"לא רוצים? שיישארו בבית" |

סער עונה למורים הסרבנים: הסיורים בחברון אינם פוליטיים

בראיון בערוץ 10 הגיב שר החינוך למכתב המורים שמסרבים לסייר בחברון: "מי שנכנס למערת המכפלה לא זר לו שהיא קדושה גם לאחרים"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר החינוך, גדעון סער, התייחס הערב (שני) ל"מכתב המורים", מתיכונים ברחבי הארץ כי יסרבו ליטול חלק בתכנית החדשה לסיורים בחברון, בגלל "שימוש מניפולטיבי בתלמידים ובמורים שיהפכו בעל-כורחם לכלי משחק פוליטי", ואמר כי אין כל  חובה להשתתף בפעילות, הן מצד מורים והן מצד תלמידים. לדברי שר החינוך, "הסיורים לחברון אינם פוליטיים".

בריאיון בתוכנית "לונדון וקירשנבאום" בערוץ 10, אמר שר החינוך: "האם שמענו על מורה או תלמיד שנכפה עליו להשתתף? משתתף רק מי שרוצה, ויש היענות אדירה". סער דחה את הטענות לפיהן הסיורים בחברון בעלי גוון פוליטי חד צדדי, ואמר כי "ניכור יכול להיות רק כשאתה בעל בורות לגבי ההיסטוריה שלך". הוא הוסיף כי ככלל, משרד החינוך מקפיד לשמור על ייצוג של יותר מתפיסת עולם אחת. "תפיסות שונות הן לא דבר שזר לתלמידים. גם מי שנכנס למערת המכפלה לא זר לו שהיא קדושה גם לדת אחרת".

סער הוסיף כי "אם בית ספר רוצה בהמשך (לקיום הסיור) לקיים דיון בנושא עתיד יהודה ושומרון, זה דבר קיים. זה מופיע בחוזר משרד החינוך. "מורים שרוצים להישאר בבית יכולים לעשות כן".

גדעון סער בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר הודיע שר החינוך על על שיזם, "ביקורים בארץ האבות", שבה השתתפו עד כה תלמידי מחוז ירושלים בלבד, לכלל התלמידים ברחבי הארץ. "בתום שנה של הפקת לקחים, הרצון שלי הוא להרחיב את המהלך הזה כך שבתי ספר ממחוזות נוספים בארץ יוכלו להשתתף", הבהיר אמש סער. לידי "הארץ" הגיעה גם תוכנית חדשה במסגרת לימודי של"ח שמהווה את הרקע החינוכי לסיורים בחברון ונקראת "סדנת ההר כערש האומה".

על פי נתוני משרד החינוך, במסגרת הפיילוט לתוכנית הסיורים, עליו הכריז סער במארס, באו עד כה לחברון 2,000 תלמידים מהחינוך הממלכתי וכ-1,000 מהחינוך הממלכתי דתי. במסגרת התוכנית, מוצע לבתי הספר לבקר באתרים שונים בגוש עציון, ובעיקר לבקר בחברון "עיר האבות" - לסייר במערת המכפלה ובמוזיאון בית הדסה, בשכונת אברהם אבינו. כמו כן, התלמידים יכולים לסייר בבית רומנו, קבר עתניאל בן קנז, קבר ישי ורות, בית העלמין היהודי העתיק, המסלול מקרית ארבע לחברון וממערת המכפלה ליישוב היהודי, וכן לבקר בישיבת שבי חברון. בתוכנית אין התייחסות לפלסטינים בחברון.

בתוכנית ההכנה לביקורים ב"ארץ האבות" נכתב כי "המגמה היא להדגיש ולחזק את התודעה של "ארץ האבות", קברי האבות, המהווה את ערש האומה היהודית ונקודת ציון משמעותית בהתהוותו של העם היהודי". הדגשים, על פי התוכנית, כוללים את "המורשת ההיסטורית של המקום וחשיבותה בתולדות העם היהודי", "חשיבותה של מערת המכפלה - כמקום קבורתם של אבות ואמהות האומה", "חברון, עיר מלכותו של דוד בשנותיו הראשונות", "מקום אליו נשאו עיניים במשך אלפי שנים דורות" ו"מקומו של גוש עציון בהתהוותו של העם היהודי".

מארגון "שותפות שראקה" נמסר בתגובה לדברי סער כי "טוב היה עושה שר החינוך אם היה דואג שמשרדו ישקיע בתכנים ובתקציבים את נושא השותפות היהודית-ערבית, בדגש על מפגשים תדירים בין תלמידים יהודים לתלמידים ערבים בישראל, ובאותה הזדמנות מעמיק את הידע על דמוקרטיה מהותית מהי, ועל זכויותיהם של מיעוטים במשטר דמוקרטי".

עוד צויין: "בימים בהם משתולל טרור יהודי נגד ערבים, כאשר מפלס הגזענות נגד ערבים נמצא בעלייה מתמדת וחריפה, כאשר חלקים ניכרים מבני הנוער היהודים לא מכירים כלל בני נוער ערבים, צריך משרד החינוך להיות אמון על למידה והפנמת ערכים של שוויון ודמוקרטיה, ולהפיל את חומת ההפרדה הפנימית בתוך ישראל בין יהודים לערבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ