250 "מורי-הקבלן" השביתו את הלימודים ב-23 מרכזים

המורים מהתוכנית המיועדת לבני נוער נושרים נוקטים בהשבתה בפעם החמישית. אחד המורים: "בתנאים כאלה, מי ימנע את נשירת המורים?"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

250 מורים מבין 1,500 מורי תוכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה) לבני נוער נושרים, השביתו היום בפעם החמישית את עבודתם - במחאה על העסקה "בתנאים קבלניים על ידי קבלן מבצע של משרד החינוך" - החברה למתנ"סים. המורים, המלמדים במיזם שהופרט על ידי המשרד, טוענים להיעדר ביטחון תעסוקתי המתבטא בהיעדר קביעות, שכר שעתי ואי קבלת שכר בשלושת חודשי החופש של התלמידים.

מורות ומורי התוכנית, המאוגדים ב"כוח לעובדים", השביתו היום 23 מרכזי השכלה ברחבי הארץ, המקיפה 1000 בני נוער. בין המרכזים השובתים: רעננה, נתניה, אילת, עוספייה, פורדיס, בקה אל גרבייה, לוד, יבנה עפולה ועוד, כמו גם מרכזים במוסדות הסגורים של תוכנית "חסות הנוער". המורים מוחים על סירובה של החברה למתנ"סים, הזכיינית שמפעילה את התוכנית, לדון בשיפור תנאי עבודתם וכנגד התעלמות משרד החינוך מן המשבר.

מדובר בשביתה המקיפה ביותר, עד כה, של ועד מורי הקבלן הראשון בישראל שהכריז על סכסוך עבודה באוקטובר האחרון. המורים קראו להתערבותו של שר החינוך: "לא ייתכן כי איכות התעסוקה של מורים תופקד בידי חברת קבלן".

הפגנת מורי הקבלן מול ביתו של גדעון סער בתל אביב, בחנוכה האחרוןצילום: עופר וקנין

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

תוכנית היל"ה מיועדת לטיפול בנוער שנשר מבתי ספר תיכוניים ומאפשרת לתלמידים השלמת שנות לימוד וגישה לבחינות הבגרות. בתוכנית מטופלים כ-6,000 בני נוער מרחבי הארץ, מרביתם במרכזי השכלה פתוחים ומיעוטם במוסדות סגורים, המופעלים על ידי חסות הנוער.
על פי מורי התוכנית, הם מועסקים בשכר שעתי נמוך, לא מקבלים משכורות בחופשות בית הספר ומחוסרי ביטחון תעסוקתי. כתוצאה מכך, קרוב לשליש מהמורים עוזבים בכל שנה. מבין כ-10,000 מורי הקבלן הקיימים היום בישראל, היה ועד מורי היל"ה לראשון שיצא למאבק ולשביתות.

"מצד אחד, החברה למתנ"סים טוענת שהיא כבולה לתנאי המכרז ואין בכוחה לעשות כלום, ומצד שני משרד החינוך מתעלם מאתנו מכיוון שאנו לא מועסקים על ידו", אומר אורן שלמה, מורה לגיאוגרפיה בתוכנית ופעיל בוועד."התוכנית מוגדרת כתוכנית לנוער נושר, אך בתנאי ההעסקה האלה, מי ימנע את נשירת המורים?". אם יסרב משרד החינוך לספק פתרונות, מתכוונים המורים להרחיב את השביתות עד כדי שביתה ארצית.

ממשרד החינוך והחברה למתנ"סים טרם התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ