אושרה הקמת מתקן הכליאה למסתננים

הוועדה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את המתקן בסהרונים, שיוכל לקלוט מסתננים מאפריקה בתוך חצי שנה. בשיאו יוכל לאכלס כ-11 אלף איש

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הוועדה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (שלישי) את הקמת מתקן הכליאה למסתננים בסהרונים. על פי הערכות במשרד הביטחון, בתוך כחצי שנה כבר יקלוט המתקן מסתננים מאפריקה. בימים הקרובים משרד הביטחון יוציא לפועל את המכרז להקמת המתחם, שעלותו מוערכת ב-250 מיליון שקל.

בדיון שקיימה הבוקר הוועדה הארצית לתכנון ובנייה אושרה תוכנית משרד הביטחון להקמת מתקן הכליאה, חרף ההתנגדויות שהוגשו, ביניהן גם של תושבי האזור, נגד הקמת המתקן. על פי התוכניות, "מתקן השהייה" החדש יוקם בשלבים: בשלב הראשון ייבנו בו 3,000 מקומות ובשיאו יוכל המתקן לאכלס כ-11 אלף איש.

בימים הקרובים יפרסם משרד הביטחון מכרזים להקמת המתחם, לאחר שהמכרז לעבודות עפר בהיקף של 80 מיליון ש"ח כבר יצא לדרך. מהמשרד נמסר כי להערכתם, הקמת מתקן הכליאה תספק מאות מקומות עבודה ותהווה מנוע צמיחה כלכלי לאזור כולו.

הקמת המתקן היא חלק מתוכנית הממשלה שאושרה לעצירת ההסתננות מאפריקה, בה יושקעו כ-630 מיליון שקלים לנושא. כדי לממן את התכנית יתבצע קיצוץ של 2% בתקציבם של כל משרדי הממשלה.

במסגרת התכנית יושקעו 280 מיליון שקל נוספים בהשלמת הגדר בגבול עם מצרים, על ידי הקמת קטע גדר נוסף באזור אילת. בשנים האחרונות הושקעו 1.5 מיליארד שקל בהקמת הגדר בגבול עם מצרים. 70 ק"מ מהגדר כבר הושלמו ובלשכת ראש הממשלה מציינים כי הגדר כולה, באורך 240 ק"מ תושלם בתוך פחות משנה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בנוסף תגובש תוכנית לגירוש מהגרי העבודה חסרי האשרות מהארץ לארצות מוצאם או למדינות שלישיות. צעד נוסף בתכנית יהיה שינוי החקיקה באופן שיוגדלו משמעותית הקנסות נגד מעסיקי מסתננים, ובמקרים מסוימים אף ייסגרו בתי עסק בהם הם הועסקו.

התיקון לחוק למניעת הסתננות, שאושר בחודש שעבר בכנסת, מציב את ישראל במקום בעייתי ביחס לעולם, כשישראל היא המדינה שתעצור פליטים ומבקשי עבודה לפרק הזמן הארוך ביותר במערב - כך עולה ממסמך השוואתי שערך בחודשים האחרונים ארגון אמנסטי אינטרנשיונל בישראל.

עוד עולה מהנתונים כי ישראל קובעת שיא במספר העצורים שניתן לכלוא בעת ובעונה אחת: מתקן הכליאה המתוכנן בדרום יוכל לקלוט עד 11,000 עצורים - סדר גודל שאינו מוכר במערב. זאת, נוסף למתקן סהרונים שיוכל לקלוט עד 5,000 עצורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ