המשתייכים לקהילות הג'האלין ביישוב הסמוך למזבלה, לפי התוכנית שנחשפה ב"הארץ" ב-14 בספטמבר 2011. עם זאת, נראה שהמינהל לא חזר בו מכוונתו לרכז את תושבי כל המאהלים באזור ביישוב אחד, בניגוד לאורחות חייהם, כך שהוא עדיין אינו משתף את הבדואים בתכנון עצמו.

לדנגוט התלוו בביקורו בחאן אל אחמר אל"מ ראאד מנצור, סגן ראש המינהל האזרחי וסא"ל עופר מיטל, ראש מינהלת התיאום והקישור בעוטף ירושלים. הם נפגשו עם נציג המאהל, עיד חמיס, עם מנהל משרד החינוך הפלסטיני באזור ירושלים, באסם עריקאת, ועם מנהלת בית הספר, חנין זחאיקה.

לפי הדיווח הפלסטיני, דנגוט הבטיח שבית הספר מצמיגים, שנבנה במקום לפני כשנתיים וחצי ושהמינהל האזרחי הוציא נגדו צו הריסה, לא ייהרס בטרם יושלם המעבר ליישוב הקבע החדש. לפי הדיווח, הובטח להם בשיחה כי לא ייהרסו האוהלים ופחוני המגורים שנבנו ללא אישור המינהל האזרחי, אשר גם נגדם תלויים ועומדים צווי הריסה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

האדריכל ולאריו מארצ'י בבית הספר האקולוגי מצמיגים, שתיכנן לילדי שבט הג'האלין צילום: אלכס ליבק

מאז התבררה כוונת המינהל האזרחי לעקור בכפייה את הבדואים ליישוב הקבע שבסמוך למזבלה נקטו הבדואים וכן ארגונים ישראליים ובינלאומיים אמצעים שונים לסיכול התוכנית. הבדואים הקימו את "ועדת ההגנה הבדואית", שהודיעה על התנגדותה הנחרצת לתוכנית העקירה בכפייה. במישור המשפטי פעל עו"ד שלמה לקר, שמייצג זה כעשרים שנה את רוב הקהילות הבדואיות באזור. במישור הדיפלומטי פעלו ארגוני האו"ם, ותוכנית העקירה זכתה לגינוי מצד האיחוד האירופי במסמך שחיבר על מדיניות ישראל בשטח סי. במישור הציבורי פועלים נגד התוכנית הארגונים "שומרי משפט, רבנים למען זכויות האדם", "במקום", "האגודה לזכויות האזרח" ו"בצלם".

באחרונה הצטרף גם ח"כ דב חנין, יו"ר הוועדה המשותפת של ועדת העבודה והרווחה בכנסת, העוסקת באיכות הסביבה והבריאות. היום אמורה הוועדה לדון בתוכנית הפינוי ולשים דגש על הסכנה הבריאותית הנשקפת לתושבים החיים בסמוך למזבלה.

עמותת "רגבים" למען שמירה על אדמות הלאום והתנחלות כפר אדומים ריכזו מאמצים משפטיים וציבוריים להביא להריסתם של בית הספר ומבני המגורים של הבדואים בחאן אל אחמר.

בפגישה עם דנגוט התלוננו הפלסטינים על התנכלויות כלפיהם מצד מתנחלים. לפי הדיווח הפלסטיני, הנציגים הישראלים אמרו שאינם מודעים לכך אולם הבטיחו לשים להן קץ.

Read this article in English: Bedouin community wins reprieve from forcible relocation to Jerusalem garbage dump

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ