במקום דיור ציבורי, חלמיש תמכור אדמות כדי לשלם לאוצר

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

חברת הדיור הציבורי חלמיש נדרשת לשלם בשבועות הקרובים מאה מיליון שקלים למשרד האוצר מתוקף הסכם גישור שנערך ביניהם. על מנת לשלם את הסכום תיאלץ חלמיש לממש את נכסיה האחרונים, קרקעות שנועדו לבניית דיור ציבורי, אולם עתה יימכרו קרקעות אלה ואילו הכסף יועבר למשרד האוצר. מדינת ישראל לא בנתה דירות בעבור הדיור הציבורי ב-13 השנים האחרונות.

היו"ר הנכנסת של חברת חלמיש, עו"ד רחל תורג'מן, ניסתה למנוע את המהלך והציעה להשתמש בכספי החוב לבניית דיור ציבורי בשטח של חלמיש, אך משרד האוצר מסרב להצעה.

חברת חלמיש הוקמה ב-1961 על ידי ממשלת ישראל (באמצעות משרד הבינוי והשיכון) ועיריית תל אביב-יפו. המדינה והעירייה הן גם בעלי המניות המחולקות שווה ביניהן. המדינה הלוותה לחברה בראשית דרכה סכום ראשוני, חלמיש רכשה שטחים, קרקעות ודירות ובמשך שנים הצליחה לספק אלפי פתרונות דיור על ידי בנייה חדשה, פרויקט שיקום שכונות, מתן הלוואות, רכישת דירות ושיפוצן בעבור זכאי הדיור הציבורי הנתונים במצב סוציו-אקונומי נמוך ומי שענו על הקריטריונים לקבלת דיור ציבורי בתשלום חודשי מוזל בתל אביב יפו. התקנון קובע בין היתר כי על החברה לפעול למיגור משכנות העוני. בתחום הדיור הציבורי מעורבות חברות משכנות נוספות, ובהן עמידר, פרזות ועמיגור, וגם הן לא בנו דירות עבור הדיור הציבורי ב-13 השנים האחרונות.

בשנת 2004 החליטו במשרד האוצר לתבוע מחלמיש הכנסות ממכירת הדירות, שהן בחזקת פירעון ההלוואה שנתנה לה המדינה. האוצר דרש מהחברה הציבורית 210 מיליון שקלים. בחלמיש טענו מנגד שהכספים משולמים עד היום בהחזרים קבועים לאוצר אלא ששם התעקשו ולאחר מחלוקת ארוכת שנים הוחלט ב-2010 להביא את הבעיה לפתחו של מגשר. למשימה נבחר שופט העליון בדימוס, תיאודור אור. השופט קבע לאחר כמה פגישות, כי חלמיש תשלם 80 מיליון שקלים בתוספת ריבית והצמדה, ובסך הכל 100 מיליון שקלים. בחלמיש הסכימו, למרות ששתי חוות דעת חיצוניות, הן של משרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן והן של רו"ח חיים בן שחר, קבעו כי הנכסים הם קניינה של החברה והיא אינה חייבת להעביר את פירעונם למדינה.

בדיקה של היסטוריית ניהול הנכסים של חלמיש גילתה כי לא יושמו מטרותיה הראשונות. בשני העשורים האחרונים ביצעה חלמיש 43 עסקאות מכירה של מגרשים לקבלנים פרטיים מבלי לקבל בתמורה אף דירה בעבור זכאי הדיור הציבורי. ההכנסות ממכירת הקרקעות הן כ-250 מיליון שקלים וזאת מבלי לכלול תמורה ממכירה שנבעה ממטלות ציבוריות, אך ורק מכירות פרטיות. יפו, שכונת התקווה וכפר שלם הם רק חלק מהמקומות.

מנכ"ל החברה בחמש השנים האחרונות, גיל סער, סירב בתחילה לענות מה נעשה בכסף. בהמשך העביר המנכ"ל את הפנייה לטיפולה של עו"ד רחל תורג'מן, היו"ר החדשה של חלמיש. לבסוף העביר את התגובה הבאה: "כספי המכירה שימשו את חלמיש לפינוי ולפיצוי מחזיקים זכאים עפ"י קריטריונים, ולעבודות פיתוח ותשתית בשכונה".

חלמיש אמורה לממן פעולות אלה מכספי שכר הדירה שמשלמים הדיירים ומכספי מכירת הדירות לזכאים. במהלך השנים נמכרו כ-8,500 דירות כאלה של חלמיש לדיירי הדיור הציבורי שגרו בהן, בהתאם לחוק הדיור הציבורי של ח"כ לשעבר רן כהן. ההכנסות ממכירות אלה לא נכללות ב-250 מיליוני השקלים המצוינים מעלה. מחלמיש נמסר כי טרם ביצעו הצלבה בין המכירות לאורך שני העשורים האחרונים לדו"חות הכספיים.

נוסף על כך, מתברר שבתוך החברה מתנהל מאבק בסוגיית התשלום לאוצר. במכתב חריף מודיעה תורג'מן למשרד החשבת הכללית כי היא פועלת להביא להחלטת דירקטוריון שלא לקיים את ההסכם. "בכוונתי להביא בפני דירקטוריון החברה הצעת החלטה שלא להעביר לאוצר את הסכום שהוא דורש - 100 מיליון שקלים", כותבת תורג'מן, "ובמקום, הצעה לממש אכן את עתודות הקרקע של החברה אולם למטרת פרויקט בנייה למגורים לטובת זכאי הדיור הציבורי בת"א".

תורג'מן מספרת במכתב כי ערכה בדיקה מקיפה, בין היתר בשטח הכולל 17 דונם וחצי במה שמכונה "מתחם הגדנ"ע" בשכונת נווה עופר בת"א. בהתאם לתב"ע שאושרה באחרונה ניתן לבנות שם פרויקט ובו 300 יחידות דיור. "הנה כי כן ברצוני להציע כפתרון ליישוב המחלוקת בין הצדדים כי החברה (חלמיש) תקבל על עצמה ביצוע פרויקט בשטח הנתון, בלוח זמנים נתון ומוגדר... חלק מהנכסים ישמש לדיור ציבורי ואילו יתרת הנכסים תימכר ובתמורה שתתקבל תרכוש החברה יחידות דיור באזורים אחרים (כדי לא ליצור שיכוני עוני, א"ו) בעבור זכאי הדיור הציבורי... בכך תגשים החברה את מטרותיה". עוד באותו יום אישר דירקטוריון חלמיש את הצעתה של תורג'מן.

היום ממתינים, בתל אביב בלבד, 220 זכאים לדירות בדיור הציבורי. במשרד האוצר השיבו לפנייתה של תורג'מן בשלילה. "שוב האוצר חוזר לטקטיקות הישנות והמוכרות שלו", אומר סמנכ"ל עמותת ידיד עו"ד יובל אלבשן, "המוסר הכפול שולט כאן. כאשר זה מגיע לבעלי הון מוותרים להם ומוחקים חובות, ואילו בדיור הציבורי עומדים על המקח בכמה לירות משנות השישים. כל זה מוכיח שלא השתנה באמת סדר העדיפויות ושבאוצר לא הפנימו את הקיץ האחרון. יש להגדיל את היכולת הכלכלית של חלמיש על מנת לפעול לדיור ציבורי, לא לגזול את מעותיה האחרונות".

ממשרד האוצר נמסר כי "מ-2004 ועד היום עושה חלמיש דין לעצמה ולא מעבירה למדינה את הכספים אותם היא חייבת ממכירת נכסים ומגביית שכ"ד בנכסים. מגשר שנבחר בהסכמת החברה קבע מתווה לסיום הסכסוך ולאחר מו"מ ארוך סוכם מתווה לפשרה לו הסכימו בעלי תפקידים מוסמכים בחברה. האחריות לדיור ציבורי נמצאת תחת משרד השיכון ומשרד האוצר אשר מפנים את התמורות לטובת הדיור הציבורי בכלל הארץ".

הפגנה למען דיור ציבורי מול קרית הממשלה בבאר שבע צילום: אלברטו דנקברג

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ