חברי הכנסת יקבלו תוספת של יותר מ-1,000 שקלים

הח"כים זוכים לעדכון נוסף של שכרם, וגם בפיצוי על האיחור בעדכון בדמות מענק חד פעמי של כ-14 אלף שקל. ח"כ אורבך: "אף אחד לא גונב"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

שכר חברי הכנסת יועלה החל ממשכורת פברואר ב-1,191 שקל בעקבות החלטה שקיבלה הבוקר (שלישי) ועדת הכנסת, לאשר להם עדכון שכר בגובה 3.3%. שכרו החודשי ברוטו של חבר כנסת יגיע לכ-37,282 שקל. בנוסף, יקבלו חברי הכנסת מענק חד פעמי של 14,292 שקל, שנועד לפצות אותם על אי קבלת העדכון של 2008.

בינואר 2009 אמור היה שכר נבחרי הציבור לעלות אולם אז הוחלט להקפיא את שכרם, המתעדכן בדרך כלל אחת לשנה בינואר לפי השינויים בשכר הממוצע במשק בשנה הקודמת. בינואר 2010 עודכן שכרם של חברי הכנסת אבל לא הוחזר להם עדכון השכר של 3.3% בגין שנת 2008. החזר העדכון התקבל בעקבות החלטת ועדת גרונאו לקביעת שכרם ותנאיהם.

חברי הכנסת שהצביעו היום בעד ההצעה הם: יריב לוין, דוד רותם, זאב אלקין, אברהם מיכאלי, נסים זאב, ציון פיניאן, אורי אורבך ורוברט אילטוב. בישיבה לא נכח אף חבר כנסת מהאופוזיציה. חברי כנסת רבים החברים בוועדה העדיפו לא להגיע כדי לא להסתכן בביקורת ציבורית. יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), הוא מי שפנה באחרונה אל יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד) בבקשה לכנס את ועדת הכנסת בעניין.

במשכורת ינואר 2012 עודכן שכרם של חברי הכנסת ב-3.8%, שהוא שיעור עליית השכר הממוצע במשק בשנת 2011, ושכרם עלה בשיעור של 1,329. כעת, בנוסף לסכום זה, הם יקבלו החל מפברואר עוד 1,191 שקל - כאמור, בשל החזר עדכון השכר של 2008.

השכר מעורר רגשות. ריבלין

שכרם של השופטים הצמוד אף הוא לשכר הממוצע במשק, הוקפא בשנת 2008 אבל לפני כשנתיים הוחזר להם העדכון בגין ההקפאה ההיא בסך של 3.3%.

ריבלין אמר היום כי "שכרם של חברי הכנסת מעורר רגשות והתפרצות של הציבור כלפי נבחרי הציבור. הכנסת היא כתובת שבה מפרק לעיתים הציבור את כל אותם תסכולים כלפי נבחרי הציבור. חברי הכנסת צריכים להתפרנס ולהיות במצב שלא יעמדו בשום פיתוי לקבל טובות. תפקידו של הציבור לדאוג לכך שהח"כים יהיו משוחררים מהשפעה לא נאותה. ועדת הכנסת צריכה בניקיון ציבורי מוחלט לקבל את העדכון שהוקפא ב-2009".

ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) אמר כי "הכנסת עשתה מעשה אלטרואיסטי התנדבותי ב-2008 כשהסכימה להקפיא את שכרם של חברי הכנסת וכעת צריך להחזיר את העדכון שהוקפא. לא צריך לחשוש אף אחד לא גונב ולא גוזל כספי ציבור. אם צריך לעבור את הרגע הלא נעים בעניין האישור צריך לעשות ולא לחמוק מהאחריות גם אם הוא לא פופולרי. נעשה ולא נפחד כל היום מכל העולם".

חבר הכנסת לשעבר, יגאל ביבי, ביקש מחברי הכנסת לאשר את ההצעה ואמר כי "גמלתם של חלק מחברי הכנסת לשעבר היא זעומה".

בעוד שהח"כים אישרו את הגדלת שכרם, נמנעה היום ועדת הכנסת לדון בהמלצתה של ועדת גרונאו להגדיל את שכרם של 180 העוזרים הפרלמנטריים ב-2,000 שקל בחודש, בתמורה לאיסור שיוחל עליהם לעבוד בעבודות בשכר מחוץ לבית המחוקקים. ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) ביקש להעלות להצבעה גם את העלאת שכרם של העוזרים הפרלמנטריים אך יו"ר הוועדה לוין סירב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ