יאיר אטינגר

בכיר המנהיגים בעולם החרדי, הרב יוסף שלום אלישיב, מאושפז הערב (שני) במצב קריטי בבית במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק שבירושלים. בעקבות כך, בכל הריכוזים החרדיים מתקיימות הערב תפילות רבים לרפואתו של הרב, המאושפז מאז אמש.

חבר הכנסת משה גפני (דגל התורה), שנמצא בבית החולים, אמר בהודעה לתקשורת כי "הרב אלישיב במצב קשה. (הוא) לא יצא מכלל סכנה, אך מצבו התייצב בשעה האחרונה. הצוות הרפואי עושה כמיטב יכולתו, הציבור נקרא להתפלל לרפואתו. העם כולו זקוק לו". העסקן הרפואי הבכיר, בנימין פישר, אמר לעיתונאים בפת בית החולים כי "מצבו של הרב נכון לרגע זה קשה, קשנ מאוד. הוא זקוק לנס כדי שיוכל להתאושש".

מוקדם יותר הערב נמסר כי חלה הידרדרות במצבו של אלישיב, המתקרב ליום הולדתו ה-102, וכי הוא סובל מקריסת מערכות כללית. כעת הוא סובל מאי ספיקת לב, והוא מורדם ומונשם.

הרב אלישיב בביתו, השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בבית החולים עצמו נמצאים רבנים בכירים, חברי כנסת נוספים של מפלגת דגל התורה וציבור גדול מצאן מרעיתו של המנהיג החרדי. ראשי הישיבות הליטאיות הודיעו הערב על השבתת הלימודים וקראו לתלמידים להשתתף בתפילות. תחנות הרדיו החרדיות מסקרות את האירועים במתכונת גל פתוח. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טילפן הערב אל חבר הכנסת משה גפני ודרש בשלומו של הרב.

בחודשים האחרונים הרב אלישיב נכנס ויצא מבית חולים בשל בעיות במערכות גופו השונות. לפני כמה חודשים הוא אף עבר ניתוח באבי העורקים. את ההליך הרפואי ביצע, בבית החולים הירושלמי, רופא שהוטס במיוחד מארצות הברית - ד"ר דניאל קלייר. ד"ר קלייר הוא כירורג לב וכלי דם מקליבלנד קליניק, מרכז רפואי המתמחה בטיפולים בכלי דם, שגם ביצע צנתור דומה ברב אלישיב לפני כמה שנים. הניתוח נועד לתיקון של דליפה באבי העורקים - פרוצדורה לא מסובכת במיוחד, בהרדמה מקומית.

לרב אלישיב אין מעמד רשמי, אבל מביתו הדל בסמטת חנן בשכונת מאה שערים הוא קובע גם בשביל אזרחי המדינה ויהודי העולם - מיהו יהודי, מי יתגייר, מי יתחתן, איך יתגרש, מה יקרה למשק בשנת שמיטה ומה ייסגר עם תרומות האיברים. הוא כמובן קובע גם מי יאייש משרות בכירות כמו ראש העיר ירושלים והרב הראשי לישראל, ואילו בשביל החרדים הוא קובע, בפשטות, הכל: החל משאלות הלכתיות פרטניות, שמוצגות לו בקבלת קהל או כ"פסיקת מדרגות", ומדי פעם מקובצות בחוברות של תלמידיו, ועד שאלות ציבוריות - הנוגעות לבחירות ולקואליציה ולהפגנות.

Read this article in English:  Rabbi Elyashiv, one of the most revered figures in ultra-Orthodox community, in critical condition

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ