לפני השביתה: מו"מ מואץ לגיבוש הסכם לעובדי הקבלן

יו"ר ההסתדרות הכריז על שביתה כללית במשק החל מיום רביעי, אם לא יושוו תנאי העסקתם של עובדי הקבלן לתנאיהם של העובדים הקבועים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) החלו אמש במשא ומתן מואץ, במאמץ לגבש הסכם נפרד בעניין עובדי הקבלן. המו"מ החל במקביל למבוי הסתום השורר בדיונים בין ההסתדרות לבין משרד האוצר בעניין. אתמול הכריז יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, על שביתה כללית במשק שתתקיים ביום רביעי בשעה 6:00 בבוקר - אם עד אז לא יושגו הסכמות בעניין עובדי הקבלן.

בכנס ועדי עובדים אתמול בבית ההסתדרות אמר עיני כי הסוגיה החשובה ביותר של צדק חברתי נוגעת למצב עובדי הקבלן, והניסיונות לחסל את העבודה המאורגנת. היו"ר הפורש של לשכת התיאום, שרגא ברוש נוקט גישה מעט שונה מזו של משרד האוצר ואינו שולל קליטה ישירה של עובדי ניקיון המועסקים באותו מפעל זה שנים רבות. בשבוע שעבר אמר ברוש שהוא בעד "שכר שווה לעבודה זהה", שפירושו תנאי שכר שווים לעובדי קבלן ולעובדים הקבועים, ככל שמדובר בביצוע תפקידים זהים. היום ייפגש עיני עם שר האוצר יובל שטייניץ בירושלים, להמשך המו"מ.

אתמול קיימה ההסתדרות מפגן כוח, כאשר 200 חברים בוועדי עובדים מרוב חלקי המשק השתתפו ב"כנס היערכות לקראת השביתה", בהשתתפות עיני וראש האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן. עיני הציג את שתי דרישות ההסתדרות במו"מ עם האוצר. הראשונה היא שעובדי קבלן המועסקים "כתף אל כתף" עם העובדים הקבועים יעברו למסגרת העסקה ישירה. השנייה - עובדי קבלן שלא ייקלטו למסגרת העסקה ישירה, שכרם ותנאי העסקתם יושוו לאלה של הקבועים.

יו"ר ההסתדרות עיני,שר האוצר שטיינייץ וראש הממשלה נתניהו. האם תמנע השביתה? צילום: אמיל סלמן

בתגובה אמר אמש בכיר באוצר כי "אם יישפכו סכומים גבוהים למילוי הדרישות היה צורך בסכומים לא פחותים כדי למלא אחר דרישות שיצוצו מצד מגזרים אחרים, כגון עובדי המפעלים בפריפריה".

עוד הוא אמר שההסתדרות מנסה לעשות דבר שאינו בסמכותו של איגוד מקצועי, אלא בסמכותם של המדינה והמעסיקים: לשנות את מבנה ההעסקה במשק. "עיני הלך רחוק עם עניין עובדי הקבלן וכעת הוא יושב על צמרות העצים. החוכמה היא להורידו אל הקרקע", אמר הבכיר באוצר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אל הפייסבוק שלכם

ההסתדרות פרסמה אתמול את רשימת מקומות העבודה הצפויים להיסגר, אם השביתה תפרוץ: כל משרדי הממשלה; כל יחידות הסמך, כמו הביטוח הלאומי, מינהל מקרקעי ישראל ושירות התעסוקה; רשות המסים; הרשויות המקומיות (בין היתר לא תיאסף האשפה ובמקביל לא יירשמו דו"חות חניה); נמלי הים; רשות האכיפה והגבייה; מינהלות האוניברסיטאות; בתי החולים הציבוריים ומד"א (יפעלו במתכונת שבת); מעונות ויצ"ו ונעמת; מוסדות תרבות כמו הבימה והקאמרי, מוזיאונים עירוניים; כל קווי הרכבת; הטלוויזיה החינוכית; מועצות הייצור והשיווק החקלאיות; בנק ישראל; הבנקים המסחריים; הבורסה.

להגדלה לחצו כאן
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ