עיני הודיע על שביתה כללית במשק ביום רביעי

הערב תתקיים פגישה בין נציגי האוצר להסתדרות בניסיון למנוע את השביתה. אם תתקיים, היא תכלול בין השאר את נתב"ג, הבנקים, הרשויות ורכבת ישראל

חיים ביאור
אופיר בר-זהר
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור
אופיר בר-זהר
הארץ

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הכריז היום (שני) על שביתה כללית במשק שתתקיים ביום רביעי בשעה 6 בבוקר - אם עד אז לא יושגו הסכמות בעניין עובדי הקבלן. בכנס ועדי עובדים שהתקיים היום בבית ההסתדרות, אמר עיני שהסוגיה החשובה ביותר של צדק חברתי נוגעת למצב של עובדי הקבלן, העובדים המועסקים באמצעות חוזים אישיים והניסיונות לחסל את העבודה המאורגנת. 

אם השביתה תצא לפועל, היא תכלול בין השאר את בתי החולים הממשלתיים והעירוניים שיעבדו במתכונת שבת, רכבת ישראל, הבנקים, הרשויות המקומיות, את משרדי הממשלה, כל האוניברסיטאות, ויצ"ו ונעמת, חברת נמלי ישראל, רשות שדות התעופה וכן את חברת החשמל שתעבוד גם היא במתכונת שבת.

לדבריו, "ההסתדרות דורשת, בעדיפות ראשונה שעובדי ניקיון המועסקים במשך שנים רבות ובמשרה מלאה – יועברו להעסקה ישירה. "ברור לי שאי אפשר במהלך אחד להעביר את כל עובדי הקבלן במשק למעמד של עובדים ישירים, אבל יש להתחיל בצמצום התופעה. אמרו לנו שאי אפשר להעביר עובדי שמירה לקביעות, כי אז כל חברה תצטרך לרכוש כלי נשק ולפתוח מטווח. אבל מה הבעיה שעובדי הניקיון המועסקים שנים בארגון ובמשרה מלאה יהפכו לעובדים מן המניין? אני מצפה להגיע להסכם עקרונות עם משרד האוצר שבו יכירו בעובדה שעובד קבלן המועסק 'כתף אל כתף' עם עובד מן המניין – שניהם יקבלו שכר זהה".

בסוף השבוע שעבר הודיעה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, כי היא מסירה את צו המניעה שאסר על ההסתדרות לקיים שביתה במשק, וכי היא מתירה לשבות החל ביום רביעי. עם זאת, השופטת הגבילה את משך השביתה בנתב"ג והיא תימשך רק שש שעות. ארד הורתה לנציגי ההסתדרות, האוצר, לשכת התיאום של האירגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) ומרכז השלטון המקומי להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי בשלושת הימים הקרובים. הערב, בשעה 18:30 תתקיים פגישה נוספת בין הצדדים במשרד האוצר בירושלים.

יו"ר העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה היום בישיבת סיעתה לשביתה המתכוננת. "השבתת המשק למען עובדי הקבלן היא התגלמות הסולידריות והצדק החברתי" אמרה. "עובדים מאוגדים שובתים לא למען עצמם אלא למען העובדים החלשים והעניים ביותר. זוהי עבדות מודרנית והחרפה הזאת חייבת להיפסק".

גם השר אלי ישי התייחס בישיבת סיעת ש"ס לשביתה: "אנו עדים, ונותנים ידינו, לשיטת העסקה משפילה ופוגעת כפי שנעשה במדינות שאין אנו רוצים להימנות לצידם. השיטה של העסקת עובדי קבלן מקפחת את שכר העובדים ובד בבד, אין לה קווים אדומים. ייתרה מכך, עובדי הקבלן הינם בני ערובה בידי המעסיק ולצערי, כל זאת בחסות ממשלתית".

לפרטים נוספים ב-TheMarker

עופר עיניצילום: אפלבאום תומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ